نمناک فرهنگ و هنرتاریخ و تمدن تصاویر زیبا از “تنگ بستانک” مرودشت بهشت ایران
تنگ بستانک ، بهشت گمشده شیراز
“تنگ بستانک” منطقه ای سرسبز و رویایی در شهرستان مرودشت است که به خاطر منظره سرسبز و شگفت انگیزش بهشت گمشده ایران نامیده شده است.

بهشت گمشده ایران با نام تنگ بستانک

بهشت گمشده نام منطقه ای حفاظت شده و خوش آب و هوایی در شهرستان مرودشت میباشد که نام اصلی آن تنگ بستان است و به بهشت گمشده ایران معروف است.

منطقه حفاظت شده تنگ بستانک با مساحت 15324 هکتار در شمال غربی استان فارس و در فاصله 120 کیلومتری شهر شیراز در بخش کامفیروز از توابع شهرستان مرودشت واقع گردیده است. میانگین ارتفاعی ان بین 1700_3700 متر می باشد تنگ بستانک درگذشته بیشتر شهرت محلی داشت و منطقه ییلاقی بخش های کامفیروز و بیضا محسوب می گردد .

تنگ بستانک

تنگ بستانک بهشت ایران

در گذشته مهمترین سودمندی آن برای روستاه های پایین دست استفاده از منابع آب برای مصرف شرب، کشاورزی و گردشگری موردی جوامع محلی بوده است وتا اواخر دهه 50 برای شهرنشینان نامی نا آشنا بوده و کمتر مورد استفاده گردشگری فشرده قرار گرفت، اما از اوائل دهه 60 این منطقه بتدریج توسط گروههای کوهنوردی و گردشگران طبیعت معرفی گردید و به لحاظ زیباییهای خیره کننده و چشم انداز طبیعی منحصربه فرد، توسط بازدیدکنندگان علاقه مند بهشت گمشده نام گذاری گردید . در حال حاضر در حدود 6 ماه از سال در فصول بهار و تابستان منطقه مورد استفاده بازدیدکنندگان قرار می‎گیرد و در چهار ماه اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد بیشترین بازدیدکنندگان به منطقه مراجعه میکنند .

تنگ بستانک شیراز

 تنگ بستانک بهشت شیراز

منطقه تنگ بستانک طی مصوبه شماره 194 شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ 1378/10/15 با مساحت 14960 هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.


منطقه حفاظت شده تنگ بستانک معروف به بهشت گمشده در فاصله 120 کیلومتری شیراز در منطقه کامفیروز واقع گردیده است.

منطقه ای عمدتا با پوشش جنگلی و کوهستانی با میانگین ارتفاعی بین 1700 تا 3700 متر. دارای اقلیم ایرانی تورانی دارای تابستان های خشک و زمستان های بسیار سرد که با ریزش برف و یخبندان همراه می باشد. میانگین درجه حرارت منطقه تنگ بستانک بین 14 – 16 درجه و متوسط بارندگی آن 479/42 میلی متر می باشد.

مناظر زیبا تنگ بستانک شیراز

تنگ بستانک، با پوشش جنگلی و کوهستانی با میانگین ارتفاعی بین 1700 تا 3700 متر میباشد

تیپ اراضی منطقه بر اساس مساحت (هکتار) و درصد:
کوهها: 11648 هکتار با 76/1 درصد از کل منطقه
تپه ها: 1765 هکتار با 16/9 درصد از کل منطقه
فلاتها و تراسهای فوقانی: 744 هکتار با 4/85 درصد از کل منطقه
دشتهای دامنه ای: 307 هکتار با 2 درصد از کل منطقه
واریزه های بادبزنی: 98 هکتار با 0/64 درصد از کل منطقه
مسکونی: 62 هکتار با 0/4 درصد از کل منطقه

عکسهای دیدنی از تنگ بستان

تنگ بستانک با چشمه های زیبا و سابقه ای هزاران ساله از جاذبه های این منطقه می باشد


جاذبه های اکوتوریستی:

وجود روستاهای زیبای جنوب تنگ بستانک مانند ساران و کهکرون با چشمه های زیبا و سابقه ای هزاران ساله از جاذبه های این منطقه می باشد. موقعیت جغرافیائی اثر طبیعی تنگ بستانک در مجموعه شبکه گردشگری محور شمال و شمال غرب استان و امکان ارتباط جاده ای که با یادمان های تاریخی تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگارد از یک طرف و چشم اندازهای طبیعی آبشارمارگون و تنگ براق از طرف دیگر، امتیاز ویژه ای برای بخش ایرانگردی و جهانگردی استان فارس است که در خور توجه و اهمیت می باشد.

تنگ بستانک بهشت ایران

میانگین درجه حرارت منطقه تنگ بستانک بین 14 – 16 درجه می باشد


وضعیت اجتماعی منطقه:
زراعت: میزان سطح اراضی زیر کشت آبی و دیم در منطقه 1576 هکتار می باشد که 1227 هکتار به اراضی آبی و 353 هکتار به اراضی دیم اختصاص دارد. زراعت آبی شامل:گندم، جو، لوبیا و شلتوک و ترکیب کشت دیم شامل:گندم، عدس، جو و نخود می باشد.

باغداری: بطور کلی میزان سطح اراضی باغی در منطقه 367 هکتار می باشد که بالاترین میزان باغ آبی متعلق به روستای کهکران و کمترین مربوط به آب باد می باشد.

دامداری: دامداری در منطقه به صورت سنتی و به صورت نگهداری در کنار منازل مسکونی صورت می پذیرد. در منطقه 4005 راس گوسفند و بره، 3025 راس بز و بزغاله و 494 راس گاو و گوساله وجود دارد.

تنگ بستان بهشت ایران

عکسهای زیبا از تنگ بستانک شیراز

عکسهای تنگ بستان بهشت ایران

 عکسهای تنگ بستانک بهشت ایران

تصاویر زیبا از تنگ بستانک مرودشت بهشت ایران

تصاویر زیبا از “تنگ بستانک” مرودشت بهشت ایران
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 15
برگرفته از سیران -/ ک
این مطلب مفید بود ؟ 15 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف