نمناک بهداشت و سلامتدهان و دندان ارتباط بیماری های دهان با بیماری های بدن
بیماری های دهان ، بیماری های دهان و دندان
طبق تحقیات انجام شده مشخص شده است که بیماری های دهان و دندان با برخی بیماری های بدن انسان مرتبط هستند.

بیماری های دهان با سایر بیماری ها مرتبط است

رییس هفدهمین کنگره بین المللی پریودنتولوژی گفت:ارتباط میان بیماری های دهان و دندان بویژه بیماری پریودنتال با بیماری های سیستمیک بدن به اثبات رسیده است.

دکتر محسن یزدانیان، عضو هیأت مدیره انجمن پریودنتولوژی ایران و درباره بیماری های تاثیرگرفته از بیماری پریودنتال گفت:شواهد علمی معتبر طی دو دهه اخیر بر نقش سلامت دهان و دندان بخصوص سلامت پریودنتال بر سلامت کلی بدن افراد صحه گذاشته اند.

نتایج این تحقیقات اثبات کرده که بیماری پریودنتال بعنوان یکی از ریسک فاکتورهای اصلی بیماری دیابت، بیماریهای قلبی و عروقی و برخی از انواع سرطان ها مانند سرطان پانکراس مطرح است و بر روی بارداری تاثیر منفی دارد.

بنابراین بیماران باید آگاه باشند که ممکن است بیماری پریودنتال پیش زمینه ابتلا به برخی بیماری های سیستمیک یا بالعکس باشد. ارتقای آگاهی و نگرش در سلامت دهان و دندان و جلب مشارکت آحاد مردم در برنامه های فردی و کشوری باید در دستور کار مدیران نظام سلامت کشور قرار گیرد.

وی درباره اقدامات قابل انجام برای ممانعت از توسعه بیماری های پریودنتال، توضیح داد:درمان هایی که بطور معمول توسط یک پریودنتیست انجام می شود شامل حذف عفونت از بافت های نگهدارنده دندان، حفظ دندان ها و جایگزین نمودن دندانهای از دست رفته می شود.

مسیری که از oral health promotion یا ارتقای سلامت دهان آغاز شده و باید با Health promotion ادامه یابد نیازمند همکاری متقابل پزشک و دندانپزشک با یکدیگر است که تاکنون شاهد تعاملی در این راستا در کشور نبوده ایم.

 

 بیماری های دهان

ارتباط بین بیماری های دهان و سایر بیماری ها

 

رییس هفدهمین کنگره پریودنتولوژی درباره نقش برنامه تحول سلامت در بهبود وضع سلامت دهان و دندان نیز گفت:اگر این برنامه بخواهد در کنترل بیماری های دهان و دندان کارآمد باشد، لازم است سیاست های پیشگیری از بیماری های دهان و دندان را در برنامه های سلامت جامعه و بهداشت عمومی قرار دهد. در این راستا انجمن های پزشکی و دندانپزشکی، سازمان های تجاری حوزه پزشکی، دندانپزشکان بویژه دندانپزشکان عمومی، پزشکان بویژه پزشکان عمومی در ارتقای سلامت دهان و دندان نقش مهمی را ایفا می کنند.

وی یادآور شد:انجمن پریودنتولوژی ایران بر توسعه بسترهای پیشگیری در حوزه سلامت دهان و دندان تاکید ویژه دارد و در همین ارتباط پنل اختصاصی ارتقای سلامت دهان و دندان جهت تاکید بر اهمیت اقدامات پیشگیرانه و تلاش جهت تغییر رویکرد نگاه درمان محور به رویکرد دندانپزشکی سلامت محور در هفدهمین کنگره بین المللی پریودنتولوژی ایران که بیست و پنجم مهرماه در تهران برگزار خواهد شد، نمونه ای از تلاش های انجمن پریودنتولوژی کشور در تقویت اقدامات پیشگیرانه در حوزه بهداشت دهان و دندان است.

ارتباط بیماری های دهان با بیماری های بدن

ارتباط بیماری های دهان با بیماری های بدن
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از ایسنا/ی
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف