نمناک تکنولوژیاختراعات بینا شدن کودک 4 ساله با فناوری جدید + عکس
فناوری جدید ، عینک
به لطف فناوری جدیدی که این روزها شاهد انواع مختلف آن در زمینه های مختلف علمی هستیم، یک کودک چهارساله شدیداً کم بینا توانست توسط یک عینک الکترونیکی برای اولین بار دنیای اطراف خود را بوضوحی فوق العاده بالا ببیند.
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1395

بینا کردن کودکی با فناوری جدید

یک کودک چهارساله شدیداً کم بینا به نام «کریستیان کاردناس» توانست به لطف فناوری جدید ، با عینک الکترونیک مخصوصی به نام eSight برای اولین بار دنیای اطراف خود را بوضوحی فوق العاده بالا ببیند.

جف فنتون، نماینده شرکتی که این عینک را عرضه کرده، در حالی که کریستیان مشغول تماشای دنیای اطرافش در یکی از اتاق های مدرسه ابتدایی سابین بود، گفت:در این عینک دوربینی کار گذاشته شده که تصاویر جلوی آن با سرعت زیاد و کیفیت بالا ضبط شده و سپس بلافاصله به فرمتی تبدیل می شود که بدون نیاز به انجام عمل جراحی، امکان تماشای آنها را برای فرد استفاده کننده فراهم می آورد و در نتیجه، شخصی نابینا چون کریستیان، امکان واضح دیدن دنیای اطرافش را به دست می آورد».
کریستیان که هنگام تحویل و آزمایش عینک، از سوی خانواده و دوستانش در تگزاس امریکا احاطه شده بود، هنگامی که توانست حتی خطوط چهره آنها را برای اولین بار به گونه ای شفاف ببیند با هیجان نام دوستانش را صدا می زد:«جردن، جسی، بوستون... من می توانم شما را ببینم»، به چهره مادربزرگش نگاه می کرد:«مادربزرگ! چقدر دوستتان دارم»! و مدام سر بر می گرداند و اظهار شگفتی و هیجان می کرد.

به گفته مادرش، «سیلویا کاردناس»، هزینه تهیه این دستگاه با کمک افراد نیکوکار و خیر جمع آوری شده و به فرزندش که همراه با یک نوع اختلال عصبی دستگاه بینایی به نام septo-optic dysplasia متولد شده بود، اجازه تماشای دنیای اطرافش را می دهد. وضعیتی که از این بیماری نادر حاصل شده بود، کوچک ماندن شدید اعصاب بینایی در کریستیان و فرستادن سیگنال های بد به مغز او بود که به نابینا شدن او منجر می شد. او پیش از این مجبور بود با استفاده از عصایش بر تمام چالش های زندگی غلبه کند.

فناوری جدید

فناوری جدید در کمک به کودک کم بینا

پدر او، «جراردو کاردناس» که از تماشای شادی فرزندش بسیار خوشحال شده بود، گفت:«این واقعا اتفاق هیجان انگیزی است؛ هیجانی از نوع عاطفی... می دانید؟ امیداورانه گمان می کنم این عینک نه تنها به او در مدرسه کمک خواهد کرد، بلکه او را قادر به تماشای چیزهایی خواهد کرد که تاکنون نمی توانسته ببیند».
کریستیان در تمام مدت از دیدن اشیاء اطرافش شگفت زده شده و مدام در حال چرخیدن در اتاق و تماشا و تجربهٔ دیدنی های جدیدش بود:اسباب بازی ها، اشخاص، چهره هایشان و...

 
شرکتی که عینک eSight را عرضه کرده در کانادا تاسیس شده و تاکنون چند ورژن از این عینک الکترونیکی را تولید کرده است که با استفاده از ویژگی های واقعیت مجازی، امکان به تصویر کشیدن دنیای واقعی را نیز برای برخی از کم بیناهای شدید مهیا می کند. والدین کریستیان اولین بار ورژن دوی این عینک را روی صورت دختری در دالاس دیدند و در عین ناباوری از قادر کردن فرزندشان به دیدن، به فکر تهیه چنین عینکی افتادند.

بر اساس آنچه کیلگورنیوز منتشر کرده، پزشکان وقتی که کریستیان در 11 هفتگی عمر خود بود به والدینش گفتند که ممکن است فرزندشان قادر به دیدی بسیار بسیار اندک باشد یا این که اساساً نتواند هیچ چیزی جز سیاهی را ببیند!
عینکی که اکنون جای عصای سفید او را گرفته، در واقع یک ابزار پوشیدنی متشکل از دوربینی با کیفیت بالا در جلوست که می تواند تا 24 برابر بزرگنمایی (زوم) را ثبت و بلافاصله تصاویر ثبت شده را به گونه ای پردازش کند که به کیفیتی فوق العاده بالا (super high-definition) تبدیل شده و در برابر دیدگان او به نمایش بگذارد.

بینا شدن کودک 4 ساله با فناوری جدید + عکس

بینا شدن کودک 4 ساله با فناوری جدید + عکس
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 6
برگرفته از جام جم آنلاین-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 6 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف