نمناک سرگرمیدیدنی ها تخم 70 میلیون ساله دایناسور + عکس
تخم دایناسور ، کشف تخم دایناسور
خبر کشف تخم دایناسور متعلق به 70 میلیون سال قبل دستاورد جدیدی است که از سوی زمین شناسان اعلام شد.

کشف تخم دایناسور 70 میلیون ساله در چین

کشفیات باستانی همیشه و در همه حال عجیب و شگفت انگیز هستند چنانچه بتازگی خبر کشف تخم دایناسور متعلق به 70 میلیون سال قبل دستاورد جدیدی است که از سوی زمین شناسان اعلام شد.

اخیرا چند فسیل تخم دایناسور 70 میلیون ساله حین حفاری داخل یک سایت ساخت و ساز در جنوب شرق چین کشف شده است. این یک دستاورد بزرگ برای زمین شناسان است.


تخم دایناسور


این 5 تخم که در ماسه سنگهای استان گوانگدونگ چین به خاک سپرده شده بودند، حدودا در عمق 8 متری زمین قرار داشته اند و دانشمندان بر این باورند که ظاهرا آن ها به جهت حافظت در دوره کرتاسه پسین به این شکل در زیر خاک قرار گرفته اند. «کوی لیچنگ» محقق موسسه باستانشناسی گواندونگ به تلویزیون مرکزی چین (CCTV اینگونه می گوید:
ما 5 تخم پیدا کرده ایم که 3 مورد از آن ها تخریب شده، اما همچنان قابل مشاهده است. 2 تخم دیگر نیز درون سنگ همانند یک مهر قرار گرفته اند. ظاهرا این تخم ها در شکل و شمایلی قراردارند که باید آن ها را متعلق به دایناسورهای گیاهخوار دانست.


تخم دایناسور


شما می توانید ویدیویی از این چند فسیل تخم دایناسور 70 میلیون ساله که روز دوشنبه در فوشان چین کشف شده اند را در زیر مشاهده کنید. هر کدام از این تخم ها دارای قطری بین 13 الی 14 سانتی متر هستند و همانطور که گفته شد آن ها طی کاوش های باستانی در یک سایت، در تکه ی بزرگی از ماسه سنگ قرمز رنگی پیدا شده اند.

به نقل از باستان شناسان، پوسته این چند تخم دایناسور 70 میلیون ساله با توجه به تغییر دماهای بی شمار آسیب دیده است (هرچند رگه ها بر روی سطح پوسته کاملا مشخص است) و درون آن ها را نیز ماسه سنگ فراگرفته است. البته این تیم تحقیقاتی بدون آزمایش های بیشتر نمی تواند با اطمینان سن این تخم ها و یا گونه ای که به آن تعلق دارند را عنوان کند. آن ها در حال حاضر در یک موزه محلی چینی مشغول مطالعه بر روی این یافته ها هستند و ما باید صبر کنیم تا سایر محققان نیز نظرات خود را در ارتباط با این چند تخم دایناسور 70 میلیون ساله ارائه کنند. همچنین لازم به ذکر است این نخستین باری نیست که در این نقطه از کشور چین تخم های دایناسورها کشف می شود.

دهه 80 میلادی در این نقطه از کره زمین چندین تخم دایناسور یافت شده بود که گفته می شود بزرگترین تخم های متعلق به این موجودات هستند. در سال 2015 میلادی نیز بار دیگر 43 فسیل تخم دایناسور از زیر خاک به بیرون آمد. فوشان (Foshan) در آبگیری به نام آبگیر سانشوی واقع شده است و محققان معتقدند این منطقه در گذشته میزبان بسیاری از حیوانات و گیاهان بوده است. دو چیز خاص در مورد آبگیر سانشوی وجود دارد:یکی اینکه سرشار از مواد معدنی است و دیگر اینکه مملو از فسیل هایی نظیر تخم های دایناسور است که از دوره کرتاسه یا فسیل ماهی به جای مانده اند.
به گفته ی محققان این یک کشف بسیار مهم بر روی مطالعات زمین شناسی و محیط های رسوبی است.

دانلود فیلم کشف تخم دایناسور

تخم 70 میلیون ساله دایناسور + عکس

تخم 70 میلیون ساله دایناسور + عکس
:
امتیاز : 2.5 تعداد رای : 4
برگرفته از آخرین خبر - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 2 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف