تازه ترین نکات فنی از جنگنده F-313 ایران + عکس

کد مطلب : 768تعداد نظرات : 33 نظرزمان مطالعه : 8 دقیقه
نکته های مهم و کامل و جدید از تجهیزات و فناوری هواپیمای فوق پیشرفته قاهر 313 ساخت ایران از طراحی بدنه تا موشک های قابل حمل و ...

هواپیمای فوق پیشرفته قاهر 313 یکی از دستاوردهای شگفت انگیز ایران در صنعت ساخت هواپیما می باشد. در اینجا به بررسی برخی از نکته های تجهیزاتی و طراحی این جنگنده فوق پیشرفته می پردازیم.


ویژگی های پنهانکاری(رادارگریزی)

1- زائده های اطراف خروجی موتور می تواند برای کاهش اثرات حرارتی و راداری و نصب خروجی بردار متغیر در آینده مفید باشد.

2- شکل شکسته بال که جالب و عجیب ترین نکته ظاهری قاهر313 است به کاهش اثرات راداری و حرارتی کمک می کند هر چند که مأموریت اصلی آن چیز دیگری است.

3- به احتمال زیاد، عمده تسلیحات قاهر در محفظه داخلی بین دو ارابه فرود اصلی حمل می شود که برای کاهش بازتاب راداری ناشی از نصب تسلیحات زیر بال و بدنه روش مطمئنی است


تازه ترین نکات فنی از جنگنده F 313 ایران + عکس

4- ورودی هوای موتور بالای بدنه قرار گرفته است که باعث کاهش بازتاب راداری در برابر رادارهایی که از پایین به هواپیما نگاه می کنند می شود.

5- استفاده از مواد جاذب امواج راداری در بدنه برای جذب انرژی امواج رادار و کاهش بازتاب راداری از دیگر روش های استفاده شده در قاهر برای افزایش پنهانکاری است.

6- در این هواپیما با استفاده از سطوح تخت و کمی هم سطوح منحنی در بالای بدنه بر مبنای اصول طراحی هواپیماهای پنهانکار اقدام شده است. به عنوان مثال شکل دماغه و زوایای پهلوهای بدنه مطابق اصول پنهانکاری راداری انتخاب و طراحی شده است و می توان گفت از این لحاظ قاهر 313 هواپیمای رزمی نسل پنجمی(با تعاریف مرسوم دنیا) است.

7- استفاده از زاویه حمله و فرارهای یکسان در بیشتر سطوح بدنه به علاوه خطوط شکسته در لبه دریچه های ارابه های فرود برای پنهانکاری یکی از روش های لازم است که در قاهر313 دیده می شود.

8- سکان های عمودی V شکل به پنهانکاری یک هواپیما کمک شایانی می کنند که در این جنگنده مورد استفاده قرار گرفته اند.

9- باید دید برای کاهش اثرات بازتاب راداری کلاه و صندلی خلبان و خود خلبان با توجه بزرگ بودن کانوپی (طلق کابین) چه تدبیری اندیشیده شده است.

10- گازهای داغ خروجی موتور، پیش از خروج از هواپیما با هوای سرد از طریق دو مجرای بالای بدنه ترکیب شده و با دمای پائین از هواپیما خارج می شوند تا اثرات حرارتی کاهش یابد.

11- استفاده از دو ورودی که از دو مجرا هوا را به موتور می رسانند به دلیل ایجاد زاویه غیر مستقیم از موتور تا ورودی هوا، باعث کاهش بازتاب راداری می شود ضمن اینکه احتمال طراحی خود مجرا با سطوح زاویه دار برای گرفتن انرژی امواج رادار مانند شیوه استفاده شده در جنگنده اف-35 وجود دارد.
 

تازه ترین نکات فنی از جنگنده F 313 ایران + عکس


ویژگی های پروازی


12- تمرکز جرم حول محور طولی جنگنده قاهر313 موجب افزایش مانور پذیری می شود.

13- با توجه به ابعاد هواپیما که طول آن کمتر از 16 متر تخمین زده می شود، محفظه حمل جنگ افزار آن می تواند دست کم دو بمب 2هزار پوندی یا تعداد بیشتری بمب های کوچک نقطه زن هدایت شونده، یا دست کم 6 موشک هوا به هوا در رده R-73 یا PL-12 را در خود جای دهد.

14- وجود پیشبال (Canard) برای افزایش مانورپذیری، تولید برآی مثبت، وجود سطوح کنترلی روی آن، کاهش دهانه بال با بزرگ در نظر گرفتن پیشبال از مزیت های استفاده از آن است.

15- وضعیت بال و بدنه قاهر نشان می دهد طرح آن نزدیک به طرح های «ترکیب بال و بدنه» است که دارای مزیت های آیرودینامیکی بسیار خصوصاً در کاهش تداخلات نامناسب جریان بال و بدنه است.

16-  بال ضخیم (نسبت ضخامت بالا) در قاهر313 برای تولید برآی زیاد مناسب است البته این نوع بال ها برای سرعت های نه چندان بالا بهینه هستند. به نظر دهانه بال این جنگنده کمتر از 8 متر باشد.

17- با توجه به وجود پیشبال، احتمالاً این هواپیما برای مانورپذیری بیشتر با حاشیه پایداری کم و یا ناپایدار طرحی شده (در اینصورت نیاز به نرم افزار کنترل پرواز پیشرفته است که بیشتر با سامانه کنترل پرواز با سیم تطابق دارد)

18- ارابه های فرود اصلی در کنار بدنه رو به جلو جمع می شوند که باعث ایجاد فضای مفید بیشتر در داخل بدنه می شود.

19- سطح دم عمودی نسبتاً بزرگ است که پایداری سمتی مناسبی ایجاد کرده و با بخش متحرک (رادر) بزرگ، مشخصات مانوری جانبی مناسبی ایجاد می کند. با توجه به این سکان عمودی، ارتفاع قاهر کمتر از 4 متر تخمین زده می شود.

20- مزیت های پیشبال در زوایای حمله بالا بیشتر است زیرا با تولید جریان گردابه ای و ریختن آن روی بال باعث تولید بهینه برآ با نیاز به سرعت خطی و نیروی رانش کمتر و در نتیجه مصرف سوخت کمتر می شود.

21- شکل و محل ورودی هوا خطر جدایش جریان در زوایای حمله بالا دارد که با توجه به قابلیت پرواز قاهر در زوایای حمله بیش از 20 درجه باید به نحوی این مشکل مرتفع شده باشد.

22- جلوی ورودی هوای موتور حالت ریشه کشیده LERX دارد که مزیت های آیرودینامیکی بالایی دارد.


تازه ترین نکات فنی از جنگنده F 313 ایران + عکس


23- طراحی ویژه بال و پیشبال(کانارد) اصلی ترین عوامل ایجاد توانمندی پرواز و نشست در باندهای کوتاه است که این هواپیما را برای استقرار در پایگاه های کوچک یا باندهای فرعی در راستای نبرد نامتقارن مناسب می سازد.

25- شکل شکستگی بال ها همانطور که در گزارش مربوط به قایق پرنده باور-2 اشاره کردیم که نمونه کامل یک هواپیمای اثر سطحی بومی است، در نمای روبرو دارای شکل شبیه به M است که در کنار شکل W از بهترین فرم ها برای استفاده از اثر سطح است.

26- شکستگی بال ضمناً به عنوان یک بالچه نوک بال هم عمل می کند که به کاهش پسای القایی و کاهش مصرف سوخت و افزایش مداومت پروازی منجر می شود خصوصاً در پروازهای نزدیک به سرعت صوت که احتمالاً این هواپیما برای آن رژیم پروازی بهینه شده است.

27- کانوپی بسیار بزرگ این هواپیما منجر به ایجاد دید عالی و 360 درجه به اطراف می شود که برای پروازهای ارتفاع پائین لازم است و البته در مأموریت های تهاجم زمینی بسیار کمک کرده و در نبرد هوایی نزدیک هم بسیار مفید است.
- همه هواپیماها با پرواز در ارتفاع نزدیک به زمین از اثر سطح بهره مند می شوند اما شکل شکسته بال در قاهر313 به استفاده بهینه از اثر سطح  برای پروازهای طولانی تر در ارتفاع پائین و نشست و برخاست از باندهای کوتاه کمک می کند.

28- ارابه فرود این هواپیما کپی شده از هیچ یک از جنگنده های فعلی ایران نیست و طراحی جدیدی ضمن شباهت به طرح کلی ارابه فرود هواپیمای سوخو-25 دارد.
29- تک موتوره بودن هواپیما ضمن کاهش مصرف سوخت کلی و سهولت تعمیر و نگهداری، نشان از سبک وزن بودن این هواپیما دارد.

30- تک چرخه بودن ارابه های فرود گواه دیگری بر سبک وزن بودن این هواپیما با وزن برخاست در حدود 12تا 14 و بیشینه وزن احتمالاً کمتر از 20 تن است.

سامانه ها

31- با توجه به طول و عرض کم دماغه قاهر313 به نظر می رسد بخشی تجهیزات راداری زیر محل استقرار خلبان جای داده شده باشد.

32- فرم دماغه قاهر313 با شکل آنتن رادارهای هوایی موجود در جنگنده های کشور تطابق ندارد بنابراین به احتمال زیاد یک رادار جدید و متفاوت یا راداری موجود با آنتن جدید برای آن در نظر گرفته شده است.

33- استفاده از دو نمایشگر چند منظوره یا MFD بزرگ در وسط کابین و سه نمایشگر کوچکتر نشان از تلاش و حرکت به سمت استفاده از سامانه های جدید و پیشرفته است که منجر به کاهش هزینه و زمان تعمیرات، افزایش چشمگیر قابلیت اطمینان و مزیت های دیگری دارد که در گزارش بالگرد طوفان-2 به آن پرداخته بودیم.


تازه ترین نکات فنی از جنگنده F 313 ایران + عکس


34- استفاده از 8 نمایشگر آنالوگ در کابین در کنار نمایشگرهای فوق نشان دهنده نهایی نشدن فناوری MFDها از نظر طراحان قاهر 313 دارد. با توجه به اهرم هدایت از نوع معمولی احتمالاً سامانه کنترل سطوح متحرک بال و پیش بال و سکان عمودی و پروازی قاهر313 از نوع هیدرولیکی است نه سامانه پرواز با کنترل الکتریکی(FBW) زیرا نمونه های موجود این سامانه در دنیا از «اهرم هدایت کناری» استفاده می کند.
35- تجهیزات مخابراتی و کنترل های سامانه های جانبی در کنار دست خلبان جای گرفته که طراحی مرسومی است. هرچند که دسته گاز موتور در تصاویر منتشره از کابین دیده نمی شود.

36- در این جنگنده از رادیوهای بومی ساخت صنایع الکترونیک وزارت دفاع با قابلیت های جهش فرکانسی و مقاوم در برابر اختلال و برخوردار از رمز کننده های خودکار با الگوریتم های پیشرفته استفاده شده است.

37- صندلی پرتاب شونده این هواپیما شباهت ویژه ای به نمونه های موجود نداشته و احتمالا همان نمونه بومی باشد که چندی پیش آزمایش آن از هواپیمای بستر آزمایش "آرمیتا" با موفقیت کامل انجام شد.

38- استفاده از 8 نمایشگر آنالوگ در کابین در کنار نمایشگرهای فوق نشان دهنده نهایی نشدن فناوری MFDها از نظر طراحان قاهر 313 دارد.

39- در نمونه فعلی قاهر، نمایشگر سربالا(HUD) دیده نمی شود و کلاه پروازی ساده است و بدیهی است در نمونه های تولیدی شاهد HUD خواهیم بود.

40- بر اساس برخی شواهد تصویری، نمونه نمایش داده شده ماکت در مقیاس واقعی یا «ماک آپ» است که یکی از مراحل مهم ساخت جنگنده پیش از نمونه های آزمایشی است.

نکته های طراحی

41- در تصاویر منتشره از مراحل طراحی و توسعه قاهر313 نرم افزاری برای محاسبه سطح مقطع راداری دیده می شود که پیشرفت بسیار مهمی برای بهبود محصولات دفاعی کشور است.

42- مدلسازی قاهر313 در نرم افزارهای پیشرفته طراحی رایانه ای (CAD) نظیر CATIA که امکان اتصال به رایانه و ماشین های تولید پیشرفته برای کارهای ساختی را دارد، تحلیل های آیرودینامیکی با روش های عددی (cfd) با استفاه از نرم افزار تولید شبکه عددی GAMBIT و نرم افزار تحلیل جریان FLUENT، محاسبات طراحی با نرم افزار انجام شده که نشان از کار کامل علمی در حوزه های مختلف طراحی این جنگنده بومی دارد.


تازه ترین نکات فنی از جنگنده F 313 ایران + عکس


43-  آزمایشات تونل باد نمونه های قاهر برای رسیدن به فرم بهینه آیرودینامیکی انجام شده است. به عنوان مثال در تصویر زیر در بخش های مانند پیشبال، سکان عمودی و خروجی موتور تفاوت هایی با نمونه رونمایی شده دیده می شود.


44- آزمایشات پروازی فراوانی با نمونه پروازی مقیاس کوچک قاهر انجام شده که روشی مرسوم برای استخراج خصوصیات پروازی هواپیمای در حال طراحی با هزینه  و زمان کمتر است.

45- از ابتدای طراحی تا ساخت نمونه فعلی، 2.5 تا 3 سال طول کشیده، نشانه مدیرت قوی و عزم جدی برای تولید این محصول جهت نوسازی و افزایش توان هوایی کشور است.


46- از موتور قاهر313 صحبتی به میان نیامده و احتمال دارد از موتور توربوفن بومی در آن استفاده شود که با نیازهای روز و البته پنهانکاری حرارتی و شکل حجیم بدنه تطابق دارد.

47- در نمونه فعلی قاهر سامانه های ردگیری فروسرخ، توپ و برخی سامانه های جانبی مانند آنتن های فرستند و گیرنده دیده نمی شود که شاید به دلیل ماک آپ بودن آن است.


تازه ترین نکات فنی از جنگنده F 313 ایران + عکس


48-  طراحی این هواپیما که کمترین شباهتی به نمونه های موجود در داخل کشور نداشته و شباهت اندکی با برخی هواپیماهای پنهانکار دنیا دارد نشان از جسارت و ریسک پذیری بالای مدیران صنایع هوایی وزارت دفاع است.

49- نمونه رونمایی شده از قاهر313 هواپیمایی تک نفره است که با توجه به ویژگی های اعلام شده دارای نقش چند منظوره یعنی هم عملیات های هوا به هوا و هم هوا به سطح خواهد بود.

50- آزمایشات تونل باد، کارهای نرم افزاری و پرواز مدل مقیاس کوچک راه هایی برای رسیدن به نتیجه بهتر و قابل اطمینان قبل از ساخت نمونه های پروازی است که هزینه بالاتری از آزمایشات فوق دارد. در نتیجه می توان انتظار داشت نمونه های عملیاتی قاهر با تغییرات کمتری نسبت به نمونه رونمایی شده تولید شوند.

 

تازه ترین نکات فنی از جنگنده F-313 ایران + عکس

3.7804
این مطلب مفید بود ؟590214
برگرفته از mashreghnews.ir
برچسب : جنگنده
33 نظر به ثبت رسیده است
امیر علی1394-07-10
شبیه مرغیه که پراشو زدن
140105
میثم1394-07-17
واقعاآفرین میگم به ملت ایران
9735
علیرضا1394-09-22
اقاامیرعلی باشماموافقم
3265
عرفان1395-04-26
اقا دم نیروی هوایی گرم خدا قوت گل کاشتین به امید این که پیشرفته ترشو درست کنید در امان خدا باشید
5827
علی 1394-07-29
واقعا برواز میکنه..چرا بروازشو نشون ندادین تا همه مطمین بشن که برواز میکنه...2 ذتا موشک میزدین باهاش حداقل...
13128
محسن1394-09-03
فکر کنم تو مانور هوایی که تو مانور مشترک زمینی و هوایی موسوم به پیامبر اکرم ص چند وقت پیش برگزار شد پرواز کرد و چندتا هدف را هم بخوبی زد . الله اکبر دست مریزاد به صنایع هوایی ایران سر بلند
6483
امید1394-09-05
از نظر موشکی که الحمدا.. حرف اول و تو منطقه میزنیم اما از لحاظ جنگ هوایی هنوز باید خیلی کار شه که انشال.. میشه
7819
علیرضا 1394-09-22
جنگنده ی بدی نیست
2343
اسی1394-11-14
جنگنده خوبیه ولی با اف 35 قابل مقایسه نیست
4241
ماهان1395-06-16
اف سیوپنج هواپیمای خوبی نیست بجز رادارگریزی سرعتش برد عملیاتیش مانورپذیریش حمل مهماتش حتی از سوخو سی کمتره
1922
ے پسر1394-11-15
اسی جووون اف 35 هم میسازیم اینا ک چیزی نیست برادر...بجا تیکه انداختن یکم حمایت کنین...
6644
علیرضا1394-11-20
باسلام و درود به متخصصان و عزیزانی که در خلق این هواپیما نقش داشتند. تنها نکته تاسف بار که از بعضی نظرات مشاهده میشه عدم باور توان متخصصان کشور توسط بعضی عزیزان و مقایسه اولین نمونه از هواپیمای ساخت کشور با چندمین نمونه از هواپیماهای ساخت بزرگترین کشورهای صاحب تکنولوژی هستش. نمیدونم چرا ما ایرانی ها تا زمانی که چیزی نداریم حسرتش را میخوریم ولی همین که یک هموطن اقدام به خلق آن میکنه فقط به ایراد گیری میپردازیم بجای آن که به توان همدیگه اعتما بیشتری بکنیم
8719
هوشنگ 1397-05-23
افرین داداش این عیب بزرگی که ماها داریم عوض ایراد به اون عزیزان که تجربه اولشون هست ومطمعنا کار بسیار پیچیده وبزرگی کردن تا همینجا که خیلی گنده تر از ایران همین هم توانش ندارن .جا داره یه دخسته نباشید وخداقوت بهشون بگیم .علی یارشان
131
جواد1394-11-24
با سلام مهم تر از هواپیما و تانک و تفنگ و ................. غیرت جوانای ایرانیه که همه جا امتحانشا پس داده . زنده باد ایران و ایرانی
6914
رضا کریمی1395-02-24
خودباوری یکی از ارکان مهم در پیشرفت هر کشوره که این مهم در مسئولین کشور ضرورت بیشتری پیدا میکنه که اگر این حاصل شود ساخت محصولاتی بهتر و پیشرفته تر از این جنگنده هم دور از انتظار نیست
238
saeed1395-02-27
انشالا ک هرچه زود تر نسخه نهاییش ساخته بشه و به تولید انبوه برسه بلکه از نظر نیرو هوایی برتری پیدا کنیم،البته در زمین و دریا ودر زمینه موشکی شکر خدا کم کاستی نداریم
2313
مجود1395-03-12
آقا سوال دارم ما که بلدیم هواپیما بساریم چرا میخان سوخوی روسی بخرن؟ ما که اس 300 رو ساختیم تازه ادعا کردیم رادارش رو تقویت کردیم پس چه مرضی داریم که میریم اس 300 میخریم؟ ما که ماهواره پرتاب میکنیم آسمان بی کران، چرا ماهواره اجاره میکنیم؟ ما که سرعت رشد علم در مملکتمون از سرعت نور سبقت گرفته چرا سایپا و ایران خودرومون وابسته به قطعه سازهای چینی و فرانسوی و آلمانیه؟ چرا بقیه چیزامون مثل موشکهایی که میسازیم تبلیغ نمیکنیم؟
579
محسن1395-09-27
يكم از توليد و شرايط و بسترهاش خبر داشتي اين حرف رو نمي زدي. فكر كردي ژاپن و امريكا هم همه چيزهاشون رو توليد مي كنند يا همه چيزهاي توليديشون صد در صد تو داخل توليد ميشه
135
امیر1395-04-09
چو ایران مباشد تن من مباد
329
محمد1395-04-10
سلام هواپیمای خوبیه و قابلیت پیشرفت داره
1919
سیدمحمد حسینی1395-05-11
ما توان نظامی بالایی داریم به کوری چشم دشمنان هواپیماهای میسازیم که با توان تمام از این مرزو بوم حفاظت کند یقین داشته باشید که هواپیمای اصلی ما ایمان به خداست با ایمان به خدا دشمنان ما جرات چپ نگاه کردن به کشور ما را ندارند ما آمریکارا زیر پا میگذاریم امام خمینی رحمت الله
1812
ولیزاده1395-07-01
به کوری چشم دشمنا پروازش رو جشن میگیریم انشاالله
196
سعیدفهروندی1395-07-03
جنگندهای ایرانی که دس بچه های باغیرت ایران ساخته میشه پرجم دار ایرانن سربلندی کشور عزیزمون ایران هس که شعار نیست واقیعته که دل هر دشمنی شدید ب لرزمیاره خدا بهشون عمربده که باتوکل خدا بهترینا همیشه دس ایرانیان باغیرته جانم فدای رهبرم
147
پیمان1395-10-12
سلام.من یک ترک آذریم.ویک ایرانی.وافتخار میکنم که کشورم روز به روز پیشرفت میکنه .ودشمنانمون رو غافل گیر وکور میکنه.دروده خدا بر شهدا وجان برکفان جمهوری اسلامی ایران.
113
یوسف1395-10-29
آقایون اینا همه به کنار مشکل ما الان رو موتوره که نداریم و باید بسازیم با این موتور که تازگی ها رونمایی شد میشه کار رو راه انداخت اما هنوز به مرحله تولید انبوه نرسیده
40
علی1395-11-24
اینا ک چیزی نیس ما ایرانیا ازین بهتراشم میسازیم
62
ما ثابت کردیم که می 1395-12-19
ما ثابت کردیم که می توانیم. دشمنان ایران اسلامی بدانند که ما تازه اول راه هستیم بهول قوت الهی تا اخر خواهیم رفت نسل به نسل از برترین ها جهان خواهیم شد.
11
مهدی1395-12-20
انشالله درآینده ای نچندان دور درهر زمینه ی علمی پژوهشی ونظامی حتی ازکشورهای مطرح تولید کننده تکنولوژی پیشی خواهیم گرفت،و پیشرف بی حدومرزی میکنیم،زیرپرچم مقدس آقا امام زمان(عج).رهرو آن نیست که گه تندو گهی خسته رود،رهرو آنست که آهسته ئوپیوسته رود.
41
بهمن جهانگیری1396-03-22
باعرض سلام.وخدا قوت خدمت عزیزان نیروی هوایی وخسته نباشید امیدوارم.که مسولان بادادن بها وبودجه به این عزیزان که مثل موشکهایی قراربود به فضا پرتاپ بشن به علت کمبود بودجه خاک می خورند نباشه واین عزیزان نیروی هوای باتلاش هرچه بیشتر خود بدون هیچ دغدقه کاری برای پیشرفت وسربلندی ایران عزیزمان تلاش نمایند باتشکر فراوان
41
میثم اسدی شفیع 1396-06-09
درود خدا بر غیورمردان نسل عباس بابایی آفرین به غیرت شما انشالله پیشرفت را درو خواهیم کرد.....
21
اسماعیل1396-07-28
آفرین طراحی آن بی نظیر و منحصر بفرد است و نشان از توان بالا ی نیروهای متخصص این کشور است
22
علي1397-01-06
سلام عليكم ، خيلي منتظرم كه ساخته شده اين اين جنگنده ايراني را ببينم و به ايراني بودن اون افتخار كنم و دشمنان ما ببينند كه ما بعد از چند سال بالاخره تونستيم توانمون رو به نمايش بگذاريم و همينطور توليد كنندگان خودرو ساز ديگر به دونند كه اگه ما قادر هستيم هواپيماي جنگي بسازيم پس مي تونيم خودروي خوب بسازيم
41
هوشنگ1397-02-16
نظر شمااگر دانش درثریا باشد مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت (پیامبر اکرم)پس بشین وتماشا کن ما میتوانیم
51
وبگردی