نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها بیماری هیدروسفالی چیست؟
هیدروسفالی ، درمان
هیدروسفالی بیماری است که هم در کودکان دیده می شود هم در بزرگسالان. هیدروسفالی کودکان عموما ژنتیک بوده یا نتیجه تکامل ناقص سیستم عصبی جنین است.

هیدروسفالی (آب آوردن مغز) چیست

هیدروسفالی، افزایش فشار درون مغز است که در نتیجه بافت مغز نازکتر میشود و استخوانهای جمجمه برای آنکه با مایع اضافی سازگاری پیدا کننده کشیده میشوند .

هیدروسفالی از دو واژه های «هیدر» به معنای آب و «سفالی» به معنای سر تشکیل شده است و به افزایش غیرطبیعی «مایع مغزی - نخاعی» در بطن های مغز گفته می شود.
 
به طور کلی هیدروسفالی به دو علت ایجاد می شود:
 

مایع مغزی-نخاعی در اطراف مغز و نخاع در چرخش است تا مواد غذایی را به این اندام ها رسانده و مواد زاید را از مغز و نخاع دور کند، این مایع پس از گردش و طی سیکل عادی خود جذب سیستم وریدی می شود.

در اطراف مغز بالشتک هایی قرار دارند که نقش سپر محافظ مغز را ایفا می کنند و به آنها بطن مغزی گفته می شود و مایع مغزی درون این بطن های مغزی قرار دارد.

اگر به هر دلیلی مثل وارد آمدن ضربه به سر و سیستم عصبی، تومور، خونریزی مغزی یا مننژیت، راه خروج این مایع از مغز بسته شود و یا ترشح آن بیش از حد طبیعی شود، با تجمع این ترشحات در داخل مغز و افزایش فشار درونی جمجمه، سر از اندازه طبیعی بزرگ تر می شود که به آن هیدروسفالی یا آب آوردن مغز می گویند.

هیدروسفالی بیماری است که هم در کودکان دیده می شود هم در بزرگسالان. هیدروسفالی کودکان عموما ژنتیک بوده یا نتیجه تکامل ناقص سیستم عصبی جنین است.

علایمهیدروسفالی در نوزادان

  • بیخوابی
  • تهوع و استفراغ
  • پایین رفتن چشم ها

علایم در بزرگسالان و کودکان

  • احساس خستگی شدید و دایمی
  • تهوع واستفراغ
  • تاری چشم و دوبینی
  • سردرد و اختلال در تعادل و راه رفتن
  • ورم اعصاب ته چشم


دربزرگسالان علایم این بیماری می تواند شکل حادتری به خود گرفته و به شکل تغییر شخصیت، از دست رفتن حافظه یا حتی زوال عقل خود را نشان دهد.

علت اصلی گوناگونی علایم این بیماری فقط بستگی به سن بیمار و انعطاف پذیری استخوان جمجمه وی دارد مثلا در نوزادان که استخوان جمجمه کاملا سفت نشده و استخوان جمجمه امکان افزایش حجم دارد، علایم بیماری خفیف تر بروز می کند و با افزایش سن و محکم شدن استخوان جمجمه بیماری حادتر و علایم آن هم جدی تر می شود.

هیدروسفالی

کودک مبتلا به هیدروسفالی

درمان هیدروسفالی

اگر بیماری در مراحل ابتدایی باشد می توان به درمان های دارویی که در واقع به نوعی کاهنده مایع مغزی - نخاعی هستند امیدوار بود اما در صورت پیشرفت بیماری باید از جراحی برای رفع عامل بیماری استفاده کرد. یعنی مثلا اگر عامل انسداد تومور است با جراحی می توان آن را برداشت یا با شیوه های مختلف محل انسداد را باز کرد.

در این بیماری مراقبت های بعد از جراحی اهمیت فوق العاده ای دارد زیرا این بیماری می تواند در روند رشد جسمس و روحی کودک اختلالات جدی به وجود آورد که اقدامات بازپروری، فیزیوتراپی، گفتاردرمانی و کاردرمانی می تواند بیمار را به زندگی عادی بازگرداند.

بیماری هیدروسفالی چیست؟

بیماری هیدروسفالی چیست؟
:
امتیاز : 3 تعداد رای : 5
برگرفته از همشهری آنلاین-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 3 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف