نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها پیچش بیضه از علائم تا تشخیص و درمان
پیچش بیضه ، بیضه
علت درد بیضه ها چیست؟ پیچش بیضه منجر به اختلال خونرسانی در بیضه می گردد ، بطوری که اگر درمان در عرض 3 تا 4 ساعت انجام نشود ممکن است باعث چروکیدگی دائمی بیضه گردد .

پیچش بیضه چیست؟

پیچش بیضه یا پیچ خوردگی بیضه (این بیماری تورشن ، testicle torsion نامیده میشود.) زمانی اتفاق می افتد که طناب بیضه که وظیفه رساندن جریان خون به بیضه ها را دارد می چرخد و دچار پیچ خوردگی می شود و این تغییر حالت باعث قطع شدن جریان خون به سمت بیضه ها شده و درد و تورم بسیار شدیدی در بیضه ها به صورت ناگهانی به وجود می آورد . این عارضه می تواند در تمامی سنین پسران و مردان رخ دهد اما اگر به صورت کلی بخواهیم بررسی کنیم بیشتر از پسر بچه های ده ساله تا جوانان بیست و پنج ساله در معرض این بیماری قرار می گیرند. از طی تحقیقاتی که در انجمن ارولوژی آمریکا انجام شده است این اتفاق معمولا برای 1 مرد از 4000 مرد میافتد ؛ این تحقیقات نشان داده که این عارضه هر چه به سمت بلوغ میرویم رایج تر میشود . 

پیچش بیضه معمولا فقط در یک بیضه اتفاق می افتد و بسیار نادر است که این اتفاق برای هر دو بیضه بیافتد. یعنی بطور معمول پیچش بیضه یک طرفه اتفاق می افتد و خیلی کم اتفاق می افتد که شخص دچار پیچش دوطرفه گردد.

 علایم پیچش طناب بیضه

 از علائم پیچش بیضه می توان به درد ناگهانی در ناحیه بیضه اشاره کرد و از طرفی وقتی که شخصی که دچار پیچش بیضه شده است با لمس کردن یا دست زدن به این ناحیه دچار درد شدید تر میشود . از طرفی بیضه درون کیسه به راحتی مانند قبل قادر به حرکت و جایجایی ندارند . همچنین از تغییر شکل ظاهری بیضه می توان پی برد که شخص دچار پیچش بیضه شده است . این تغییر شکل بدین صورت است که چون طناب بیضه ای می چرخد در نتیجه بیضه بالاتر می رود و از طرفی عصبهای مشترک بیضه با دستگاه گوارش باعث بوجود آمدن حالت  تهوع و استفراغ و یا درد شکم شود . همچنین گفتنی است که پیچش بیضه بیشتر در فصل سرما اتفاق می افتد. قابل ذکر است که ادرار همراه با درد یا خونریزی می تواند یکی دیگر از علائم که پیچش باشد. قابل ذکر است که پیچ خوردگی بیضه می تواند در فعالیتهای ورزشی و یا در هنگام ضربه خوردن اتفاق بیافتد . از سویی ممکن است که در هنگام خواب نیز شخص دچار این عارضه گردد.

پیچش بیضه

 پیچش بیضه در کودکان

 توجه داشته باشید به خاطر اینکه کودکان زمانی که دچار این مشکل می شوند به خاطر خجالت کشیدن از بیان کردن آن خودداری می کنند و مدام به خود میپیچد . از طرفی در مقابل پرسشی که از سمت شما مطرح می شود می گویند دل درد دارم . در اینجا شما بایستی به علائمی که در بالا گفته شد دقت کنید ؛ چون ممکن است که این عارضه همراه با استفراغ یا تهوع باشد شما نیز تصور کنید که یک مسمومیت یا یک دل درد ساده است و آنرا جدی نگیرید.

پیشگیری والدین در برابر پیچش بیضه پسران

در حالی که ممکن است برای شما و فرزندتان ناخوشایند باشد تا در مورد آناتومی دستگاه تناسلی با پسرتان صحبت کنید ؛ اما باید آنها را تفهیم کنید که زمانی که هر گونه درد در ناحیه تناسلی خود احساس کردند حتما به شما اطلاع دهند.

 • با پسرتان در مورد خطرات نگه داشتن درد بیضه صحبت کنید و به او تفهیم کنید که این چقدر می تواند خطرناک باشد.
 • این اطمینان را به او بدهید که هیچ چیزی برای خجالت وجود ندارد.
 • این موضوع را تاکید کنید که اگر دچار این درد شد سریعا به بزرگسالان اطلاع دهد ؛ این بهترین راه برای جلوگیری از پیچش بیضه است . مثلا اگر در مدرسه بودند و دچار این درد شدند حتما بصورت خصوصی به مسئولین مدرسه اطلاع دهد و یا اگر نمی تواند از آنها بخواهد که سریعا با شما تماس بگیرند .

 عوارض پیچش بیضه

 در صورتیکه پیچش بیضه جدی گرفته نشود امکان دارد دچار عوارض جانبی مهمی شود.

 • اگر پیچش بیضه در عرض چند ساعت درمان نشود جریان خون مسدود شده و می تواند سبب آسیب دائمی گردد و اگر بیضه به شدت آسیب دیده باشد باید جراحی شده و برداشته شود
 • در برخی موارد این عارضه منجر به آسیب یا از دست دادن یک بیضه می شود که در نهایت توانایی یک مرد را برای بچه دار شدن از بین میبرد است

 عوامل حساس در پیچ خوردگی بیضه

 •  سن :اغلب از 12 سالگی به بالا اتفاق می افتد .
 • سابقه پیچش بیضه :اگر در گذشته سابقه پیچش بیضه داشته اید و بدون درمان درد آن تسکین پیدا کرده است ممکن است که دوباره برای شما اتفاق بیافتد .
 • سابقه خانوادگی :این شرایط می تواند در یک خانواده بصورت موروثی باشد .

 چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم

 این عارضه انقدر جدی است که شما به صورت اورژانسی و بدون اتلاف وقت باید به پزشک متخصص ارولوژی مراجعه کنید تا اگر نیاز به عمل جراحی باشد سریعا آن را انجام داده تا دچار عوارض ناگوار نگردید

 راههای تشخیص پیچش بیضه

 جدایی از علایم که این عارضه دارد پزشک بایستی آزمایشاتی را انجام دهند تا به این نتیجه برسد که شخص دچار پیچش بیضه شده است.

 • معاینات جسمی
 • نمونه برداری از ادرار برای تشخیص عفونت
 • عکس برداری از بیضه
 • سونوگرافی از بیضه

در طول یک معاینه فیزیکی (معاینات جسمی) پزشک تورم روی بیضه را مورد بررسی قرار میدهد . همچنین با فشار دادن ران بیمار تغییر حالت بیضه را می سنجند . چون برخی اوقات گرفتگی ران ها باعث ایجاد تورم در بیضه می گردد ؛ پس ممکن است با از بین بردن گرفتگی در ران این تورم و توده در بیضه از بین رود .

 دلیل بوجود آمدن پیچش بیضه

 در حقیقت دلیل به وجود آمدن این عارضه به صورت ارثی میباشد . یعنی مردم به صورت موروثی این عارضه را به ارث می برد و اگر ببینند که این صفات قبلاً در اقوام آنها رخ داده بهتر از قبل از رخ دادن آن به متخصص برای تشخیص و جراحی مراجعه کنند.

شکل پیچش بیضه

 پیچش بیضه

شکل و تصویر پیچش بیضه

همانظور که در شکل مشاهده می کنید طنابی که در بیضه وجود دارد به دور رگ بیضه پیچیده شده است.

شیوه های درمان پیچ خوردن بیضه

 بصورت کلی اگر بخواهیم برای پیچش بیضه درمان قطعی در نظر بگیریم فقط می توانیم جراحی را نام برد. 

در موارد بسیار نادری پزشک میتواند با دستکاری فیزیکی طناب بیضه را باز کنند ؛ اما در کل برای باز کردن طناب بیضه و درمان همیشگی از آن بایستی عمل جراحی انجام شود

 چگونگی جراحی برای پیچ خوردگی بیضه

 این جراحی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود و بیمار را یا با سر کردن و یا با بیهوشی برای عمل آماده می کند. در جراحی یک برش کوچک در کیسه بیضه میدهند و پس از باز کردن طناب بیضه از دور بیضه کیسه را بخیه می زنند و بیمار را به اتاق ریکاوری میفرستند

ایمپلنت بیضه (مفصلی)

اگر به هر دلیلی کودک و یا شخص یکی از بیضه ها را از دست دهد ؛ برای اینکه شخص دچار مشکلات روحی نشود میتوان از ایمپلنت های بیضه استفاده کرد که با جراحی به جای بیضه از دست داده قرار می گیرد . این باعث میشود که شخص دیگر احساس کمبود جسمی نشده و اعتماد به نفس خود را از دست ندهد.

پیچش بیضه از علائم تا تشخیص و درمان پیچ خوردن بیضه

پیچش بیضه از علائم تا تشخیص و درمان
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 7
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ص
این مطلب مفید بود ؟ 7 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف