تزریق چربی
تزریق چربی یک روش جراحی زیبایی مدرن است که برای انتقال چربی از یک قسمت از بدن به قسمت دیگر استفاده می شود.

 تزریق چربی به صورت، سینه و باسن چگونه انجام میشود؟

تزریق چربی یک روش جراحی زیبایی مدرن است که برای انتقال چربی از یک قسمت از بدن به قسمت دیگر استفاده می شود.

انتقال چربی شامل استفاده از تکنیک های لیپوساکشن برای برداشت سلول های چربی از بدن یا تزریق آن به ناحیه دیگری از بدن است که نیاز به ارتقا و حجیم تر شدن دارد. انتقال چربی مزایای دوگانه زیر را ارائه می دهد:

کاهش حجم در ناحیه برداشت چربی و افزایش حجم در ناحیه تزریق شده.

به نقل از کلینیک زیبایی رازی به عنوان بخشی از روند پیری ، نواحی مختلف بدن شما ممکن است به صورت جزئی یا خیلی شدید دچار کاهش حجم و افتادگی شوند. از جمله این نواحی می توان به پستان یا باسن اشاره کرد. غالباً ، این از دست دادن حجم می تواند باعث شود شما پیر تر از آنچه احساس می کنید به نظر برسید. خوشبختانه ، متخصصین زیبایی با استفاده از روش انتقال چربی حجم از دست رفته نواحی مختلف بدن شما را بازیابی کرده و باعث کمتر شدن علائم پیری در شما می شوند. یکی دیگر از روش های جوانسازی پوست استفاده از لیزر است.
 
برخی از لیزر ها در جوانسازی نقش موثری دارند و برخی برای رفع موهای زائد با لیزر کاربرد دارد. 
فرقی نمی کند که شما به دنبال بازگرداندن ظاهر جوان خود هستید و یا به سادگی می خواهید فقط از شر ناحیه ای از بدن خود که حجم خود را از دست داده و افتاده به نظر می رسد، خلاص شوید، روش انتقال چربی، که با عنوان پیوند چربی یا تزریق چربی نیز شناخته می شود، می تواند نتیجه ای زیبا و طبیعی برای شما به ارمغان بیاورد. بهترین روش برای تعیین اینکه آیا این روش برای شما اثرگذار هست یا خیو و اینکه بعد از تزریق چربی نتایج حاصل تا چه میزان با نتایج مورد انتظار شما همخوانی دارند، مشاوره با یک متخصص پوست و زیبایی است.

با استفاده از روش تزریق چربی، چه قسمت هایی از بدن قابل درمان است؟ 

از طریق این فرآیند ، ناحیه صورت که از پیشانی شروع شده و شامل نواحی بین ابرو یا زیر چشم می شود، قابل درمان است. این مورد برای اصلاح فاصله بین اجزای صورت و درنتیجه اصلاح و بهبود ظاهر حالات مختلف صورت مورد استفاده قرار می گیرد. این کار همچنین می تواند در مناطقی  که چربی به دلیل وجود جای زخم یا جراحت از بین رفته است، انجام شود. این روش به طور اختصاصی برای صورت نیست بلکه می تواند بر روی گردن نیز اعمال شود.
پزشک می تواند از روش انتقال و تزریق چربی برای معالجه مناطق مختلف بدن از جمله موارد زیر استفاده کند:
 • تزریق چربی به صورت
 • دست ها
 • تزریق چربی به باسن
 • ساق پا
 • تزریق چربی به سینه
این روش برای بهبود ظاهری موارد زیر بسیار مؤثر است:
 • گونه های توخالی
 • لبخند عمیق و خطوط اخم
 • چروک پیشانی
 • لب های نازک
 • افسردگی های پوستی
 • بی نظمی های خطوط صورت
 • جبران لیپوساکشن قبلی
 • دست های پیر شده

از روش انتقال چربی می توان برای اصلاح عوارض ناشی از لیپوساکشن قبلی استفاده کرد. پزشک می تواند برای بهبود ظاهر ناحیه ای که لیپوساکشن شده است ، از تزریق چربی به این ناحیه استفاده کند.

افراد مناسب برای این روش

قبل از انجام هر عمل جراحی، تعیین اینکه آیا شما فرد مناسبی برای این روش هستید یا خیر بسیار مهم است. با این حال ، برای انجام پیوند و تزریق چربی، معیارهای واجد شرایط بودن به شرح زیر است.

 • توزیع چربی در بدن شما به نسبت صحیحی بوده و چربی ها به طور نامنظم در بدن شما توزیع نشده باشند.
 • چربی های اضافی در نقاط خاص بدن شما باعث ایجاد جای زخم و علائم کشش پوستی شده باشد.
 • به دلیل داشتن بدن بدون مرز بندی شده، پوست افتاده ای داشته باشید.
 • ذخایر چربی کافی در بدن داشته باشید.
 • شما بیش از 18 سال سن داشته و ساختارهای مختلف بدن شما کاملاً رشد کرده باشند.
 • فردی غیر سیگاری باشید، زیرا می تواند خطر خونریزی در طول عمل را افزایش دهد.
 • از نظر جسمی و روحی سالم باشید.
 • هیچ بیماری پوستی نداشته باشید، زیرا می تواند بر روند بهبودی تأثیر بگذارد.

مزایای استفاده از تزریق چربی 

روند جابجایی چربی به روش جراحی، مزایای زیبایی شناختی و روانشناختی مختلفی را به همراه دارد. این مزایا شامل موارد زیر است:

 • بدن شما ظاهر خوبی پیدا می کند
 • وقتی چربی بدن به طور مساوی و متوازن توزیع شود، بدن شما زیبا تر دیده تر می شود.
 • تعریف مناسبی به قسمت های مختلف بدن شما می دهد.
 • ظاهری جذاب و جوان به شما می بخشد.
 • باعث از بین رفتن چین و چروک و پوست اضافی و آویزان در بدن شما می شود.
 • باعث ایجاد کمترین زخم روی پوست شما می شود ، زیرا این عمل تهاجم کمتری دارد.
 • این عمل، یک روش بسیار بی خطر است و عوارض کمتری در ارتباط با آن مشاهده شده است.
 • این کار باعث افزایش عزت نفس شما می شود و شما احساس خوشایندی نسبت به پوست خود خواهید داشت.
 • زمان بازیابی چربی کمتر از زمان ریکاوری مرتبط با جراحی کاشت مصنوعی است.

روش انتقال و تزریق چربی 

این روش بسیار ساده است و گاهی اوقات بر اساس اصول لیپوساکشن عمل می کند. با این حال ، این روش شامل برش در محل های غنی از چربی است. چربی اضافی با استفاده از یک کانول یا سوزن باریک که به یک پمپ مکنده وصل شده، استخراج می گردد. کانول به عقب و جلو حرکت می کند و چربی اضافی بوسیله پمپ از بدن شما خارج می شود. سپس برش ها با بخیه بسته می شوند. پس از آن، چربی خارج شده فیلتر می شود تا همه ناخالصی های آن مانند خون و سایر مایعات مضر جدا شود. چربی های مایع به دست آمده سپس در نواحی مورد نظر تزریق می شوند.

 • این روش به صورت سرپایی انجام می شود.
 • برای تکمیل آن حدود دو ساعت زمان مورد نیاز است.

نتایج انتقال چربی چقدر ماندگاری دارد؟ 

در بیشتر بیماران نتایج حاصل از تزریق چربی، به صورت طولانی مدت باقی می ماند زیرا در این روش از سلول های چربی اهدا شده خود بیمار استفاده می شود. در این روش، سلول های چربی تزریق شده به آسانی می توانند خون و مواد غذایی مورد نیاز خود برای رشد و ادامه بقا را به دست آورند - بدون این منبع خونی، سلول ها نمی توانند به حیات خود ادامه دهند و بدن آنها را مجددا جذب می کند. با این حال ، این امر می تواند به منطقه تزریق شده بستگی داشته باشد، زیرا برخی از مناطق درمانی می توانند مواد مغذی مورد نیاز سلول های چربی را برای زنده ماندن از سایر مناطق تأمین کنند.

همچنین میزان ماندگاری نتایج می تواند به روش جراح شما در طول برداشت، دوره پردازش و تزریق بستگی داشته باشد. استفاده از تکنیک های پیشرفته مانند تقویت سلول های بنیادی می تواند ماندگاری نتایج را با بهبود جریان خون در ناحیه تزریقی طولانی تر نماید. لازم به ذکر است که همیشه در طی فرایند انتقال چربی احتمال مرگ سلولی وجود دارد، به همین دلیل معمولاً هنگام تزریق به این ناحیه همواره مقدار سلول اضافه تری به ناحیه تزریق می شود.

بیشتر بیماران در طی چند ماه اول پس از انجام عمل، قبل از اینکه سلول های چربی تزریق شده در منطقه مورد نظر خود را بیابند و به نتایج مورد نظر خود برسند، دچار افت حجم می شوند. در طول افزایش سن، احتمال ریزش حجم نیز وجود دارد زیرا انتقال چربی نمی تواند روند پیری را به طور کامل متوقف کند.

هزینه انتقال و تزریق چربی چقدر می تواند باشد؟ 

هزینه هر عمل زیبایی می تواند به موارد مختلفی از جمله روش درمانی، زمان مورد نیاز و هر نوع مواد یا تکنیک مورد استفاده بستگی داشته باشد. شما ممکن است به منظور برنامه ریزی بهتر درمان و تکنیک های مورد استفاده خود، جلسات معاینه مختلفی داشته باشید تا شما را برای انجام مراحل و بهبودی کامل آماده سازد. از آنجا که تزریق چربی یک فرایند چند مرحله ای است ، هزینه های شما می تواند به هزینه فرآیند اهدای چربی (معمولاً  لیپوساکشن) و تزریقات پس از آن بستگی داشته باشد.

به عنوان مثال ، یک عمل لیفت برزیلی باسن می تواند هزینه بیشتری از انتقال چربی صورت داشته باشد زیرا چربی و مواد بیشتری برای نتیجه مناسب مورد نیاز هستند. آماده سازی برای تزریق به چند ناحیه مختلف از بدن شما و همچنین استفاده از تکنیک های تقویت سلول های بنیادی می تواند باعث افزایش هزینه ها شوند. در طول مشاوره قبل از عمل، یک هزینه تخمینی با مد نظر قرار دادن عوامل ذکر شده و با توجه به روش عمل شما، برای شما تعیین و تبیین خواهد شد تا نسبت به آن تصمیم گیری های مقتضی را انجام دهید. 

پرسش و پاسخ

 اندازه برش ها تا چه میزان است؟ 

برش های مورد نیاز برای انتقال چربی بسیار کوچک و جزئی هستند و بنابراین، در بیشتر موارد برای بستن آنها نیازی به بخیه نیست.

چه نوع بیهوشی یا بی حسی موضعی برای عمل استفاده می شود؟ 

چه در مرحله برداشت چربی و چه در مرحله تزریق چربی، می توان از بی حسی موضعی با آرام بخش خفیف یا بیهوشی عمومی استفاده کرد.

در لیفت برزیلی باسن چه مناطقی از باسن مورد درمان قرار می گیرد؟ 

لیفت برزیلی باسن می تواند هر ناحیه ای از باسن که مورد نظر بیمار است را درمان کند. برای افرادی که تمایل دارند باسن آن ها برآمدگی بیشتر داشته باشد، پزشک با تزریق چربی به قسمت میانی باسن، باعث گردتر و برآمده تر دیده شدن آن می شود. 
برای بیمارانی که آرزو دارند باسن آن ها "بلندتر" و در حالتی جوان تر دیده شود ، جراح چربی انتقالی را به قسمت بالای باسن تزریق می کند. 
علاوه بر این ، قسمت فوقانی ، تحتانی و بیرونی باسن را می توان هنگام برداشت ، یا مرحله لیپوساکشن ، و با برداشت چربی این مناطق، اصلاح و تصحیح نمود. برداشت چربی از ناحیه بیرونی کمر یا پهلوها می تواند به حصول نتایج چشمگیر تر کمک کند. پزشک باتجربه می تواند رویکردی را ارائه دهد که متناسب با نیازها و خواسته های منحصر به فرد هر بیمار باشد.

هدف از " لیفت طبیعی سینه ها " چیست و این روش به دنبال چه نتایجی است؟ 

به نقل از کلینیک زیبایی پرشین برای زنانی که سینه های آنها روی دیواره قفسه سینه در حالتی افتاده قرار گرفته و حجم خود را از دست داده است - معمولاً به دلیل بارداری ، نوسانات وزن زیاد یا روند طبیعی پیری - لیفت طبیعی سینه ممکن است یک راه حل مؤثر باشد.
در روش لیفت طبیعی سینه، پزشک چربی برداشت شده را در نواحی خاصی از سینه ها تزریق می کند تا با پر کردن سینه، باعث افزایش حجم در سینه شود. گفته می شود، همه زنان کاندیدای مناسبی برای لیفت طبیعی سینه نیستند، زیرا این روش تنها می تواند درجه مشخصی لیفت و حجم را فراهم کند. (برای کسانی که کاندیدای مناسبی برای این روش نیستند ، پزشک ممکن است یک روش جایگزین مانند جراحی لیفت سینه ، یا کاشت ایمپلنت سینه را پیشنهاد کند.)
 

آیا می توان از چربی های سینه پس از عمل برداشت سینه برای بازسازی و لیفت سینه استفاده کرد؟

بله ، انتقال و تزریق چربی اغلب روشی مؤثر برای بازسازی سینه ها پس از ماستکتومی یا لامپکتومی است. ماستکتومی یا لامپکتومی، روش هایی هستند که تمام یا بخشی از بافت پستان به عنوان بخشی از درمان سرطان برداشته می شود. این کار گزینه مناسبی برای افرادی است که مایل به داشتن یک جسم خارجی مانند در روش کاشت پستان در بدن نیستند. برای افزایش کیفیت نتایج بازسازی پستان می توان از انتقال چربی در روش ایمپلنت سینه نیز استفاده کرد.

مدت زمان بهبودی و ریکاوری پس از تزریق چقدر است؟ 

مدت زمان بهبودی بسته به میزان چربی برداشت شده و انتقالی ، مناطق تحت درمان و برخی از عوامل دیگر مانند سبک زندگی و سیگار کشیدن و غیره، متفاوت است. به طور کلی ، روش های پیچیده تری که در مناطق بزرگتری از بدن انجام می شود ، مدت بیشتری برای بهبودی نیاز دارند.

آیا نتایج نهایی بلافاصله پس از عمل انتقال و تزریق چربی قابل مشاهده هستند؟ 

اگرچه برخی از نتایج عمل تزریق چربی بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده است، اما به طور کلی سه تا شش ماه زمان مورد نیاز است تا نتایج به طور کامل خود را نشان دهند، به خصوص برای بیمارانی که مقدار قابل توجهی چربی دریافت کرده اند. این مدت زمان برای فروکش کردن عوارض ناشی از عمل به خصوص فروکش کردن تورم موجود در مناطق تزریقی مورد نیاز است. علاوه بر این، سلول های بنیادی بالغ منتقل شده حدود سه ماه به تولید سلول های چربی جدید در منطقه درمانی ادامه می دهند. سلول های چربی که بعد از این مدت زنده می مانند احتمالاً برای همیشه در منطقه تحت درمان باقی خواهند ماند.

آیا انتقال و تزریق چربی روش ایمنی است؟ 

انتقال چربی بسیار بی خطر است. در حقیقت ، این روش، به دلایل مختلف زیر یکی از بی خطرترین روش های جراحی زیبایی است:
 • اگرچه بیهوشی عمومی نیز به عنوان یک گزینه مطرح است، در عوض می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد. استفاده از بی حسی موضعی برخی از خطرات ناشی از عوارض بیهوشی عمومی را کاهش می دهد.• هنگام تزریق مجدد چربی برداشت شده، پزشک فقط باید از میکروبرش هایی که از برش های بزرگتر ایمن تر هستند، استفاده کند و برخی از خطرات مرتبط با عمل را کاهش می دهد.
 • سایر روش های حجم دهنده زیبایی به طور معمول شامل وارد کردن یک ماده مصنوعی مانند پرکننده پوستی یا یک ماده خارجی مانند کاشت سینه یا گونه به بدن هستند. در مقابل ، انتقال چربی فقط از چربی طبیعی بدن شما استفاده می کند ، بنابراین بعید است بدن نسبت به آن واکنش منفی نشان دهد. علاوه بر این، در روش تزریق چربی به سینه ها، خطر انقباض کپسولی (capsular contracture) (تشکیل بافت اسکار در سینه ها) ببه مقدار قابل توجهی پایین و کم می باشد.

همه چیز درباره تزریق چربی

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برچسب :
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی