نمناک بهداشت و سلامتپیشگیری و بیماریها راههای تشخیص بیماری اوریون و درمان آن
اوریون ، اوریون چیست
اوریون یک بیماری ویروسی خفیف و مسری شبیه سرماخوردگی است که باعث تورم دردناک غدد پاروتید می شود.
بازدید : 4,332 نفر

بهترین روش های درمان اوریون

اوریون یکی از شایع ترین بیماری ها در برخی نقاط جهان است، لذا پیشگیری از بروز بیماری، تشخیص به موقع بیماری و مراقبت صحیح از بیمار، در سپری شدن سیر طبیعی بیماری بدون ابتلا به عوارض خطرناک احتمالی از اهمیت خاصی برخوردار است.

بیماری های ویروسی در فصل بهار شیوع بیشتری می یابند که علت این امر هنوز ناشناخته باقی مانده و باورهایی از جمله اینکه ویروسها در اثر افزایش درجه حرارت یا ازدحام جمعیت و تماس افراد در این فصل گسترش پیدا می کند نادرست است.

اوریون یکی از بیماری های ویروسی بوده که غدد بزاقی فرد را درگیر کرده و علائم اولیه آن مانند سرماخوردگی خفیف از جمله تب، سردرد، بی قراری، بی اشتهایی، ورم بناگوش و لوزه ها و گوش درد است.

بیماری اوریون در سنین 5 تا 10 سال شایعتر است ، این بیماری در کودکان زیر 2 سال اتفاق نمی افتد و در افراد میانسال نیز نادر است.

ویروس بیماری اوریون از طریق بزاق دهان و تنفس منتقل شده و این بیماری 7 تا 8 روز به طول می انجامد.اوریون یکی از بیماری های شایع کودکان است که از طریق تماس مستقیم کودک مبتلا به این بیماری به دیگران منتقل می شود. برای همین ما از یک پزشک عمومی، درباره این بیماری پرسیدیم.

بیماری اوریون

اوریون یک بیماری شایع ویروسی است

یک پزشک عمومی، درباره بیماری اوریون در کودکان می گوید:اوریون یک بیماری ویروسی خفیف و مسری شبیه سرماخوردگی است که باعث تورم دردناک غدد پاروتید (غده های بزاقی واقع بین گوش و فک ) می شود. این بیماری ممکن است بعضی اوقات بیضه، تخمدان، پانکراس، سینه، مغز و پرده پوشاننده مغز را درگیر کند که در این صورت کودک حتما باید توسط پزشک معاینه شود. اوریون در هر گروه سنی از کودکان ممکن است بروز کند ولی شایع ترین سن بروز آن در کودکان 2 تا 12 ساله است.

وی با بیان اینکه التهاب، ورم و درد غدد پاروتید، تب، سر درد و گلو درد از علائم بیماری اوریون هستند، می گوید:در این وضعیت اگر غدد پاروتید بیمار را لمس کنید متوجه می شوید که سفت هستند و دردشان با جویدن یا بلعیدن تشدید می شود. ویروس اوریون از طریق فرد مبتلا به دیگران صورت می گیرد که از 2 روز قبل از بیماری تا 6 روز بعد از بروز علائم، قابل سرایت است. ویروس اوریون دوره نهفتگی هم دارد و بعد از تماس با فرد مبتلا ممکن است 4 تا 24 روز در بدن بماند و ظاهر نشود.

علاوه بر مشاهده علائم بالینی، می توان این بیماری را با آزمایش خون هم تشخیص داد. بر همین اساس این پزشک عمومی می گوید:والدین کودک باید بدانند که نیازی نیست بچه را از افراد دیگر خانواده جدا کنند چون احتمالا تا قبل از ظاهر شدن علائم در او، کسانی که مستعد ابتلا به این بیماری بوده اند به آن مبتلا شده اند. عواملی مانند زندگی در میان جمعیت زیاد، اپیدمی یا همه گیری این بیماری در جمعی که در برابر اوریون واکسینه نشده اند و انجام ندادن واکسیناسیون احتمال سرایت ویروس را به دیگران افزایش می دهد.

پیشگیری از اوریون :

برای پیشگیری از مبتلا شدن کودک به اوریون، باید در سن تعیین شده واکسیناسیون انجام دهد

برای پیشگیری از مبتلا شدن کودک به اوریون، باید در سن تعیین شده واکسیناسیون انجام دهد. اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده شما مبتلا به اوریون شده و کودکتان یا شما سابقه ابتلا به اوریون را نداشته اید و یا در برابر آن واکسینه نشده اید، ممکن است پزشک برایتان گلوبولین ضداوریون تجویز کند. گلوبولین نوعی پادتن است که تزریق آن ممکن است از این بیماری پیشگیری کند.

اوریون در مواردی عوارض هم بر جای می گذارد که می توان به عفونت و تورم دردناک بیضه ها، درد شکم در صورت درگیری تخمدان ها یا پانکراس و سر درد شدید در صورت درگیری مغز یا پرده پوشاننده آن (مننژ) اشاره کرد.

وی درباره درمان اوریون توضیح می دهد:بیماری اوریون بعد از ظاهر شدن، سیر طبیعی خود را می گذراند و کودک بیمار معمولا پس از 10 روز خود به خود بهبود می یابد. تا حالا دارویی برای جلوگیری از تکثیر این ویروس و یا از بین بردن آن ساخته نشده است. در صورتی که کودک درد خفیف داشته باشد، پدر و مادر ها می توانند از استامینوفن هم استفاده کنند اما نباید به او آسپیرین بدهند.

همچنین مادر ها می توانند به طور مداوم از کمپرس گرم یا سرد بر روی غده های متورم و دردناک (غدد پاروتید یا بیضه) استفاده کنند و یا از یک کیسه آب گرم، حوله گرم یا کیف یخ استفاده کنند. کودک بعد از ابتلا به اوریون به این بیماری مصون شده و دیگر تا آخر عمر به آن مبتلا نمی شود. البته پدر و مادر ها نباید اجازه بدهند فرزند شان تا زمانی که دوره سرایت بیماری را سپری نکرده، به مدرسه برگردد.بچه ها می توانند مانند روز های دیگر فعالیت های خود را داشته باشند اما بهتر است زیاد استراحت کنند. همچنین آنها از نظر تغذیه هم منعی ندارند اما باید مایعات زیادی مصرف کنند.

اوریون از چه راههایی قابل درمان است

راههای تشخیص بیماری اوریون و درمان آن
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 7
برگرفته از نی نی سایت / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 7 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف