نمناک تکنولوژیگوناگون تصفیه آب های آلوده تنها با یک تکه مستطیل سیاه
آب آلوده ، تصفیه آب
دانشمندان دانشگاه استنفورد روش سریعی برای تصفیه آب آلوده پیدا کرده اند. آنها دستگاهی ساخته اند که با خورشید فعال شده و 99٫999 درصد باکتری ها را ظرف تنها 20 دقیقه از بین می برد.

قطعه سیاه کوچکی که آب آلوده را تصفیه میکند

 
اگر بخواهیم باکتری های درون آب آلوده را از بین ببریم، یکی از بهترین روش های ساده این است که آب را داخل یک بطری شفاف و در معرض نور مستقیم خورشید بگذاریم. پس از آن پرتوهای فرابنفش بقیه کار را انجام می دهند. اما این روش بین 6 تا 48 ساعت طول می کشد تا کاملا جواب دهد. به جای آن، دانشمندان دانشگاه استنفورد روش جایگزین سریع تری پیدا کرده اند. آنها دستگاهی ساخته اند که با خورشید فعال شده و 99٫999 درصد باکتری ها را ظرف تنها 20 دقیقه از بین می برد.
 
آب آلوده

تصفیه آب آلوده در 20 دقیقه با نانو تکنولوژی

این دستگاه مستطیلی تقریبا نصف یک استمپ است و شبیه یک تکه شیشه مشکی به نظر می رسد و درون ظرف شفاف حاوی آب قرار داده می شود. این دستگاه از شیشه ای تشکیل شده که به قطعه های نانو مولیبدن دی سولفید آغشته شده است. این قطعه ها از یک طرف کنار هم قرار گرفته اند، طوری که لبه های آنها به سمت بالا است. هر یک از این لبه ها هم به نوبه ی خود با مس پوشیده شده اند.

وقتی این دستگاه در معرض بخشی از طیف های نور خورشید باشد، مولیبدن دی سولفید و مس به عنوان فوتوکاتالیز عمل کرده و منجر به تشکیل هیدروژن پراکسید و دیگر مواد شیمیایی ضدعفونی کننده درون آب می شوند. وقتی این مواد باکتری ها را کشتند، همه ی آنها از بین می روند و چیزی به جز آب خالص باقی نمی ماند.

البته باید در نظر داشته باشیم که این تکنولوژی فقط برای آلودگی های باکتریایی کار می کند و روی آلاینده های شیمیایی هیچ تاثیری ندارد. علاوه بر این، تاکنون این دستگاه فقط روی سه نوع باکتری آزمایش شده، بنابراین، فعلا دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم روی دیگر باکتری ها جواب می دهد.

تصفیه آب های آلوده تنها با یک تکه مستطیل سیاه

تصفیه آب های آلوده تنها با یک تکه مستطیل سیاه
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از دیجی مگ -/ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف