نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها علائم و درمان بیماری لارنژیت حاد
لارنژیت حاد ، بیماری لارنژیت حاد
بیماری لارنژیت حاد یا التهاب حنجره باعث می شود حنجره انسان ملتهب شود به طوریکه گرفتگی صدا پیش می آید و در برخی موارد شخص اصلا قادر به صحبت کردن نیست. لارنژیت حاد عوامل مختلفی دارد که در این مطلب بیان می کنیم.

از علائم تا درمان لارنژیت حاد را در ادامه ببینید

 بیماری لارنژیت حاد (Acute laryngitis ) که عواملی مثل زیاد صحبت کردن و یا عفونت ویروسی مثل سرماخوردگی باعث آن می شوند بر روی حنجره و تارهای صوتی اثر می گذارد و باعث خشن شدن صدا می شود. لارنژیت حاد که به التهاب حنجره هم معروف است بین سه تا هشت روز طول می کشد تا درمان شود.

 

بیماری لارنژیت حاد یا التهاب حنجره

حنجره سالم و حنجره ملتهب 

علائم لارنژیت حاد

مهم ترین علامت لارنژیت، خشونت و گرفتگی صداست. صدای شما ممکن است گوش خراش، کلفت تر و بریده بریده شود.همچنین ممکن  است به طور کامل صدای خود را از دست بدهید و نتوانید صحبت کنید. اصلی ترین تظاهر بیماری گرفتگی صداست.

 سایر علائم لارنژیت عبارتند از:خشکی و درد گلو، سرفه کردن و قورت دادن غذا به سختی.

 علائم شدیدتر نشان می دهند مشکل دیگری وجود دارد.

 کودکی که دچار درد شدید حنجره، آبریزش از دهان و تنفس سخت است ممکن است دچار التهاب اپی گلوت (دریچه نای) شده باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

 بزرگسالان نیز دچار التهاب اپی گلوت می شوند، ولی این مشکل در کودکان شایع تر است.

 

شیوع :

حدود 30% موارد سرماخوردگی به لارنژیت منتهی میشود. ولی شیوع کلی آن حدود 2% است. در فصل سرد سال این بیماری بیشتر دیده میشود و شیوع آن در زمستان 2 برابر تابستان است.  از نظر سن ، شیوع خاصی را برای این بیماری نمیتوان در نظر گرفت و میتوان گفت در تمامی سنین احتمال ابتلا وجود دارد.

 

 اتیولوژی :

تقریبا تمامی ویروسهایی که سرماخوردگی ایجاد میکنند میتوانند لارنژیت نیز ایجاد کنند. ویروس پاراآنفولانزا ( 21% ) ، رینوویروس ( 15% ) جزء شایعترین ها هستند. ویروسهای آنفولانزا و آدنوویروس در مرتبه بعد ( حدود 3% ) شیوع دارند. ولی در اپیدمی های آنفولانزا قطعا شیوع لارنژیت ناشی از ویروس آنفولانزا افزایش می یابد ( تا 30% ).

 

از نظر عوامل باکتریال میتوان به :

Mycoplasma Pneumoniae , Chlamydophilia pneumoniae  و استرپتوکوک گروه A اشاره کرد. دیفتری را باید در نظر داشت. Haemophilus influenzae بعنوان یک عامل اتیولوژیک در نظر گفته میشود.

 سل حنجره همراه یا بدون همراهی سل ریوی از علل مهم و جدی درگیری حنجره بحساب می آید. سل حنجره از نظر مسری بودن بسیار حائز اهمیت است و یکی از انواع سل با بار میکروب بالا در نظر گرفته میشود.

احتیاطات لازم در برخورد با این بیماران اهمیت دارد ( نظیر اتاق ایزوله با فشار هوای منفی – ماسک هپا – پوشش بینی و دهان بیمار با ماسک هنگام خروج بیمار از اتاق ) ولی در مورد سایر موارد بیماریزای لارنکس به احتیاطات تنفسی droplet نظیر استفاده از ماسک معمولی ( ماسک جراحی ) بسنده میشود.

 هیستوپلاسموزیس نیز میتواند لارنژیت ایجاد کند . این عفونت عموما با بدخیمی لارنکس نظیر SCC اشتباه گرفته میشود ( بخصوص در لارنگوسکوپی یا برونکوسکوپی ) و نمونه برداری از موضع میتواند تشخیص قطعی را اثبات کند. رنگامیزی مخصوص قارچ میتواند عامل بیماری زا را در ناحیه تحت مخاطی نشان دهد.

 از علل غیرعفونی گرفتگی صدا که نباید با لارنژیت اشتباه شود میتوان به :استفاده بیش از حد از صدا – ریفلاکس اسید معده و بدخیمی حنجره اشاره کرد.

گاه بیماریهای عفونی دیگر میتوانند گرفتگی صدا ایجاد کرده با لارنژیت اشتباه شوند . نظیر :کروپ ( خروسک ) ، تراکئیت باکتریال ، اپیگلوتیت حاد و سایر علل عفونی لارنکس.

بررسی علل بیماری التهاب حنجره

راه های تشخیص بیماری

تشخیص :

پزشک می تواند با معاینه بدنی شما، لارنژیت را تشخیص دهد که در این حالت، گردن و نواحی حساس یا برآمدگی های روی گردن را با دست لمس می کند و داخل بینی، دهان و گلوی شما را برای یافتن التهاب می بیند. معاینه لارنکس نشانگر پرخونی مخاطی – قرمز شدن چین های صوتی و ادم مخاط منطقه است.

 

درمان :

شامل درمان بیماری زمینه ای است. عموما :1) استراحت صوتی و 2 ) مرطوب کردن مخاط مثل استفاده از بخور آب سبب تخفیف علائم بیماری میشود. مطالعاتی که اثربخشی آنتی بیوتیک را در درمان لارنژیت بررسی کرده اند عموما نشاندهنده بی تاثیر بودن آنتی بیوتیک بوده است ولی در مواردیکه شک به عوامل باکتریال نظیر کلامیدیوفیلیا ، مایکوپلاسما ، سیاه سرفه و دیفتری وجود دارد باید حتما آنتی بیوتیک مناسب ( عموما ماکرولیدهای جدید نظیر آزیترومایسین یا کلاریترومایسین ) استفاده شود.

گرفتگی صدا از عوامل لارنژیت حاد

نکاتی مهم درمورد لارنژیت

توصیه ها:

1) تا سه روز بطور مطلق و تا یک هفته بصورت نسبی استراحت صوتی کنید. تصور کنید قادر به حرف زدن نیستید. حداقل از حرف زدن در مورد مسائل غیر ضروری اجتناب کنید

 2) اگر مجبور به صحبت کردن هستید با تن آهسته حرف بزنید. جیغ کشیدن یا بلند صحبت کردن سبب میشود بیماری شما تا چندین هفته طول بکشد

 3) از دستگاه بخور استفاده کنید. بخور آب سرد ارجحیت دارد چون بعلت مکانیسم خود ذرات آب کوچکتری در هوا پخش میکند و نفوذ آن به دستگاه تنفس بیشتر است. بخور آب سرد به این معنی نیست که بخار سرد است یا دمای پایین دارد بلکه به مکانسم تولید آن بر میگردد یعنی بخار با روش گرم شدن تولید نمیشود. آب به ذرات خیلی ریز تبدیل شده در هوا پخش میشود. دستگاه بخور آب گرم با مکانیسم حرارتی بخار تولید میکند و چون ذرات آب بزرگ هستند تا شعاع یک متری از دستگاه را میتواند مرطوب نگه دارد. لذا توصیه کلی برای استفاده از بخور ، بکار بردن بخور آب سرد است.

 4) در موارد طول کشیده از یک داروی ضد التهاب استفاده کنید. من ناپروکسن با دوز 250 میلیگرم هر 8 ساعت را ترجیح میدهم. ولی ایبوپروفن – ایندومتاسین – تولمتین نیز داروهای موثری محسوب میشوند

 5) اگر آلرژی فصلی دارید از یک داروی آنتی هیستامین استفاده کنید. ستیریزین – کلرفنیرامین – فکسوفنادین و لوراتادین داروهای خوبی بحساب می آیند.

 6) اگر سرفه با خلط همراه بود یا تب وجود داشت استفاده از آنتی بیوتیک الزامی است. در این مورد به پزشک مراجعه کنید تا آنتی بیوتیک مناسب برای شما تجویز شود

 7) اگر علائم خاصی که موید عفونت سیستم تنفس است وجود دارد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این علائم شامل :وجود اگزودا ( چرک ) روی لوزه ها – تب و لرز – خلط سبز یا زرد رنگ – وجود طاول های ریز در حفره دهان – وجود بثورات پوستی و غیره….

علائم و درمان بیماری لارنژیت حاد

علائم و درمان بیماری لارنژیت حاد
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 46
برگرفته از پزشک -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 46 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف