نمناک بهداشت و سلامتسلامت روان بی حوصلگی وکسالت را چگونه درمان کنیم
بی حوصلگی ، کسالت وبی حوصلگی
بی حوصلگی هنگامی روی می دهد که ما دیگر به اطرافیان، اشیای پیرامون خود وفعالیتهای روزمره خود علاقه مند نبوده و از آنها لذت نمی بریم.

بی حوصلگی رادرمان کنید

بی حوصلگی هر از چند گاهی سراغ همه ما می آید ؛سرکلاس،سر کار،در خانه و حتی در تفریح.ما بیشتر اوقات آن را به عوامل خارجی نسبت می دهیم و اکثر افراد می گویند چون کاری برای انجام ندارند حوصله شان سر رفته است .اما تحقیقات نشان می دهد که علت بی حوصلگی لزوما کار یکنواخت نیست.بعضی ها حتی با داشتن متنوع ترین نوع کارها،از یکنواختی زندگی شکایت دارند.

گاهی بی حوصلگی به خاطر نداشتن انگیزه و گاهی هم ناشی از سرکوب و عقب راندن تمایلات و علایق است که منجر به بی هدفی می شود.عده ای صرفا از انجام کارهای تکراری و یکنواخت خسته می شوند،عده ای هم حتی در اوقات فراغتشان احساس کسالت می کنند چون نمی توانند خودشان را سرگرم کنند

یکی از خصوصیات انسان، تنوع طلبی و نیاز به تغییر مداوم در شکل و نوع محرکات بیرونی است. سازگاری حسی سبب می شود ما از فعالیت های تکراری به ستوه آییم. سازگاری حسی یعنی:کاهش حساسیت حواس، زمانی که در معرض مداوم یک عامل محرک ثابت و تغییرناپذیر قرار می گیرند. مثلا پس از خرید یک تلفن همراه نو شوق و ذوق فراوانی داریم اما پس از گذشت یکی دو ماه همان تلفن همراه برایمان تکراری و ملال آور می شود.

برای غلبه بر بی حوصلگی در زندگی از این راهکارها سود برید:
1- سعی کنید هر از چند گاهی در زندگی خود تغییراتی هر چند جزیی ایجاد کنید.

2- بیکاری و فقدان فعالیت یک عامل مهم در ایجاد بی حوصلگی است. دست به کار شوید، با نشستن و به نقطه ای خیره شدن چیزی عوض نمی شود. برخیزید و خودتان را با کاری مشغول سازید.

3- حس پوچی و این باور که زندگی، شغل و فعالیت های شما بی معنی هستند، می تواند شما را تا مرز خودکشی پیش برد. شما نباید زندگی خود را یک دایره بی پایان و هدف بدانید. این وظیفه خود شماست که به زندگی خود معنا بخشید.

4- هر روز یک چیز جدید یاد بگیرید و به علم خود بیفزایید.

 

از بی حوصلگی فرار کنید

 

5- خود را به چالش بکشانید. به فعالیتی دست بزنید که در شما استرس ملایمی ایجاد می کند. مانند برد و باخت (در بازی، ورزش) و یا پذیرش ایده های جدید.

6- به یاد داشته باشید که هیچ چیز کسالت بار و خسته کننده نیست، بلکه این ذهن بی حوصله شماست که همه چیز را کسل کننده می بیند. بی حوصلگی یک امر نسبی و درونی است. افکار خود را تغییر دهید تا احساسات شما نیز تغییر یابند.

7- حس کنجکاوی خود را برانگیزید. نسبت به پیرامون خود بی تفاوت نباشید. سعی کنید از همه چیز سر در بیاورید. البته به غیر از مسایل شخصی دیگران.

8- خیال پردازی کنید. خیال پردازی بیش از حد سبب دور افتادن شما از واقعیت ها و حقایق می شود، اما از تخیل خود می توانید در رفع بی حوصلگی کمک بگیرید. خیال پردازی کنید و به آرزوهای خود دست یابید.

9- تکرار فعالیت های روزمره و یا از روی عادت، بسیار خسته کننده است. بنابراین دیگر ایده ها، گزینه ها و احتمالات را هم انتخاب کنید. مثلا هر روز برای صبحانه چای شیرین نخورید، یک روز هم قهوه و یا شیر بخورید و یا هر روز سر یک ساعت فعالیت خاصی را انجام ندهید. هر از گاهی طرز لباس پوشیدن و یا مدل موی خود را تغییر دهید.

10- تکراری نباشید.

بی حوصلگی وکسالت را چگونه درمان کنیم

بی حوصلگی وکسالت را چگونه درمان کنیم
:
امتیاز : 3.7 تعداد رای : 45
برگرفته از مجله موفقیت-/ر
این مطلب مفید بود ؟ 33 12
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف