دیگران چه می خوانند..؟
نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها استرس عامل اصلی بهم خوردن تعادل تیروئید
استرس ، استرس و تیروئید
استرس به هر شکل اعم از جسمی، عاطفی، اقتصادی، زندگی در شهرهای شلوغ و پر سر و صدا باعث بهم خوردن تعادل تیروئید می شود.
بازدید : 4,776 نفر

تاثیر استرس بر تیروئید چگونه است

علت به وجود آمدن استرس در افراد مختلف یکسان نیست. استرس و فشار عصبی اجتناب ناپذیر است و انسان در زندگی روزمره خود بارها و بارها با آن روبرو می شود.

ترافیک، کارهای ناتمام و عقب افتاده، مشکلات خانوادگی، بیمار شدن، امتحانات و مسائل شغلی همگی باعث به وجود آمدن استرس در انسان می شوند. متاسفانه استرس طولانی مدت و کنترل نشده باعث بروز مشکلات جسمی و روحی فراوانی برای فرد خواهد شد. یکی از مشکلاتی را که استرس به وجود می آورد اختلال در تیروئید است.

غده تیروئید غده درون ریز سیری شکلی است که در جلوی گلو و روی نای، پایین تر از حنجره قرار دارد.

آیا استرس برای تیروئید شما مضر است؟ آیا می تواند باعث یک مشکل تیروئید مانند کم کاری یا پرکاری تیروئید شود؟ مقاله زیر، ارتباط بین استرس و سلامت تیروئید را توضیح می دهد، و به شما نشان می دهد که چگونه سطوح استرس (و تیروئیدتان) را تحت کنترل نگه دارید.

ما در هر روز از زندگی مان با استرس سر و کار داریم. خواه در ترافیک ساعات شلوغی گیر کرده باشیم، یا با یک ضرب العجل کاری مهم روبرو باشیم، سطوح استرس ما گاهی اوقات خارج از کنترل هستند. اما آیا این می تواند خبر بدی برای تیروئید ما (یک غده ظریف و حساس که می تواند احساس کند چه زمانی بدن ما خوب کار نمی کند) باشد؟

در حالیکه هیچ مدرکی دال بر اینکه استرس مستقیما باعث اکثر مشکلات تیروئید می شود وجود ندارد، اما ممکن است نقشی در این مسئله داشته باشد. مقاله زیر، ارتباط استرس و تیروئید را توضیح داده و به شما سه راه برای مدیریت استرس نشان می دهد.
 
استرس و تیروئید

استرس باعث بهم خوردن تعادل غده تیروئید میشود

ارتباط بین استرس مزمن و سلامت تیروئید

استرس ممکن است باعث تشدید یک بیماری زمینه ای تیروئید شود. بعنوان مثال فرض کنید کم کاری تیروئید در خانواده شما وجود دارد. بدن شما تحت استرس، هورمون کورتیزول ترشح می کند. کورتیزول بیش از حد، می تواند در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند. این مسئله می تواند تیروئید را تحریک کند که برای تولید مقادیر کافی از هورمون تیروئید، سخت تر کار کند.

همچنین هنگامیکه استرس دارید، نسبت به بیماری های خود ایمنی تیروئید (بعنوان مثال تیروئیدیت هاشیموتو) آسیب پذیرتر هستید. تحقیقی در سال 2004 در مجله تیروئید نشان داد که استرس، یکی از عوامل محیطی برای خود ایمنی تیروئید است.

آیا حس می کنید مانند یک اسباب بازی کوکی هستید؟ اگر احساس افسردگی می کنید، خلق و خویتان تغییر کرده و وزنتان در حال بالا رفتن است، آیا این بدان معناست که شما دچار استرس هستید یا اینکه کم کاری تیروئید دارید؟ اینها، هم علائم استرس هستند و هم کم کاری تیروئید، بنابراین برای رد کردن احتمال کم کاری تیروئید با پزشکتان صحبت کنید و بدانید که این چیزها می توانند به یکدیگر خوراک برسانند، استرس می تواند تیروئید را تشدید کند، و شما می توانید بعلت کم کاری تیروئید، استرس داشته باشید.


جلوگیری ازاسترس، طوفان تیروئید

اگر شما پرکاری تیروئید درمان نشده یا بیماری گریوز داشته باشید، مقدار شدید استرس فیزیکی (بعنوان مثال حمله قلبی) می تواند باعث یک طوفان تیروئید شود که بطور بالقوه زندگی تان را تهدید می کند. طوفان تیروئید، یک بیماری نادر اما خطرناک است، بنابراین اگر تب بالا، ضربان قلب سریع یا نامنظم، رعشه و استفراغ و یا اسهال داشتید (همگی علائم طوفان تیروئید هستند) با پزشکتان تماس بگیرید.


استرس را با تکنیک های ذهنی مدیریت کنید

شما می توانید اکثر بیماری های تیروئید را با دارو درمان کنید، اما متاسفانه هیچ قرصی برای دفع استرس وجود ندارد. در عوض، هدف مدیریت استرس، برگرداندن بدن به حالت تعادل است، بخصوص در مورد تیروئید.
 
شما می توانید این کار را با اعمال تغییرات کوچک در سبک زندگی تان که تاثیرات زیادی دارند انجام دهید. کارتان را با امتحان کردن یک تراپی ذهنی (مانند یوگا یا مدیتیشن) آغاز کنید. این تکنیک ها می توانند به شما کمک کنند روی تنفس تان تمرکز کنید و مهمتر از همه، ریلکس شوید.
 
استرس و تیروئید

 استرس ممکن است باعث تشدید یک بیماری زمینه ای تیروئید شود

کمی ورزش، تفاوت زیادی در کاهش استرس ایجاد می کند

برای مبارزه با استرس و افزایش سلامت تیروئیدتان، هر زمانی که می توانید ورزش کنید. تمرینات کاردیو، قدرتی، و انعطاف پذیری، همگی راه های خوبی برای فرم دادن به بدنتان و ریلکس شدن هستند. هنگامیکه شما ورزش می کنید، بدنتان هورمون های «احساس خوب» مانند اندورفین ترشح می کند که باعث می شود در بقیه روز، خلق و خوی بهتری داشته باشید.

 
برای تحت کنترل نگه داشتن استرس روزمره، بخوابید

داشتن خواب کافی، به بدنتان فرصتی برای ترمیم شدن از یک کار روزانه ی سخت را می دهد، و به شما نیروی تازه می بخشد، بطوریکه قارد خواهید بود با عوامل استرس زا در روز بعد مقابله کنید.

استرس عامل اصلی بهم خوردن تعادل تیروئید

استرس عامل اصلی بهم خوردن تعادل تیروئید
59
برگرفته از وب سایت تناسب اندام / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 9 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف