تابلوهای راهنمایی و رانندگی
آیا تا بحال به اعداد و ارقامی که به طرز رمزآلودی روی تابلوهای راهنمایی و رانندگی بین جاده ها و اتوبان های کشور نوشته شده است دقت کرده اید؟در اینجا قصد داریم برای آن دسته از مخاطبینی که حس کنجکاوی بیشتری دارند این قضیه را شفاف کنیم.

مفهوم 7 شمال ، 65 جنوب یا 2 غرب در تابلوهای راهنمایی و رانندگی جاده ها

پر تردد ترین راه های ایران به ترتیب آزادراه کرج – تهران، آزادراه قزوین – کرج، آزادراه تهران – کرج، آزادراه قم - تهران، آزادراه کرج – قزوین، آزادراه ساوه - تهران، جاده مخصوص کرج - تهران، جاده قائمشهر - ساری، محور رودبار - منجیل و محور چناران - مشهد هستند مطمئنا هنگام عبور از این جاده ها اعداد و ارقامی روی تابلوهای راهنمایی و رانندگی دیده اید شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که این اعداد و ارقامی که به طرز رمزآلودی روی تابلوهای راهنمایی و رانندگی بین جاده ها و اتوبان های کشور نوشته شده است، چه معنا و مفهومی دارند؟

با شروع هر سفر، چشمهایمان به تابلو هایی از این دست می خورد که مثلا بر روی آن درج شده است:تهران 7 شمال(N) یا مثلا سلفچگان 65 شمال (N) و ما را با خود به این فکر فرو می برد که این تابلو ها قرار است به ما چه چیزی را نشان دهد؟ چرا اصلا این قدر گنگ و نامفهوم است؟ در آموزشگاه های راهنمایی و رانندگی هم شاید کمتر به آموزش این موارد توجه شود و یا اصلا آموزشی در این خصوص ارائه نمی شود! شاید هم عده ای بگویند حالا خیلی هم چیز مهمی نیست. اما قصد داریم برای آن دسته از مخاطبینی که حس کنجکاوی بیشتری دارند این قضیه را شفاف کنیم.

اعداد تابلوهای راهنمایی و رانندگی

اعداد و ارقام روی تابلوهای راهنمایی و رانندگی

ایران کشوری پهناور با تعداد زیادی جاده و اتوبان است که هر کدام برای خود شماره ای دارد. شاید خیلی از ماها این مسئله را تا به امروز نمی دانستیم. بله چرا که نه؟ جاده ها و بزرگراه ها هم می توانند شماره گذاری شوند! در حال حاضر هر کدام از اتوبان ها و جاده های ایران شماره مخصوص به خود را دارند. مثلا آزادراه ساوه – همدان شماره 6 را به خود اختصاص داده و یا جاده جلفا– بانه جاده شماره 11 ایران است. حال به طور مثال اگر بر روی تابلوی اطلاعاتی بین جاده ای نوشته باشد تبریز 2 غرب، یعنی شما در مسیر شرق به غرب جاده 2 و به سمت تبریز در حرکت هستید. لازم به ذکر است که در این تابلوها جاده ها را با رنگ سبز و اتوبان ها را با رنگ آبی مشخص می کنند.

اعداد تابلوهای راهنمایی و رانندگی

راز اعداد روی تابلوهای راهنمایی و رانندگی

مثلا تابلوی بالا به دوربرگردانی اشاره دارد که 250 متر جلوتر به جاده شماره 44 و به سمت شرق می رود و شما را به سوی نیشابور، شامکان و سد سنگرد رهنمون می کند. و در مسیر مستقیم هم اشاره به 44 غرب، به این معنی که جاده ای که در آن پیمایش می کنید، جاده 44 ایران است و به سمت غرب و سبزوار می رود.
در ویکی پدیا و با عنوان فهرست جاده های ایران می توانید کل اتوبان ها و جاده های کشور رو با جزئیات مثل مقصد و مبدا و شهرهای مهم عبوری مشاهده کنید.

معنی اعداد تابلوهای راهنمایی و رانندگی در جاده ها چیست؟

4.439
این مطلب مفید بود ؟345
برگرفته از علم فردا - / ل
وبگردی