نمناک فرهنگ و هنرچهره ها بیماری و علت درگذشت هما روستا از زبان پزشک معالجش
هما روستا ، فوت هما روستا
زندگی، بیماری و مرگ هما روستا بازیگر توانمند سینما و همسر استاد سمندریان را از زبان پزشک معالجش بخوانید.

بیماری و فوت هما روستا

مرحوم هما روستا بازیگر سینما در مهرماه سال جاری بر اثر بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت ، پزشک معالج هما روستا درباره بیماری او می گوید: 6 سال پیش به دلیل ابتلا به سرطان پستان به بنده مراجعه کردند و زمانی که نزد من آمدند تقریبا بیماری شان پیشرفت کرده بود و به همین دلیل ما مجبور شدیم شیمی درمانی را آغاز کنیم...

خبر کوتاه بود. کوتاه و تلخ. مرگ هما روستا در سالروز تولدش، در چهارم مهر ماه. هما روستا در 4 مهر 1325 شمسی در تهران متولد شد و مدرک فوق لیسانس خود را از دانشکده هنرهای دراماتیک بخارست در کشور رومانی دریافت کرد، در سال 1349 به ایران بازگشت و در رشته شیمی مشغول به تحصیل شد ولی آن را نیمه تمام گذاشت:«بعد از فارغ التحصیلی به آلمان بازگشتم، خانواده ام بعد از فوت پدر در برلین زندگی می کردند و قرار بود من هم در برلین کارم را شروع کنم ولی چون لهجه داشتم، می خواستند مرا به شهر دیگری بفرستند تا حین کار کردن لهجه ام بهتر شود، اما من تصمیم گرفتم به ایران بازگردم. نمی دانم چرا؟ هیچ وقت هم نتوانستم دلیل خاصی برای این تصمیم پیدا کنم. شاید دلیلش همان عشق درونی به ایران بود. به هر حال آمدم ایران و ماندم.»

اولین حضور او در سینما با فیلم «دیوار شیشه ای» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان در سال 1350 بود. در سال1366در فیلم «پرنده کوچک خوشبختی» پوران درخشنده بازی کرد و نامزد دریافت لوح زرین بهترین بازیگر نقش اول زن از ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر در همان سال شد. در سال1368در فیلم «تمام وسوسه های زمین» به کارگردانی حمید سمندریان ظاهر شد و نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر شد. هما روستا دهه70در فیلم «مسافران» بهرام بیضایی (1370) شرکت کرد و در 1371 در فیلم «از کرخه تا راین» ابراهیم حاتمی کیا به ایفای نقش پرداخت و بار دیگر نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر شد. او آخرین تجربه بازیگری تئاتر را در سال 92 و با حضور در نمایش «باغ آلبالو» به کارگردانی حسن معجونی داشت. در سال 1392 وقتی در سی و دومین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر بزرگداشت این هنرمند سینما برگزار شد، او در یادداشت کوتاهی نوشت:«من باید تشکر کنم از مردمی که در کوچه و خیابان با لبخند پرمهرشان به من نیروی زندگی می بخشند. پس بزرگداشت می تواند زیبا باشد، اگر پایان راه نباشد.»

هما روستا، همسر حمید سمندریان، کارگردان مشهور تئاتر ایران بود که او نیز 22 تیرماه 1391 درگذشت. روستا درباره فوت همسرش گفته بود:«برای من زندگی بدون حمید واقعا سخت است چرا که مجبورم نوعی از زندگی را تجربه کنم که تاکنون مانند آن را تجربه نکرده بودم. حمید برای من تنها یک همسر نبود، بلکه یک رفیق و استاد بود و حالا پر کردن جای خالی فردی مانند او در خانه و آموزشگاه برای من خیلی سخت است. 40 سال بود که صبح ها از خواب بیدار می شدم و از او می پرسیدم:«حمید جان! قهوه می خوری؟» و حالا دیگر کسی نیست که به این سوال من جواب بدهد. پر کردن جای خالی او برای من اصلا راحت نیست. بعد از اینکه حمید عزیز از میان ما رفت بسیاری از شاگردان او دوست داشتند که من جای خالی او را در محیط آموزشگاه پر کنم و این مکان را هم گسترش دهم. من خودم هم دوست داشتم این کار را انجام دهم اما واقعیت این است که جای خالی حمید را هیچ کسی نمی تواند پر کند.»

هما روستا که سال ها از سرطان پستان رنج می برد، دو ماه پیش برای ادامه معالجاتش به آمریکا سفر کرد ولی متاسفانه در نهایت در سالروز تولدش در روز 4 مهر 1394 رخت سفر بست و به دنیای دیگری سفر کرد. روحش شاد و یادش گرامی.

دکتر حمیدرضا مرتضوی زاده، انکولوژیست و پزشک معالج هما روستا
روحیه خانم روستا فوق العاده بود

هما روستا 

خانم روستا از چه تاریخی برای درمان بیماری شان به شما مراجعه کردند؟
ایشان 6 سال پیش به دلیل ابتلا به سرطان پستان به بنده مراجعه کردند و زمانی که نزد من آمدند تقریبا بیماری شان پیشرفت کرده بود و به همین دلیل ما مجبور شدیم شیمی درمانی را آغاز کنیم و خوشبختانه ایشان توانستند 4 سال بدون هیچ مشکلی با این بیماری کنار بیایند و زندگی عادی خود را داشته باشند.

 

سرطان ایشان به سایر اعضای بدنشان هم انتشار کرده بود؟
بله، متاسفانه بیماری ایشان روی ریه شان تاثیر گذاشته بود و دچار مشکل شده بود ولی با درمان های سریع و همکاری خوب ایشان توانستیم تا حد زیادی عوارض ناشی از این انتشار را برطرف کنیم.

 

و چه زمانی دوباره بیماری ایشان عود کرد؟
حدود 3 ماه پیش دوباره بیماری شان عود کرد و ایشان مجبور شدند برای ادامه درمان به آمریکا نزد برادرشان بروند.

روحیه خانم روستا در طول دوران درمان چطور بود؟
فوق العاده. ایشان روحیه بسیارخوبی داشتند و حتی بارها پیش آمد که افراد دیگری را هم که چنین مشکلی داشتند و در مرکز درمانی با ایشان مواجه می شدند، دلداری می داد.

وقتی ایشان به آمریکا رفتند، باز هم شما پیگیر حال ایشان بودید؟
بله، تلفنی در تماس بودم و متوجه شدم که بیماری شان در آنجا به مغزشان هم دست اندازی کرده و همین باعث تشدید بیماری شان شده. به همین دلیل هم بدنشان به درمان پاسخ نداد و متاسفانه این عارضه منجر به فوتشان شد.

می شود گفت خانم روستا جزو بیماران خاص شما در این سال ها بودند؟
بله قطعا، به هر حال خانم روستا یک هنرمند واقعی بودند و من فکر می کنم با توجه به بیماری خاص شان طول عمر خوبی هم داشتند. ضمن اینکه برایم واقعا جالب بود با توجه به اینکه خودشان در این سال ها بیمار بودند باز هم تا آخرین روزهای عمر استاد سمندریان کنارشان بودند و از ایشان مراقبت می کردند. من به سهم خودم درگذشت این بانوی هنرمند را به جامعه هنری و مردم تسلیت می گویم.

نگاه رادیولوژیست، دکتر الهام کشاورز، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

هما روستا

ماموگرافی غربالگری بعد از 40 سالگی
سن ابتلا به سرطان پستان در زنان ایرانی چندان کمتر نشده ولی چون جمعیت کشور ما جوان است، تعداد زنان جوان مبتلا به سرطان پستان در ایران بیشتر از کشورهای دیگر است. اگر سرطان پستان دیر شناخته شود، احتمال درمان و نجات جان بیمار کاهش پیدا می کند اما آزمایش های غربالگری باعث شده سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان نیز آسان تر شود و شانس نگه داشتن پستان نیز بالاتر رود. منظور از آزمایش غربالگری همان ماموگرافی و در صورت لزوم سونوگرافی و ام آرآی از پستان است که در کشور ما از سن 40سالگی انجام می شود. ماموگرافی باید در مراکزی انجام شود که مجهز به دستگاه دیجیتال هستند. اگر در اعضای درجه یک خانواده خانم جوانی دچار سرطان پستان شده باشد غربالگری زنان سالم خانواده 10 سال زودتر از سن ابتلای فرد بیمار به سرطان پستان آغاز می شود. مثلا اگر سن ابتلای بیمار به سرطان پستان 42 سالگی باشد بستگان درجه اول باید در سن 32 سالگی غربالگری را آغاز کنند. ماموگرافی در زنان کمتر از 25 سال انجام نمی شود. گاهی بیماران از اینکه هنگام ماموگرافی اشعه دریافت می کنند و این اشعه در آینده باعث سرطان شود، ابراز نگرانی می کنند. این تصور کاملا غلط است و ماموگرافی هیچ ضرری برای پستان ندارد. ماموگرافی تنها ابزاری است که میکروکلسیفیکاسیون را نشان می دهد و میکروکلسیفیکاسیون ممکن است نشانه ای از ابتلا به سرطان پستان باشد. همه خانم ها باید بعد از 40 سالگی، هر سال ماموگرافی شوند. اگر بعد از 3 ماموگرافی طی 3 سال مشکلی وجود نداشت می توان فواصل ماموگرافی را بیشتر کرد و به هر 2 یا 3 سال یکبار رساند ولی مهم ترین نکته ای که در غربالگری پستان باید رعایت شود معاینه توسط خود فرد است. خانم ها باید روزهای 5 تا 7 عادت ماهیانه به دقت پستان هایشان را معاینه کنند. افرادی که به سرطان مبتلا بوده و بهبود یافته اند حتما باید هر سال یک بار ماموگرافی انجام دهند. البته این بیماران چون داروهای شیمی درمانی هم مصرف می کنند به سونوگرافی از آندومتر نیاز دارند چون خطر ابتلایشان به سرطان رحم بیشتر می شود.

چهار مرحله سرطان پستان
بدخیم یا خوش خیم بودن سرطان پستان به جواب آزمایش پاتولوژی بستگی دارد. به طور کلی اندازه تومور، گرفتاری غدد لنفاوی زیر بغل، سن بیمار و نوع وابستگی تومور به هورمون های استروژن و پروژسترون و منفی یا مثبت بودن ژنی به نام HER2 خطرناک و کشنده بودن تومور را مشخص می کند. از روی همین 5 عامل تومور سرطانی را به 4 گروه اصلی تقسیم بندی می کنند. نوع یک یا لومینال A، نوع 2 یا لومینال B، نوع 3 یا HER2مثبت و نوع 4 یا HER2 منفی.خوش خیم ترین نوع لومینال A است. به ترتیب هر چه از نوع 1 به 4 نزدیک تر می شویم سرطان بدخیم تر می شود. ابتلای بیمار به سرطان پستان در سن پایین شرایط را بدتر می کند. یعنی سرطان پستان در جوانان مهاجم تر است. مهم ترین عامل خطر برای سرطان پستان ژنتیک است. اگر 2 نفر از بستگان درجه یک خانم قبل از یائسگی به سرطان پستان مبتلا باشند احتمال ابتلای همین خانم به سرطان بیشتر از افراد بدون ژن سرطان پستان است. محققان موارد زیاد دیگری مانند خوردن بی رویه غذاهای چرب، بی تحرکی، استفاده از ترکیب های هورمونی هنگام یائسگی و ... را هم جزو عوامل خطر نام برده اند ولی واقعیت این است که وجود این عوامل خطر هنوز به درستی اثبات نشده و شاید اثر خیلی ناچیزی در بروز سرطان پستان داشته باشند. بسیاری از زنان برای جلوگیری از سرطان پستان ویتامین E مصرف می کنند ولی ویتامین E هیچ تاثیری در پیشگیری از سرطان پستان ندارد. علم پزشکی امروز با شیمی درمانی های جدید، پرتودرمانی های دقیق و درمان های هدفمند، توانسته جان بسیاری از بیماران را حتی در مراحل بدخیم بیماری نجات دهد. دادن اطلاعات به زنان درباره این بیماری و معاینه های دوره ای و انجام سونوگرافی و ماموگرافی باعث شده زنان در مراحل ابتدایی بیماری مراجعه کنند. بیش از 50 درصد سرطان های پستان در مراحل اولیه تشخیص داده می شود.

هما روستا ، بیماری و علت درگذشت هما روستا

بیماری و علت درگذشت هما روستا از زبان پزشک معالجش
:
امتیاز : 4 تعداد رای : 21
برگرفته از هفته نامه سلامت - / ک
این مطلب مفید بود ؟ 17 4
نظر کاربران
زری

زری

یاد جوانیم افتادم واوقاتی را که با دیدن فیلم وسریال خانم روستا سپری کردیم یائش شاد و روحش گرامی

پاسخ دادن 3 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف