نمناک سرگرمیدیدنی ها تاج محمدرضا شاه در خزانه جواهرت سلطنتی + تصاویر
تاج محمدرضا شاه ، تاج
تصویر زیر محل نگهداری تاج محمدرضا شاه پهلوی در خزانه جواهرت سلطنتی در سال 1350 هجری شمسی را نشان می دهد.
بازدید : 8,351 نفر

محل نگهداری تاج محمدرضا شاه

در زمان سلطه گری شاهان بزرگ همه ملزومات شخصی بزرگان بسیار قیمتی و با ارزش بود چنانچه هنوز هم که هنوز است از آنها با حساسیت بیشتر نگهداری شده و در مکانی امن مورد توجه قرار گرفته اند،تاج پهلوی نام تاج سلطنتی است که بدستور رضاشاه پهلوی ساخته و در تاجگذاری او و جانشینش محمدرضا شاه استفاده شد. این تاج هم اکنون در خزانه بانک مرکزی ایران (موزه جواهرات ملی) نگهداری می شود.

تصویری از محل نگهداری تاج محمدرضا شاه پهلوی در خزانه جواهرت سلطنتی در سال 1350 هجری شمسی؛ این تاج با نام تاج پهلوی یا تاج سلطنتی بدستور رضاشاه پهلوی ساخته و در تاجگذاری او و جانشینش محمدرضا شاه استفاده شد. تاج پهلوی هم اکنون در خزانه بانک مرکزی ایران (موزه جواهرات ملی) نگهداری می شود. عکس فوق را "ونفیلد پارک" برداشته است.

تاج محمدرضا شاه

بدنهٔ این تاج از طلا و نقره مرصع ساخته شده و در چهار طرف دارای گنگره پله پله به سبک شاهان ساسانی است. در میانه و زیر کنگره پیشین تاج، خورشیدی زرین با شعاعهای الماس نشان ٬و تخمه الماس زرد درشت نصب شده است و در پشت همین گنگره، جقه پایه دار اسلیمی قرار می گیرد که بر پشت آن پر حواصیل نصب می شود.

در ساخت این تاج 3380 قطعه الماس جمعاً به وزن 1144 قیراط، 5 قطعه زمرد جمعاً به وزن 199 قیراط و 2 آنه، 2 قطعه یاقوت کبود به وزن 19 قیراط و 368 حبه مروارید استفاده شده است. وزن تاج با احتساب کلاه مخمل داخلی برابر با 444 مثقال یا حدود دو کیلو و هشتاد گرم است.

تاج محمدرضا شاه


تاریخچه
رضاشاه پس از رسیدن به سلطنت، حاضر نشد که از تاج کیانی (که مخصوص شاهان قاجار بود) برای تاجگذاری استفاده کند، و دستور ساخت تاجی نو را برای خود داد. بنابراین مراسم جلوس وی بر تخت سلطنت تنها با سر نهادن کلاهی مزین به الماس دریای نور در ایوان تخت مرمر کاخ گلستان در آذرماه سال 1304 خورشیدی برگزار شد و مراسم تاجگذاری چند ماه بعد در اردیبهشت 1305 و پس از آماده شدن تاج صورت گرفت. این تاج توسط گروهی از جواهرسازان ایرانی زیر نظر سراج الدین جواهری (اصلیتاً اهل قفقاز) در سال 1304 خورشیدی برای تاجگذاری رضا شاه پهلوی ساخته شد. آخرین بار از این تاج در مراسم تاجگذاری محمدرضا شاه پهلوی در 4 آبان سال 1346 استفاده شد.

تاج محمدرضا شاه در خزانه جواهرت سلطنتی + تصاویر

تاج محمدرضا شاه در خزانه جواهرت سلطنتی + تصاویر
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 15
برگرفته از فرادید، ویکی پدیا - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 15 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف