نمناک اخبارپزشکی و سلامت خطر ابتلا به بیش فعالی در افراد آسیب ضربه مغزی
ضربه مغزی ، ضربه مغزی
یافته های محققان نشان می دهد افرادی که از آسیب ضربه مغزی رنج می برند، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به اختلال کم توجهی -بیش فعالی قرار دارند.
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1396

بیماران آسیب ضربه مغزی در معرض بیش فعالی هستند

در یکی از مطالعات اخیر که در مجله تحقیقات روانپزشکی منتشر شده است، از داده های به دست آمده از یک نظرسنجی تلفنی از ساکنان انتاریو، کانادا استفاده شد. این داده ها حاکی از ارتباط نزدیک اختلال کم توجهی -بیش فعالی (ADHD) با آسیب ضربه مغزی (TBI) هستند. یافته های محققان نشان می دهد افرادی که از آسیب ضربه مغزی رنج می برند، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به اختلال کم توجهی -بیش فعالی قرار دارند.

ضربه مغزی

اختلال کم توجهی -بیش فعالی یک اختلال رفتاری مزمن است که با مشکلاتی از قبیل رفتار تکانشی و عدم توجه همراه است. این وضعیت به طور معمول در دوران کودکی آغاز شده و اغلب در بزرگسالی ادامه می یابد. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، در سال 2011، حدود 11 درصد از کودکان آمریکایی 4 تا 17 سال (6. 4 میلیون نفر) به اختلال کم توجهی -بیش فعالی مبتلا شده اند. این رقم کماکان رو به افزایش است.

در همین حال، گزارشات حاکی از آن است که در سال 2010، حدود 2. 5 میلیون نفر دچار آسیب ضربه مغزی شده اند. سازمان بهداشت جهانی معتقد است که تا سال 2020، آسیب ضربه مغزی پس از بیماری های قلبی و افسردگی به سومین عامل بیماری و ناتوانی در جهان تبدیل خواهد شد. تحقیقات پیشین نشان می دهند که اختلال کم توجهی -بیش فعالی با آسیب ضربه مغزی در دوران کودکی ارتباط نزدیکی دارد.

این امر چندان تعجب آور نیست؛ چون برخی از عوارض آسیب ضربه مغزی مانند مشکلات حافظه و اختلال توجه، ناتوانی در برنامه ریزی و سازمان دهی در پردازش و تلفظ حروف صدادار و رفتارهای تکانشی، مشابه علائم اختلال کم توجهی -بیش فعالی هستند.

خطر ابتلا به بیش فعالی در افراد آسیب ضربه مغزی

خطر ابتلا به بیش فعالی در افراد آسیب ضربه مغزی
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از الو دکتر - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف