نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان بیماری کلاستروفوبیا ترانه علیدوستی چیست؟
کلاستروفوبیا ، تنگناهراسی
تنگناهراسی یا کلاستروفوبیا به ترس از گیر کردن در یک مکان تنگ و راه گریز نداشتن گفته می شود که ترانه علیدوستی ازین اختلال درمورد خودش خبر داد.

تنگناهراسی یا ترس از محیط بسته یا کلاستروفوبیا چیست

ترانه علیدوستی در حساب توئیتر خود به تازگی از ابتلایش به کلاستروفوبیا به صورت حاد خبر داد. ترانه علیدوستی که با بازی زیبایش در فیلم شهرزاد هنرهایش را بیشتر جلوه داد و با جشنواره کن آن را کامل کرد این روزها خبر از اختلالی به نام ترس از محیط بسته یا تنگناهراسی میدهد.
«تنگناهراسی» عموما به ترس غیرمنطقی از گیر کردن در مکان ها و فضاهای تنگ اطلاق می شود که حدود 5 تا 7 درصد جمعیت جهان به آن مبتلا هستند.

کلاستروفوبیا ترانه علیدوستی

 ترانه علیدوستی و اختلال کلاسترو فوبیا یا تنگنا هراسی

بدیهی است که برخی افراد هنگام قرار گرفتن در فضاهای تنگ و نداشتن راهی برای فرار بیشتر مستاصل و کلافه می شوند.

بدون شک برای همه ما قرار گرفتن در این شرایط و در حالی که بدن تحت فشار و محدودیت حرکت است مانند مواقعی که فرد بر اثر حادثه ای زیر آوار می ماند یا بین بدنه خودرو بر اثر وقوع سانحه رانندگی گرفتار می شود، عذاب آور و تهدیدکننده است اما برخی افراد که دچار تنگناهراسی هستند در چنین مواقعی بیشتر ترس و اضطراب را تجربه می کنند.

به علاوه افرادی که این شرایط را دوست ندارند از تصور گرفتار شدن در چنین شرایطی به اندازه واقعیت عینی موقعیت، دچار ترس و اضطراب می شوند.

این عارضه اما چه علائمی دارد و فرد مبتلا به آن از چه مشکلاتی رنج می برد؟

تنگناهراسی یا ترس از محیط بسته یا کلاستروفوبیا به ترس از گیر کردن در یک مکان تنگ و راه گریز نداشتن گفته می شود. فرد مبتلا به این عارضه مثلا سوار آسانسور نمی شود یا از ورود به تونل می ترسد و اگر این کارها را بکند بسیار مضطرب خواهد شد و احساس خفگی خواهد کرد.به عنوان نمونه ترانه علیدوستی اعلام کرده که به خاطر این عارضه نمی تواند از اتوبوس یا مترو استفاده کند. رنج این عارضه وقتی بیشتر می شود که فرد نیاز به حضور در چنین مکان هایی مانند تصویربرداری ام آر آی داشته باشد. فرد مبتلا کلاستروفوبیا فضای بسته دستگاه ام آرآی بسیار وحشت آور و ترسناک است. آنها فکر می کنند در این مکان ها و شرایط خاص ممکن است از ترس بمیرند.

اتاق های کوچک و یا قفل شده، تونل، آسانسور، مترو، جمعیت های شلوغ هریک به تنهایی می تواند محرکی برای شروع علایم باشد. فردی که در مواجهه با یکی از این شرایط دچار بروز علایم می شود، معمولاً در مواجه با سایر شرایط نیز دچار این حالت می شود.

افراد مبتلا به این فوبیا از قرار گرفتن در فضاهایی که موجب ترس آنها و به وجود آمدن اضطراب در وجودشان ‏می شود، اجتناب می کنند. برخی همچنین سعی می کنند این فوبیا را مخفی نگه دارند تا دیگران متوجه نشوند و برای ‏آنها مشکلی ایجاد نشود. برخی افراد که برای اولین بار در یک فضای بسته دچار حمله اضطرابی می شوند، در آینده این ترس در ‏آنها شرطی سازی می شود و این باعث می شود تا از همه فضاهای بسته، ترس و هراس داشته باشند.‏

کلاستروفوبیا ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی در حساب توئیتر خود به تازگی از ابتلایش به کلاستروفوبیا به صورت حاد خبر داد.

برای همین این گونه افراد رفتار خاص خودشان را دارند و مثلا به محض ورود به یک مکان دربسته اقدام به باز کردن پنجره ها می کنند یا در نزدیک ترین صندلی به در ورودی یا خروجی می نشینند. اگرچه این رفتارها به آن ها آرامش می دهد اما کل ترس و اضطراب را از بین نمی برد.

تنگناهراسی حاداغلب به عنوان یک اختلال اضطراب دیده می شود و می تواند به وحشت زدگی منجر شود. بررسی ها نشان می دهد که 5 تا 7 درصد از مردم جهان دچار تنگناهراسی هستند ولی تنها درصد کمی از آن ها از درمان روانپزشکی برخوردار شده اند. علایم این هراس می تواند شامل احساس ترس شدید از گیرافتادن و محدودیت، ترس شدید از خفه شدن، تمایل شدید به رفتن به مکان ها باز، اضطراب و نگرانی، احساس تنگی نفس و متعاقب آن نفس نفس زدن، طپش قلب، نفس نفس زدن، غش کردن، تعریق و ضعف و احساس خستگی باشد. بدر بستگان درجه اول مبتلایان به این اختلال، شیوع ‏بیماری سه برابر افراد دیگر است و برای برخی این مسئله ریشه ژنتیکی می تواند داشته باشد. عموماً پدیده یادگیری در فرزندان و پایه ژنتیکی، هر دو می توانند در ابتلا به این ترس در کودکان مؤثر باشند. ‏به عنوان نمونه اگر کودکی به عنوان تنبیه در حمام یا انباری قرار گیرد و به طور اتفاقی دچار حمله اضطرابی شود ممکن است ‏با پدیده شرطی سازی، ترس از فضای بسته برای همیشه در او به وجود آید. درمان تنگناهراسی از طریق دارو درمانی، روان درمانی (حساسیت زدایی منظم، غرقه سازی، سرمشق گیری و تنش کاربردی)، هیپنوتیزم و خانواده درمانی امکان پذیر است. درمان با داروهای ضداضطراب مانند بنزودیازپین ها، بتا بلاکرها و مهارکننده های مونو آمینو اکسیداز و سایر داروها مانند بوسپیرون امکان پذیر است. همچنین می توان از نوروفیدبک و بیوفیدبک نیز در درمان غیر دارویی هراس به عنوان روش مکمل دارو درمانی یا در موارد مقاوم به درمان دارویی استفاده کرد.

علایم اصلی تنگنا هراسی

احساس ترس شدید از گیرافتادن و محدودیت،ترس شدید از خفه شدن،تمایل شدید به رفتن به مکان ها باز،اضطراب و نگرانی،احساس تنگی نفس

 

نشانه های کلاسترو فوبیا

نفس نفس زدن (تاکی پنه)،تپش قلب (پالپیتیشن)،تعریق،ضعف

بیماری کلاستروفوبیا ترانه علیدوستی چیست؟

بیماری کلاستروفوبیا ترانه علیدوستی چیست؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 56
برگرفته از شهر خبر / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 47 9
نظر کاربران
رها

رها

بدچیزیه ها...

پاسخ دادن 12 2
سین

سین

لعنت به این فوبیا! آدم و مجبور میکنه 10 طبقه رو هر روز از پله بری بیای سوار اون اتاقک بسته ی آسانور نشی!

پاسخ دادن 4 0
حمید

حمید

سلام دوستان من ۴ساله درگیر درگیر فوبی از فضای بسته هستم دو سال هم هست تحت نظر دکترای مختلفم ولی جوای نگرفتم چی کار کنم.‌ب جرات هم میگم تمامی داروهای ضدافسردگی و اضطراب هراس ارام بخش خواب اور هم مصرف کردم اما بی نتیجه

پاسخ دادن 4 0
sh

sh

سلام دوست عزیز.درمان کلاستروفوبیا فقط با مصرف دارو حل نمیشه.توصیه میکنم پیش یه دکتر دوانشناس متبحر برید نه فقط روانپزشک.دارو فقط برای اول درمان است نه درمان قطعی.موفق باشید

پاسخ دادن 2 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف