تشییع عزت الله انتظامی

مراسم تشییع پیکر استاد عزت الله انتظامی + تصاویر

تاریخ انتشار : 28 مرداد 1397کد مطلب : 70883زمان مطالعه : 6 دقیقه
مراسم تشییع پیکر استاد عزت الله انتظامی با حضور بازیگران و چهره های مشهور صبح امروز یکشنبه 28 مرداد ماه 97 برگزار شد.

مراسم تشییع جنازه استاد عزت الله انتظامی

ایسنا:با بوسه ی پرویز پرستویی بر تابوت عزت الله انتظامی و با زمزمه ی آواز حُزن انگیز علی نصیریان و فریاد تسلیت مردم به مجید انتظامی، عزت سینمای ایران بدرقه شد.

جمعی از هنرمندان و مردم علاقه مند صبح 28 مرداد ماه ساعتی قبل از آغاز مراسم تشییع پیکر زنده یاد عزت الله انتظامی در تالار وحدت و خیابان اطراف آن برای خداحافظی با این بازیگر جمع شدند.

ساعت 9:35 دقیقه مراسم رسمی بدرقه ی عزت الله انتظامی با پخش تلاوت آیاتی از قرآن کریم و نیز آهنگ سریال «هزاردستان» آغاز شد.  

پیکر استاد عزت الله انتظامی

مراسم تشییع پیکر استاد عزت الله انتظامی

پرستویی:از خواب که بیدار شدیم،دیدیم عزت سینما رفته است

پرویز پرستویی که اجرای برنامه را برعهده داشت در ابتدای سخنانش بیان کرد:همیشه سخنرانی برایم سخت بود چون آدم حرافی نیستم اما امروز روز دیگری است و من هستم و یک سینه حرف. مگر این سینما چند عزت الله انتظامی داشت که داریم او را راهی می کنیم؟ مگر در تمام این سینما چند بازیگر هست که بتواند "مش حسن" را بازی کند که رخت بر بستن "مش حسن" را تماشا کنیم؟ پس امروز روز تریبون و سخنرانی است. 

پرویز پرستویی

پرویز پرستویی در مراسم تشییع پیکر استاد عزت الله انتظامی

او گفت:از خواب که بیدار شدیم دیدیم "عزت سینما" رفته است؛ عزتی که هر چقدر "قدر" بودی به پای او نمی رسیدی. ما دیروز بعد از بیداری، خواب دیدیدم پیر دِیر، بار سفر بسته و گذاشتیم او مثل آب از میان انگشتان ما بگذرد. خواب دیدیم سینمای کم جان ما یتیم شده است. امروز مناسب ترین زمان برای سخن گفتن از پدر سینما است و وای که چقدر دلم پُر است.

پرستویی ادامه داد:او با طنازی مختص خودش مرام و مسلک اش را از جان و دل آموزش می داد. برای شخص من عزت الله انتظامی مُرادی بود که کلمانش را سُرمه چشم می کردم پس برای من شاگرد، استادی رفته است که دیگر کسی همانند او را نخواهم شناخت.

وی افزود:به یادش که می افتم حیرت می کنم از اینهمه صبوری ولی حتما بخاطر همراهی عزیزانش بوده است.

پرستویی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جمشید مشایخی و محمد علی کشاورز و آرزوی سلامتی برای آن ها گفت:خاک استاد انتظامی را بقای عمر استاد نصیریان می کنم و از ایشان میخواهم به جایگاه آمده و صحبت کنند.

علی نصیریان

اشک های علی نصیریان در مراسم تشییع پیکر استاد عزت الله انتظامی 

علی نصیریان:عزت جان تو بدجور ما را تنها گذاشتی

علی نصیریان با تشکر از حضور مردم بیان کرد:او متعلق به مردم است و این روح و جانی که در نقش هایش بود بر دل مردم نشست. او نمرده، زنده است، آن هم با کارهایی که کرد. آقای انتظامی انتظار نداشتم، اینجا (تالار وحدت) برای تشییع بیایم. می خواستم اینجا با هم یک بار دیگر کار کنیم.

او یادآور شد:یک شبی با هم بودیم و من آوازی خواندم، او گفت که وقتی مُردم می خواهم تو سر قبرم آواز بخوانی. حالا من هم می خوانم:دلُم تنگ و آسمان تنگ و...

نصیریان پس از آواز کوتاهی که با صدایی حُزن انگیز خواند، افزود:عزت جان من به عهدم وفا کردم اما تو بدجور ما را تنها گذاشتی.

او در ادامه به شروع همکاری و سابقه فعالیت عزت الله انتظامی در تئاتر اشاره کرد.

نصیریان با تاکید براینکه حس خاصی به این هنرمند داشته، اظهار کرد:به نظر من عزت الله انتظامی یکی از رکن های اصلی سینمای جدید بود و امیدوارم نسل های بعد از ما موفق شوند؛ هر چند کسی نمی تواند جایگزین کسی شود ولی به لحاظ فرهنگی این اتفاق می تواند، بیفتد. 

فاطمه معتمدآریا

فاطمه معتمدآریا در مراسم تشییع پیکر استاد عزت الله انتظامی

معتمدآریا:من در قلب خود گریه می کنم

فاطمه معتمد آریا در بخشی دیگر از این مراسم، گفت:ما امروز کسی را بدرقه می کنیم که بیشترین انرژی و نظم را به ما یاد داد، پس دلیلی برای گریه کردن نیست چون او ماندگار مانده و هر جای شهر را که می بینم نشانه ای از او دیده می شود.

این هنرمند ادامه داد:عزت الله انتظامی مردی بود که همیشه در صدر نشست و یاد داد او را به عنوان هنرمند در صدر بنشانند. او تاریخ ملی ایران است پس برای تاریخ ملی ملت هیچوقت گریه نکنیم. او یگانه بود و من در قلب خود گریه می کنم و برای هنرمندان هم آرزوی عمری چون عزت سینمای ایران می کنم. 

سید عباس صالحی

سید عباس صالحی وزیر ارشاد در مراسم تشییع پیکر استاد عزت الله انتظامی 

وزیر ارشاد:انتظامی هنرمندی خود را ارزان نفروخت

در ادامه سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی کوتاه و نوشته شده، گفت:عزت الله انتظامی یکی از ستاره های هنر این آسمان بود. بیشتر از هفت دهه کوشید، درخشید و بر صدر نشست و در اوج ماند. انتظامی از دل مردم برخواست و مردمی بودنش او را ماندگار کرد. او ریشه در فرهنگ این مرز و بوم داشت که در گذشته متوقف نشد. انتظامی با هنر زیست و هنرمندی خود را ارزان نفروخت، انتظامی نرفته و او همچنان با ماست.

مجید انتظامی

مجید انتظامی فرزند استاد عزت الله انتظامی در مراسم تشییع پیکر پدر

مجید انتظامی:پدرم جواهری بود که نتوانستم او را نگه دارم

سپس مجید انتظامی با فریاد تسلیت، تسلیت مردم و بوسه بر تابوت پدرش به جایگاه آمد و گفت:وقتی پس از هفتاد سال کار از پدرم می پرسیدم که مردمی شدن چطور است؟ می گفت عاشق شو. مردم را دوست داشته باش و من تمام تلاشم را برای اینکار انجام داده و میدهم.
فرزند این هنرمند افزود:در این دو سه ماهه برای اینکه پنج دقیقه بیشتر او را نگه دارم از این بیمارستان به آن بیمارستان می بردم ولی او جواهری بود که من نتوانستم او را نگه دارم و حق پسری را ادا کنم. 

در پایان پرستویی با دعوت از حجت الله الاسلام دعایی نماز میت را با همراهی مردم و هنرمندان بر پیکر عزت الله انتظامی خواندند.

پس از پایان نماز، هنرمندان و مردمی که تعداد زیادی از آن ها با عبور از میله ها به حیاط تالار وارد شدند لااله الا الله گویان پیکر عزت الله انتظامی را به سوی قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه کردند.

برای این مراسم محل جداگانه ای در حیاط تالار برای خانواده انتظامی و برخی هنرمندان و مدیران تدارک دیده شده که علاوه بر مجید انتظامی (پسر عزت الله انتظامی) به علی نصیریان، بهمن فرمان آرا، ابوالحسن تهامی، داریوش اسدزاده، محمد علی کشاورز،مسعود کیمیایی، احترام برومند، منوچهر شاهسواری، همایون اسعدیان، پرویز پورحسینی،نوید محمدزاده، احمد مسجد جامعی، سید محمد بهشتی، جمشید گرگین، شکرخدا گودرزی، هادی مرزبان، پرویز پرستویی،فاطمه معتمدآریا،حبیب رضایی،پوری بنایی، باران کوثری، جهانگیر کوثری، رضا درمیشیان، مازیار میری، قطب الدین صادقی، شهراد روحانی، پوران درخشنده،سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت ارشاد، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی،محمد مهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد،شهرام ناظری،محمد باقر قالیباف،حسام الدین سراج،کیهان کلهر، هدیه تهرانی، شهرام کرمی (مدیر کل هنرهای نمایشی)،پیمان شریعتی، هنگامه قاضیانی،سیف الله صمدیان،امیرشهاب رضویان،رابعه مدنی،اصغر همت،حجت الاسلام محمد حسن ابوترابی فرد،مهوش وقاری،مجید قناد،احسان کرمی،مهتاب کرامتی،حبیب اسماعیلی،ایرج راد،اسماعیل خلج،محمدساربان و.... می توان اشاره کرد.

اطراف تالار وحدت توسط نیروهای انتظامی تحت کنترل بود تا نظم و آرامش در خیابان استاد شهریار برقرار شود.

از شامگاه شنبه 27 مردادماه تدارکات لازم برای برپایی مراسم تشییع آقای بازیگر سینمای ایران انجام شد و برخلاف دیگر مراسم مشابه این بار، سن و محل قرارگیری سخنرانان در بیرون تالار وحدت و در خیابان گذاشته شده که البته دور آن نرده کشی شده تا از ازدحام مردم جدا باشد.

با وجود سختگیری زیاد برای ورود به تالار، چند نفری از بین میله ها به محوطه امدند تا از هنرمندان عکس یادگاری بگیرند و این روند در طول مراسم مزاحمت هایی را برای هنرمندان ایجاد کرد.

عزت الله انتظامی 26 مرداد ماه در سن 94 سالگی از دنیا رفت. 

این خبر از ساعت 9:15 تا 10:30 دقیقه و پایان مراسم تشییع بروز رسانی شده است. 

مراسم تشییع عزت الله انتظامی در بهشت زهرا و همچنین حاشیه های آن را در لینک های ذیل بخوانید:

عزت الله انتظامی در کنار خسرو شکیبایی آرام گرفت.

حاشیه نگاری بر تشییع عزت الله انتظامی

حجت الاسلام دعایی

  نماز میت بر پیکر استاد عزت الله انتظامی توسط حجت الاسلام دعایی

بهمن فرمان آرا

بهمن فرمان آرا در مراسم تشییع پیکر استاد عزت الله انتظامی

 علی نصیریان و مجید انتظامی

استاد علی نصیریان و مجید انتظامی در مراسم تشییع پیکر استاد عزت الله انتظامی 

شهرام ناظری

 استاد شهرام ناظری در مراسم تشییع پیکر استاد عزت الله انتظامی

نوید محمدزاده

 نوید محمدزاده در مراسم تشییع پیکر استاد عزت الله انتظامی

مجید انتظامی

وداع مجید انتظامی با پیکر پدرش استاد عزت الله انتظامی

 انتهای پیام/م

عکس های حاشیه مراسم تشییع پیکر عزت الله انتظامی

4.718
این مطلب مفید بود ؟171
نظرات
وبگردی