بیماران دیابتی
زعفران که به طلای سرخ مشهور است فواید شگفت انگیز زیادی برای سلامتی دارد که یکی از این فواید رفع اضطراب در بیماران دیابتی است.

معجزه مصرف زعفران در بیماران دیابتی

مراقبت از دیابت، برای بیماران دیابتی تنش روانی زیادی ایجاد می کند. تنش روانی می تواند فرد را دچار اضطراب و افسردگی کند زیرا با ظهور عوارض دیابت، فرد احساس درماندگی و ناکامی می کند.عوارض هیجانی و تنش روانی نقش مهمی در کنترل قند خون در بیماران دیابتی دارند یکی از راه های جلوگیری از اضطراب در بیماران دیابتی استفاده از داروهای گیاهی مانند زعفران می باشد .

”زعفران“، یک ادویه (چاشنی) معروف خاورمیانه است و برای درمان افسردگی خفیف تا متوسط، مؤثر می باشد. برحسب یک مطالعه در مجلهٔ ”اتنوفارموکولوژی“ اختلال های افسردگی، هر ساله حدود 19 میلیون آمریکائی را تحت تأثیر قرار می دهد. افرادی که افسرده هستند، ممکن است اضافه وزن یا کاهش وزن زیاد، خواب آلودگی یا بی خوابی، احساس بی ارزشی، کاهش رغبت در فعالیت هائی که در گذشته لذت بخش بوده، اشکال در فکر کردن و تمرکز، خلق غمگین مداوم، فکر خودکشی یا مرگ را تجربه کنند. احتمال افسردگی در زنان، دوبرابر مردان است. افرا مبتلا به سایر بیماری ها از قبیل بیماری قلبی، اختلال های هورمونی، پارکینسون، دیابت و آلزایمر نیز با احتمال بیشتری از افسردگی رنج می برند.

زعفران داروی رفع اضطراب در بیماران دیابتی

اضطراب، یکی از مشکلات بیماران دیابتی است که اغلب در آن ها، بیش از سایر افراد جامعه دیده می شود. طبق نتایج پژوهش محققین ایرانی، مصرف زعفران می تواند به طور ویژه ای این مشکل را در بیماران فوق مهار کند.
اضطراب، یکی از مشکلات بیماران دیابتی است که اغلب در آن ها، بیش از سایر افراد جامعه دیده می شود. طبق نتایج پژوهش محققین ایرانی، مصرف زعفران می تواند به طور ویژه ای این مشکل را در بیماران فوق مهار کند.
دیابت به علت فقدان نسبی یا مطلق هورمون انسولین یا اختلال در عملکرد آن ایجاد می شود که درنتیجه آن متابولیسم کربوهیدرات­ها، پروتئین­ها و چربی­ها دچار ازهم گسیختگی می­ شود. دیابت چهارمین علت مرگ در کشورهای توسعه یافته و یکی از بزرگ ترین مشکلات بهداشت جهانی است،به طوری که سازمان بهداشت جهانی از آن به عنوان یک اپیدمی خاموش نام می برد.
بر اساس مطالعات، میزان اضطراب در بیماران دیابتی بیش­تر از افراد عادی است. اضطراب به عنوان یکی از شایع ترین تظاهرات اختلالات روانی یا استرس ­های روزانه باعث مشکلات قابل توجه در عملکرد افراد می­ شود.
شدت اضطراب در بیماران ممکن است تا ابعاد ناتوان کننده ای گسترش یافته و احساس مرگ قریب ­الوقوع را در آن ها ایجاد کند و همچنین می­ تواند با کاهش تمرکز فرد و ایجاد اختلال در مهارت­ های مربوط به تصمیم ­گیری، در برقراری ارتباط درمانی درمانگر و بیمار اختلال ایجاد کند و موجب کاهش تأثیر مداخله ­های روان­ شناختی گردد.

بیماران دیابتی

مصرف زعفران در بیماران دیابتی باعث کاهش اضطراب در آنان می شود.

در راستای تلاش برای مقابله با این مشکل در بیماران دیابتی، محققین دانشگاه علوم پزشکی زابل به سراغ گیاهان دارویی رفته و تأثیر کپسول خوراکی زعفران را دراین باره مورد آزمایش قرار داده اند.
بدین منظور، محققین فوق در پژوهشی نیمه ­تجربی، 50 بیمار دیابتی را در دو دسته 25 نفری «آزمایش» و «شاهد» قرار داده و مشخصات جمعیت شناختی و وضعیت اضطراب آنان را با استفاده از پرسش نامه های استاندارد، ثبت نمودند. سپس به بیماران گروه «آزمایش» طی دوره پژوهش که یک هفته طول کشید،روزانه یک عدد کپسول خوراکی زعفران که محتوی 300 میلی گرم پودر زعفران بود، داده شد. ولی گروه شاهد دارویی دریافت نکرد. پس از پایان دوره آزمایش، مجددا وضعیت اضطراب بیماران ارزیابی شد.
نتایج این پژوهش که در فصل نامه علمی پژوهشی پرستاری دیابت وابسته به دانشگاه علوم پزشکی زابل انتشار یافته، نشان از آن دارد که زعفران می تواند به طور مؤثری باعث کاهش اضطراب در بیماران دیابتی شود و از این لحاظ بین بیماران دو گروه تفاوت زیادی ایجاد می شود.
به بیان محققین، اثرات زعفران بر اضطراب بیماران دیابتی، احتمالاً به واسطه ماده «کروسین» که یک ترکیب محلول در آب است و «سافرانال» که ماده ای محلول در چربی است به وجود می آید.
این دو ترکیب، مکانیسم های متفاوتی برای کاهش اضطراب بیماران دارند. اثر زعفران شبیه فعالیت دیازپام است و مانند دیازپام اثرات ضد اضطراب، مسکن و شل کنندگی دارد.
مجریان این پژوهش با توجه به نتایج کسب شده و اینکه زعفران دارای اثرات بسیار مفیدی بر سایر اختلالات و بیماری­ ها مانند افسردگی، اسپاسم، نفخ و درد نیز هست، استفاده از آن را برای کاهش اضطراب بیماران دیابتی و سایر بیمارانی که به دلایل مختلفی دچار اضطراب می­ شوند، توصیه نموده اند. 

کاهش اضطراب در بیماران دیابتی با مصرف زعفران

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از بهداشت نیوز _ ویستا / ف
وبگردی