تصاویر فتوشاپی
تصاویری که در جستجوهای اینترنتی خود می بینیم گاه به قدری واقعی به نظر می رسند که متوجه ردپای فتوشاپ در آنها نمی شویم ولی ترفندهایی وجود دارد که به راحتی می توان تصاویر فتوشاپی را از اصل تشخیص داد.

نحوه تشخیص تصاویر فتوشاپی

چگونه میتوان تصاویر فتوشاپی را از عکس های واقعی تشخیص داد؟زمانی که فتوشاپ نرم افزار افراد حرفه ای در زمینه عکاسی بود کمتر کسی می توانست با این نرم افزار کار کند و تمام عکس ها واقعی و بدون هیچ ویرایشی به ثبت می رسیدند.ولی با روی کار امدن اسمارت فونهایی که قابلیت ویرایش عکس و افزودن جلوه های خاص در نرم افزار های متفاوت دارند همه افراد می توانند قبل و بعد از عکاسی اقدام به تغییر عکس های گرفته شده کنند.

واقعیت این است که اکنون حجم انبوهی از تصاویر ویرایش شده وجود دارد که فتوشاپ مسئول همه آن هاست. تصاویر مجلات بیشتر با فتوشاپ ویرایش شده اند، و حتی تصاویر بسیاری از دوستان ما که در سطح نت آن ها را می بینیم، با ابزار فتوشاپ ویرایش شده و اغلب بهبود یافته است! 
 شاید برای شما هم پرسش باشد که در یک چنین فضایی تشخیص عکس های واقعی از ویرایش شده چگونه ممکن است؟ روش هایی برای این موضوع وجود دارد که موضوع گزارش امروز ماست.
 
تصاویر فتوشاپ شده
 
نخست:بررسی بصری
شاید گمان کنید، تشخیص یک تصویر که حرفه ای فتوشاپ شده، کار سختی است؛ اما در پایان گرافیست های ماهر هم نشانه هایی از خود در تصویر به جای می گذارند که راز آن ها را فاش می کند. اگر بدانید به چه چیز باید دقت کنید، یک بررسی بصری ساده از تصویر می تواند ما را به جعلی بودن یا نبودن آن راهنمایی کند. 
 
تصاویر فتوشاپ شده
 
الف) سطوح منحنی یا زاویه دار
زاویه و خمش نور در حالت طبیعی خود چیزهای بسیاری برای گفتن به ما دارد. وقتی در حالت طبیعی باشد، خمش بسیار آشکار بوده معمولاً یکباره ناپدید می شود. مانند خمش ها و زاویه ها در تصویر زیر؛
بنا بر اصل مسلم، سطوح صاف برای جفت وجور شدن با هیچ شیء دیگری خمش پیدا نمی کنند. شاید نور و زاویه آن در برخورد با اشیا تغییر داشته باشد، ولی سطوح و سایر اشیا از این موضوع استثنا هستند. پس سطوح صاف که خمیدگی غیرمعمول دارند، یکی از نشانه های ماست. 
 
ب) وجود نور متغیر
معمولاً در یک تصویر طبیعی نور به شکل یکسان تأثیر خود را بر همه اشیا گذاشته است؛ اما در تصاویر ویرایش شده ممکن است با اشیایی برخورد کنیم که نور آن ها برای توجه بیشتر دست کاری شده؛ به این معنا که تاریک تر یا روشن تر شده است. حتی در بسیاری از موارد زاویه تابش نور از دو جهت متفاوت و تأثیرات متفاوت بر بخش های مختلف تصویر حکایت از یک تصویر ویرایش شده دارد. 
 
ج) تغییر و افت در کیفیت تصویر
برخی از کاربران آماتور فتوشاپ، برای آنکه تغییراتی که در تصویر ایجاد کرده اند، برای دیگران افشا نشود، اقدام به کاهش کیفیت تصویر می کنند! برای اینکه شما تقصیر ها را به گردن دوربین بی کیفیت یا نور پایین بیندازید. این نکته را به یاد داشته باشید که امروزه هم دوربین های دیجیتال و هم دوربین گوشی های هوشمند بسیار باکیفیت هستند. در این شرایط یک تصویر بی کیفیت همیشه مشکوک است. 
همچنین دقت در بخش هایی از تصویر که احتمالاً ویرایش شده، حاکی از تغییر کیفیت تصویر در آن نقاط است. معمولاً بخش های ویرایش شده کیفیتی پایین تر از سایر قسمت های تصویر دارند. 
این سه روش کمک زیادی برای تشخیص یک تصویر ویرایش شده با فتوشاپ یا سایر ابزارهای ویرایش تصویر، از یک تصویر واقعی می کند؛ اما اگر از این راه جعلی بودن عکس مشخص نشد، تکلیف چیست؟ 
 
دوم:ابزارهای تحت وب برای تشخیص
اشاره کردیم که دوربین های امروز بسیار قدرتمند هستند و بخشی از این قدرت به واسطه اطلاعاتی است از تصویر در اختیار قرار می دهند. این اطلاعات برای تشخیص یک تصویر جعلی بسیار سودمند هستند. همچنین ابزارهای تحت وبی وجود دارند که برای تجزیه و تحلیل این اطلاعات طراحی شده اند. 
 
الف) FotoForensics
این ابزار برای تشخیص تصاویر ویرایش شده از تکنیکی با نام Error Level Analysis یا تجزیه و تحلیل میزان خطا استفاده می کند و کار خود را به خوبی انجام می دهد. نکته جالب اینکه این ابزار متکی به تصاویر RAW و تحلیل اطلاعات Meta Data آن ها برای تأیید اصالت تصویر نیست.
آزمایشی که ما روی این ابزار صورت دادیم، نتیجه آن را می توانید در اینجا ببینید. این تصویر دو جواهر را نشان می دهد که ما با فتوشاپ بخش هایی از آن را براق تر کرده ایم. می توانید بخش های براق شده را در نتیجه بررسی این ابزار به خوبی ببینید.
تصاویر فتوشاپ شده
ب) Izitru
این ابزار از روشی متفاوت برای تشخیص اصالت تصاویر استفاده می کند. در واقع از Meta Data و برخی دیگر از اطلاعات استفاده کرده و شش آزمایش گوناگون را بر روی تصویر صورت می دهد و در پایان یک گواهش تصدیق صادر می کند. البته این ابزار به دقت قسمت هایی از تصویر را که ویرایش شده مشخص نمی کند، در نتیجه اگر به دنبال افکت های بد می گردید، کمی ناامید می شوید.
در اینجا می توانید نتیجه آزمایش ما روی تصویر پیشین را با این ابزار ببینید. در بالای این تصویر اشاره شده که این تصویر احتمالاً ویرایش شده است.
 
عکس فتوشاپ شده
پ) یک جستجو معکوس در گوگل
شاید اینکه جعلی بودن یک تصویر را با گشتن به دنبال اصل آن اثبات کنیم، چندان جالب نباشد، اما در بسیاری از موارد این راهکار ساده همه چیز را فاش می کند. حتی با مقایسه دو تصویر می توانید دقیقاً بدانید که کدام قسمت ها ویرایش شده است؛ هرچند در بسیاری از موارد برای تشخیص تصاویر منحصربفرد، کارایی ندارد. 
 
برای انجام یک جستجوی معکوس کافی است، در جستجو گوگل به قسمت Image یا تصاویر بروید و در نوار جستجو روی آیکون دوربین کلیک کرده و سپس عکس مورد نظر خود را آپلود کنید.
 
جستجوی عکس گوگل
این ها همه روش هایی است که به واسطه آن ها می توانید تصاویر جعلی از واقعی را تشخیص دهید.

ترفندی برای تشخیص تصاویر فتوشاپی +تصاویر

4.116
این مطلب مفید بود ؟133
برگرفته از تابناک-/ف
نظرات
وبگردی