تعادل هورمونی
عدم تعادل هورمونی یکی از اختلالت جدی و البته خطرناکی است که اغلب زنان بدون آنکه متوجه باشند دچار هستند ، بهترین راه در قدم اول شناخت نشانه هایی است که با فرد همراه شده.

چگونه متوجه عدم تعادل هورمونی می شوید 

هورمونها عملکرد بدن را کنترل می کنند به همین دلیل عدم تعادل هورمونی روی عملکرد بدن تأثیر می گذارد . همه ما می دانیم استرس به دلیل هورمونی به نام کورتیزول است ، به همین دلیل وقتی کورتیزول آزاد می شود احساس استرس خستگی و عصبانیت می کنید.

غدد مختلف هورمون های مختلفی که برای عملکرد بدن مفید است تولید می کنند وقتی هورمون تعادل نداشته باشد عملکرد بدن هم که وابسته به آن هورمون است مختل می شود از خواب تا گرسنگی و بیشتر فعالیت های بدن مرتبط به هورمون است.

تعادل هورمونی

عوارض و خطرات جدی نداشتن تعادل هورمونی در زنان

نشانه های مهم و خطرناک عدم تعادل هورمونی

نشانه اول : عدم تعادل هورمون ها موجب عصبانیت ، افسردگی و تغییر حالات میشود ، خانمها قبل از قاعدگی و در دوران قاعدگی این حالات را تجربه می کنند و ممکن است سطح استروژن پایین باشد.

نشانه دوم :علت مشکلات خواب قبل از دوره ی ماهیانه چیست ؟ به علت سطح بالای پروژسترون است این تغیرات هورمون باعث اختلال خواب می شود.

نشانه سوم : کورتیزول ، هورمون استرس موجب اختلال سیتم گوارشی می شود . نفخ شکم ، درد ، نامنظم کار کردن شکم می تواند نشانه استرس باشد.

نشانه چهارم : بعضی از خانم ها وقتی عدم عدم تعادل هورمون دارند تعرق زیادی را تجربه می کنند چون هورمون ها دمای بدن را تنظیم می کنند.

نشانه پنجم:سر درد ها در دوران قائدگی یکی از نشانه های عدم تعادل هورمونها است ، اگر سر درد به دلیل عدم تعادل هورمون ها باشد در صورت به تعادل رسیدن هورمون سردرد تسکین می یابد.

سردرد عصبی

علائم خطرناک عدم تعادل هورمونی 

نشانه ششم :خستگی بدون دلیل خاصی نشانه عدم تعادل هورمون تیرویید به نام تیروکسین است.

نشانه هفتم :اگر گیجی و حواس پرتی را قبل از دوره ماهیانه تجربه می کنید به دلیل نوسان هورمان ها است.

نشانه هشتم : بعضی وقت جوش و آکنه قبل از دوره ماهیانه به دلیل عدم تعادل هورمن ها است.

نشانه نهم : هورمون اشتها را کنترل می کند . هورمون گرلین و لیپتین مسئول گرسنگی هستند وقتی احساس گرسنگی زیادی می کنید عدم تعاد هورمن ها است.

نشانه دهم : تعرق شبانه در طول قائدگی اتفاق می افتد که باعث بی خوابی و افسردگی می شود که به علت عدم تعادل هورمون ها است و در بعضی خانم ها تغییرات هورمون منجر به آویزانی سینه ها می شود.

نشانه یازدهم : وقتی استروژن بالا باشد ممکن است خشکی واژن و درد یا خارش را داشته باشد اما سطح پایین استروژن روی محرک های جنسی تاثیر می گذارد.

علائم مهم و خطرناک عدم تعادل هورمنی زنان

3.830
این مطلب مفید بود ؟237
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن
وبگردی