نمناک اخبارسیاست واکنش ها به اقدام ترامپ درباره اعلام قدس پایتخت اسرائیل
ترامپ ، بیت المقدس
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت. این اقدام ترامپ با واکنش های جهانی همراه بود.
تاریخ انتشار : 15 آذر 1396

اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط ترامپ

علی رغم هشدارهای سران کشورهای مسلمان و منطقه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا لحظاتی پیش در یک سخنرانی رسمی، اعلام کرد این کشور بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می شناسد.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه مدعی شد تصمیم او برای اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل اقدامی است که باید پیش از اینها برای پیشبرد صلح و دستیابی به صلحی ماندگار صورت می گرفت.

ترامپ همچنین افزود:من از وزارت خارجه آمریکا خواسته ام به سرعت برنامه انتقال سفارت مان به بیت المقدس را آغاز کند. ایالات متحده از تشکیل دو کشور در فلسطین در صورت موافقت دو طرف حمایت می کند.

دونالد ترامپ

رئیس جمهور آمریکا در ادامه مدعی شد:آشکارا می گویم انتقال سفارتمان به بیت المقدس مغایر با مذاکرات سازش میان فلسطینی ها و طرف های اسرائیلی نیست. من همچنان حداکثر تلاش خود را می کنم که مذاکرات صلح از سر گرفته شود. در همین رابطه مایک پنس (معاون ترامپ) به زودی به خاورمیانه سفر خواهد کرد.

ترامپ همچنین به طور رسمی فرمان انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را امضا کرد.

دونالد ترامپ

دونالد ترامپ

نفتالی بنت، وزیر آموزش و پرورش اسرائیل، به عنوان نخستین مقام صهیونیست در واکنش به سخنرانی ترامپ، امروز را «روزی درخشان» برای قوم یهود! دانست.

جنبش مقاومت فلسطین، حماس، اعلام کرد تصمیم امروز ترامپ به منزله بازگشایی «درهای جهنم» است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، اعلام کرد تصمیم ترامپ گفت وگوهای صلح میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها را مختل خواهد کرد.

 


واکنش ها به اقدام ترامپ درباره اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی

اقدام ترامپ دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی واکنش های بین المللی را به دنبال داشت.

شبکه تلویزیونی العالم اعلام کرد مردم غزه اندکی پیش از سخنرانی دونالد ترامپ و اعلام شهر (اشغالی) قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، تظاهرات کردند.

جنبش مقاومت فلسطین، حماس، اعلام کرد تصمیم امروز ترامپ به منزله بازگشایی «درهای جهنم» است.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس تأکید کرد:فلسطین تسلیم تصمیم ترامپ نمی شود. فلیسطینیان در واکنش به این اقدام، انتفاضه ای سراسری به راه می اندازند.

معاون دبیرکل جنبش جهاد اسلامی هشدار داد تصمیم ترامپ اعلام جنگ بود. وی تاکید کرد امروز روز وحدت برای مقابله با تجاوزی آشکار است که علیه فلسطین و مقدسات امت اسلامی به راه افتاده است.

سازمان آزادی بخش فلسطین به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را مرگ راهکار تشکیل دو دولت در فلسطین دانست.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد کشورمان اقدام دولت آمریکا در انتقال سفارت خانه خود از تل آویو به بیت المقدس اشغالی و اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس را به شدت محکوم می کند و آن را نقض آشکار قطعنامه های بین المللی می داند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، تأکید کرد اقدام ترامپ نقض تمامی قطع نامه ها و توافقات بین المللی و دوجانبه است. وی افزود تصمیم ترامپ به منزله خروج آمریکا از گفت وگوهای صلح است. وی تأکید کرد تصمیم ترامپ به نقش آمریکا در روند گفت وگوهای صلح اسرائیل و فلسطین پایان داد. محمود عباس افزود:فلسطین بزرگتر از آن است که ترامپ بتواند با این تصمیم خود تاریخ آن را تغییر دهد. قدس تا ابد پایتخت فلسطین خواهد بود و اقدام ترامپ اعتباری ندارد. به زودی یک موضع واحد فلسطینی اتخاذ خواهیم کرد که در پاسخ به اقدام آمریکا درمورد قدس خواهد بود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، اعلام کرد تصمیم ترامپ گفت وگوهای صلح میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها را مختل خواهد کرد. گوترش همچنین گفت از تمامی قدرت خود برای کشاندن طرف های فلسطینی و صهیونیست به میز مذاکرات سازش استفاده خواهد کرد.

نفتالی بنت، وزیر آموزش و پرورش اسرائیل، به عنوان نخستین مقام صهیونیست در واکنش به سخنرانی ترامپ، امروز را «روزی درخشان» برای قوم یهود! دانست.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، دقایقی پس از آن که ترامپ طی سخنرانی خود قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و دستور اجرایی انتقال سفارت آمریکا به قدس را امضا کرد، طی سخنرانی ای این رویداد را تاریخی توصیف کرد. وی از ترامپ بابت این تصمیم خود قدردانی و تأکید کرد «هرگونه توافق صلحی با فلسطینیان باید منوط به این باشد که شهر قدس، پایتخت اسرائیل است». نخست وزیر رژیم صهیونیستی افزود هیچ توافق سازشی که در آن بیت المقدس بخشی از اسراییل شناخته نشود، حاصل نخواهد شد. نتانیاهو همچنین از کشورهای دیگر خواست سفارت هایشان را از تل آویو به قدس انتقال دهند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، اعلام کرد تصمیم ترامپ درباره قدس تاسف بار است و پاریس از آن حمایت نمی کند.

وزارت خارجه مصر و ترکیه در بیانیه هایی این اقدام ترامپ را مردود و محکوم کردند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اظهار کرد:طرح آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل در برابر وجدان بشری، حقوق و تاریخ، بی اعتبار و فاقد ارزش است.

مولود چاووش اغلو، وزیر خارجه ترکیه در این باره در پیامی توییتری تأکید کرد:تصمیم ترامپ خلاف قوانین بین الملل و قطعنامه های سازمان ملل است.

توئیت مولود چاووش اغلو

محمد المؤمنی، سخنگوی رسمی دولت اردن، این اقدام ترامپ را «باطل» خواند و آن را محکوم کرد.

وزیر امور خارجه سوئد تأکید کرد تصمیم دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس یا اعلام این شهر به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، یک فاجعه است که کل منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد.

«ساشا سرجیو سولز» نماینده بولیوی در شورای امنیت تأکید کرد تصمیم ترامپ غیر عقلانی و خطرناک است که با قوانین بین المللی و شورای امنیت در تضاد است و هرگونه تلاشی برای صلح در خاورمیانه را از بین خواهد بُرد. بولیوی از شورای امنیت خواست نشستی فوری درباره قدس برگزار کند.

تجمع شبانه مردم ترکیه مقابل کنسولگری آمریکا در استانبول در محکومیت اقدام ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل:

اعتراض به ترامپ

اعتراض به ترامپ

اعتراض به ترامپ

اعتراض به ترامپ

 

ترامپ بیت المقدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد

واکنش ها به اقدام ترامپ درباره اعلام قدس پایتخت اسرائیل
:
امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از باشگاه خبرنگاران - /م
این مطلب مفید بود ؟ 2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف