نمناک بهداشت و سلامتپوست و مو بیماری اگزمای آتوپیک در کودکان را بشناسید
اگزمای آتوپیک ، بیماری کودکان
اگزمای آتوپیک یکی از شایع ترین انواع اگزما است که به خصوص در نوزادان و کودکان ایجاد می شود.

لپ های قرمز کودکتان خبر از بیماری اگزمای آتوپیک میدهد

اگزما یک بیماری پوستی است که اشکال مختلف با علل متفاوت دارد. اگزمای آتوپیک یکی از شایع ترین انواع اگزما است که به خصوص در نوزادان و کودکان ایجاد می شود. این نوع اگزما معمولا با تاریخچه شخصی یا خانوادگی سایر بیماریهای حساسیتی همچون آسم و حساسیت های فصلی رابطه دارد. در دوران شیرخوارگی اولین علایم اگزمای آتوپیک معمولا در صورت و به شکل ضایعات قرمز رنگ روی گونه ها آغاز می شود. با گذشت زمان سایر نواحی بدن به خصوص اندام ها هم مبتلامی شوند. پوست ناحیه درگیر غالبا خشک و خشن بوده و گهگاه دانه های ریز آبدار هم به مجموعه علایم اضافه می شود. علاوه بر این ها پوست مبتلایان به اگزمای آتوپیک بسیار بیشتر از سایرین مستعد عفونتهای جلدی می باشد.

اما آنچه کودک مبتلا به اگزمای آتوپیک را بیش از هر چیزآزار می دهد خارش و تحریک پذیری شدید پوست است طوری که ممکن است کودک دایما در حال خاراندن خود بوده و حتی شب به هنگام خواب نیز آسایش نداشته باشد. از سویی دیگر این خارش خود منجر به افزایش ابتلا به عفونت خواهد شد.

 بیماری اگزمای آتوپیک

لپ های قرمز فرزندتان خبر از بیماری اگزمای آتوپیک میدهد

حتما شما هم با کودکانی مواجه شده اید که لپ هایشان قرمز شده و حالت پوسته پوسته دارند. در این مواقع بیشترین دلیلی که برای این قرمز بودن لپ به ذهن می رسد، این است که آن بچه اینقدر بامزه و لپ کشانی است که همه او را بوسیده و باعث شده اند پوست حساس او به این روز بیفتد. در حالی که این قرمزی و زبری پوست کودک مربوط به بیماری اگزمای آتوپیک است. به همین دلیل ما از یک متخصص کودکان و نوزادان درباره این بیماری پرسیدیم.

وی درباره این بیماری و شیوع آن توضیح می دهد:اگزمای آتوپیک یا اختلال کمپلکس ژنتیکی نوعی بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن واکنش شدیدی به آلرژن ها و میکروب ها نشان می دهد. این بیماری منجر به التهاب مزمن و عود کننده پوست می شود. اگزمای آتوپیک حدودا 50 درصد در سال اول زندگی کودک و نزدیک 30 درصد بین 1 تا 5 سالگی بروز می کند.

بیماری اگزمای آتوپیک

بیماری اگزمای آتوپیک در کودکان 

این متخصص با بیان اینکه از شایع ترین علائم اگزمای آتوپیک خارش پوستی است که در شب ها بیشتر می شود، می گوید:التهاب پوستی هم مشخصه اگزمای آتوپیک است. غذا های حساسیت زا مانند شیر گاو، تخم مرغ، گندم، ماهی، حبوبات، انواع مغز ها و صدف بخورد و یا قرار گرفتن در معرض آلرژن هایی مانند غبار مایت ها (کنه ها) و پشم حیوانات از عوامل بروز این بیماری هستند. همچنین عفونت هایی مانند استافیلوکوک و هرپس هم از دیگر عوامل به وجود آمدن اگزمای آتوپیک هستند. این بیماری معمولا در سنین شیر خواری شدید تر است و تماس با وسایل و لوازم زبر و خاراندن پوست باعث افزایش و بیرون ریختن ضایعات پوستی ناشی از آن می شود. خوشبختانه این بیماری قابل سرایت نیست.

اگزمای آتوپیک اغلب بعد از پنج سالگی خود به خود بهبود می یابد و حدود ٨٤ درصد بیماران در سنین نوجوانی کاملا خوب می شوند. اما در بقیه بچه ها علائم خفیفی از درماتیت یا اگزما باقی می ماند که گاهی در بزرگسالی عود می کند.

این متخصص کودکان و نوزادان درباره درمان این بیماری می گوید:اگزمای آتوپیک با آب رسانی به پوست، استفاده از نرم کننده ها، دارو های ضد التهاب موضعی و گاهی سیستمیک و پرهیز از تماس با آلرژن ها یا عوامل حساسیت زا درمان می شود. خوب است پدر و مادر ها بدانند با روش های خانگی می توان از بروز اگرمای آتوپیک جلوگیری کرد. بر همین اساس این متخصص می گوید:تغذیه کودک با شیر مادر، حذف مواد حساسیت زا از غذای مادر که به نوزاد شیرخوار و حساس خود شیر می دهد واستفاده از نرم کننده های پوستی برای کودک از درمان های خانگی و روش های پیشگیری این بیماری هستند.


بیماری اگزمای آتوپیک در کودکان را بشناسید

بیماری اگزمای آتوپیک در کودکان را بشناسید
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از نی نی سایت / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف