نمناک فرهنگ و هنرموسیقی وضعیت بیماری محمدرضا شجریان از زبان همسرش
محمدرضا شجریان ، موسیقیدان
کتایون خوانساری همسر استاد محمدرضا شجریان همه چیز را درباره بیماری استاد و وضعیت جسمانی فعلی او توضیح میدهد.
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1395
بازدید : 13,987 نفر

گفتگو با همسر محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان از برجسته ترین هنرمندان موسیقی سنتی ایرانی است و آلبوم های بسیاری را در این زمینه منتشر کرده است. او به دلیل نوع صدا و سبک مخصوص به خود و تصنیف های ملی میهنی که اجرا کرده، شناخته می شود.

استاد محمدرضا شجریان موسیقیدان، نوازنده، سازساز و خطاط برجسته ایران است که همسرش در این گفتگو از بیماری محمدرضا شجریان و وضعیت فعلی او توضیح میدهد.

بیماری استاد از کی و چگونه شروع شد؟

سابقه موضوع به حدود 15 سال پیش برمی گردد. ایشان به طور ناگهانی دچار درد کلیه شدند. بعد از بررسی های پزشکی، معلوم شد توموری در یکی از کلیه ها وجود دارد که با جراحی سعی کردند مانع گسترش آن به اعضای دیگر بدن شوند.

محمدرضا شجریان

استاد محمدرضا شجریان

خبری منتشرشده بود که ریه ایشان هم مشکل داشته است و گویا عمل جراحی ریه هم داشته اند.
بله. البته در همان زمان پیش نیامد. خودتان بهتر می دانید این بیماری تا چه حد پیش بینی ناپذیر است. خوشبختانه عمل جراحی موفقیت آمیز بود.

درمان ها و جراحی ها در داخل و زیر نظر متخصصان ایرانی بود یا پزشکان خارجی؟
تیم درمانی ایشان هم شامل پزشکان ایرانی است و هم پزشکان خارج از ایران؛ تیم بسیار حرفه ای که همکاری صمیمانه ای با هم دارند.

سال گذشته در پیام نوروزی، استاد با چهره ای متفاوت جلوی دوربین ظاهر شدند. در آن ایام خبرهایی غیررسمی منتشر شد که عارضه مغزی برای ایشان پیش آمده است. کمی دراین باره برایمان بگویید.
در این مدت وضع جسمانی استاد مناسب و روحیه شان هم مثل همیشه عالی بود. برنامه های هنری شان را دنبال می کردند؛ حتی چندین کنسرت برگزار کردند. خودتان خوب می دانید چه روحیه مبارزه جویانه ای دارند. ولی در جولای ٢٠١5 به صورت ناگهانی دچار عارضه ای مغزی شدند که بلافاصله ایشان را به بیمارستان منتقل کردیم. خوشبختانه یکی از ورزیده ترین جراحان مغز که ایرانی بودند؛ بلافاصله در بیمارستان حضور یافتند و اقدامات درمانی را انجام دادند. متأسفانه چند ماه بعد از عمل جراحی، دوباره این عارضه پیدا شد.

اقدامات درمانی مؤثر بود؟
وضعیت ایشان رو به وخامت گذاشت و مدتی طولانی در بیمارستان تحت مراقبت های ویژه بودند. بعدا با بهبود نسبی وضعیت ایشان، پزشکان ایرانی و آمریکایی ادامه درمان در ایران را توصیه کردند.

الان تیم پزشکان ایرانی درمان را ادامه می دهند؟
تیم پزشکان ایرانی با همکاری پزشکان آمریکایی درمان را با مشورت هم انجام می دهند.

بعد از چندین ماه بی خبری، شما عکسی از استاد را در صفحه خود گذاشتید. عکس جدید است؟
بله؛ همین چند هفته پیش گرفته شد.

درحال حاضر وضعیت استاد چطور است؟
وضعیت عمومی ایشان گرچه به آهستگی ولی رو به بهبود است . بخشی از عوارض بیماری و اقدامات درمانی هم در حال تعدیل است .

خانم خوانساری، با این توضیحی که می فرمایید، در این یک سال ونیم اخیر، روزهای سختی بر شما گذشته است ولی شما کمتر صحبت کرده اید. در این مدت، فقط گاهی عکسی از استاد می گذاشتید. مصاحبه هم نمی کردید. ما می دانیم که این نوع بیماری فقط برای بیمار رنج و سختی ندارد، رنج همراهان بیمار هم زیاد است. چرا سکوت کرده اید؟
چهره های محبوب و مردمی وقتی دچار مشکلاتی مثل این نوع بیماری می شوند، مورد توجه مردم قرار می گیرند. مردم ایشان را دوست دارند و برای من قابل درک است که نگرانند و می خواهند جزئیات بیشتری بدانند. هم نگران سلامتی استاد بودم و هم باید کاملا مراقبت می کردم خبری نگران کننده منتشر نشود. مهم تر از همه چیز باید در نظر می گرفتم که آرامش استاد بر هم نخورد. این جور وقت ها شایعه و اخبار کذب هم زیاد منتشر می شود که آرامش مردم و بیمار را برهم می زند. آرامش مردم و استاد برای من بسیار مهم بود. قبول دارید در یک کشور غریبه نمی توانستم خبرها را پیگیری کنم و وقتم به تکذیب شایعات بگذرد. من باید تمرکز خود را روی رسیدگی به بیماری ایشان می گذاشتم. ما در آمریکا بودیم و در یک کشور غریبه، باید با این وضعیت پیچیده و نگران کننده سر می کردم. نمی توانستم از افراد مختلف کمک بگیرم؛ چون ممکن بود اخباری ناخواسته به بیرون درز کند و مبنای شایعه شود. پس باید یکه و تنها این کارها را انجام می دادم. باید صبورانه همه این رنج ها را تحمل کرد. این چیزی است که خود استاد هم بر آن تأکید دارند.

 

الان در ایران شرایط تان چطور است؟ از زمانی که به ایران آمده اید، سختی ها بیشتر شده یا کمتر؟
نمی خواهم بگویم سخت تر شده یا بیشتر. ایشان در منزل استراحت می کنند و من هم مدیریت همه کادر پزشکی را در کنار پزشکان برعهده دارم. از طرف دیگر، رایان در یک مقطع مهم تحصیلی است و پدرش هم بیمار است. به لحاظ روحی، دوره سختی را می گذراند. من باید مراقب رایان باشم و کمک کنم که در این دوره سخت، لطمه روحی نخورد؛ هم باید نقش مادری را انجام دهم و هم نقش همسری را. اگر بخواهم دقیق تر بگویم، در رفت وآمد بین این مشکل و آن مشکلم.

و حرف آخر؟
زندگی آقای شجریان، امید و تلاش و مبارزه است. من هم یاد گرفته ام با همین چشم به این وضعیت نگاه کنم؛ امید و تلاش.

وضعیت بیماری محمدرضا شجریان از زبان همسرش

وضعیت بیماری محمدرضا شجریان از زبان همسرش
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 18
برگرفته از شرق -/ح
این مطلب مفید بود ؟ 17 1
برچسب ها :
نظر کاربران
علی خلیلی

علی خلیلی

خدای بزرگ را شاکرم که حال استاد بزرگ ایران استاد بلند پایه والا مقام جناب استاد شجریان رو به بهبود است

پاسخ دادن 6 0
ارشیدا

ارشیدا

برای سلامتی استاد شجریان دعا میکنم . واميداوارم دوباره دعای شیرین ربنا را به وقت افطار بشنويم

پاسخ دادن 7 0
سعید

سعید

درسته که در دورانی هم زندگی کردم که خیلی ناملایمات وجود داشت ولی ازینکه هم دوران استاد بی بدیل موسیقی و آواز استاد شجریان بودم خرسندم. به امید سلامتی کامل خسرو آواز ایران ...خدایاااااااااا ازت خواهش میکنم

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف