نمناک اخبارجامعه تعطیلات رسمی در سال 1395 چند روز است؟
تعطیلات رسمی 95 ، تعطیلات رسمی
اگر مشتاق به کسب اطلاعات و برنامه ریزی برای تعطیلات سال 95 هستید با ما همراه باشید تا در این بخش نگاهی به وضعیت تعطیلات رسمی سال 95 بیندازیم.
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1394

تعطیلات رسمی 95

بی شک دانستن تعداد روزهای تعطیل سال آینده برای همه افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که با برنامه ریزی دقیق می توانند نهایت استفاده خود را از تعطیلات ببرند.در این مطلب جزییات بیشتری از تعطیلات سال آینده 95در اختیار شما گذاشته ایم که در ادامه می خوانید.

تعطیلات رسمی 95

تقویم ایرانی که برگرفته از گاهشماری جلالی است یک تقویم خورشیدی است که به دقت از فصل های نجومی تبعیت می کند.

گاه شماری جلالی را در هماهنگی با سال اعتدالی دقیق ترین گاهشماری جهان دانسته اند؛ چون در برابر تقویم اروپایی که در هر 3320 سال یک روز خطا دارد، گاهشماری جلالی در هر 10 هزار سال یک ثانیه خطا دارد.

در منابع موجود آمده است که « این گاهشمار دقیق توسط عده ای از ریاضی دانان ایرانی و در رأس آنان حکیم عمر خیام - گرچه در برخی منابع درباره نقش او در تدوین این گاهشمار تردیدهایی مطرح شده- در 3 رمضان 471 هجری قمری تدوین شد. کار تدوین این تقویم در دورهٔ جلال الدین ملکشاه سلجوقی با فرمان خواجه نظام الملک و محل رصد آن شهرهای اصفهان (پایتخت سلجوقیان)، ری و نیشابور ذکر شده است.

گاهشماری جلالی تا پیش از مشروطه در ایران رسمیت نداشته اما با انجام تغییراتی از جمله در مبدأ و اسامی و طول ماهها در قالب تقویم هجری شمسی برجی از سال 1329 هجری قمری برابر با 1289 هجری خورشیدی در ایران به کار رفته و سپس با تغییراتی در قالب تقویم هجری شمسی در سال 1304 خورشیدی کلیات آن به همراه نامهای فارسی برای ماهها و تعدیل طول ماهها به تصویب مجلس شورای ملی ایران رسیده است.»

از آنجا که جذاب ترین بخش همه تقویم ها تعطیلات آن است و کمتر کسی را می توان یافت که پس از رسیدن یک سررسید به دستش نیم نگاهی به وضعیت روزهای تعطیل نیندازد، در زیر می توانید نگاهی به زمان تحویل سال و تعطیلات رسمی سال 1395 خورشیدی که علاوه بر اعلام تاریخ تعطیلی، شامل روز تعطیل هفته نیز هست، داشته باشید:

-لحظه تحویل سال 1395 هجری شمسی به ساعت رسمی جمهوری اسلامی ایران ساعت 8 و صفر دقیقه و 12 ثانیه روز یکشنبه اول فروردین 1395 هجری شمسی مطابق با 10 جمادی الثانی 1437 هجری قمری و 20 مارس 2016 میلادی است.

-تعطیلات رسمی سال 1395 علاوه بر تعطیلات نوروز که از اول تا چهارم فروردین و سپس 12 و 13 فروردین (روزهای پنج شنبه و جمعه ) است به شرح زیر است:

پنجشنبه 2 اردیبهشت - ولادت حضرت امام علی (ع)

پنجشنبه 16 اردیبهشت - مبعث حضرت رسول اکرم (ص)

یکشنبه 2 خرداد - ولادت حضرت مهدی (عج)

جمعه 14 خرداد - رحلت حضرت امام خمینی (ره)

شنبه 15 خرداد - قیام خونین 15 خرداد

دوشنبه 7 تیر - شهادت حضرت علی (ع)

چهارشنبه 16 تیر - عید سعید فطر

پنجشنبه 17 تیر - تعطیلی به مناسبت عید سعید فطر

شنبه 9 مرداد - شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)

دوشنبه 22 شهریور - عید سعید قربان

سه شنبه 30 شهریور - عید سعید غدیر خم

سه شنبه 20 مهر - تاسوعای حسینی

چهارشنبه 21 مهر - عاشورای حسینی

یکشنبه 30 آبان - اربعین حسینی

دوشنبه 8 آذر - رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع)

چهارشنبه 10 آذر - شهادت حضرت امام رضا (ع)

شنبه 27 آذر - ولادت حضرت رسول اکرم (ص) و ولادت امام جعفر صادق (ع)

جمعه 22 بهمن - پیروزی انقلاب اسلامی ایران

پنجشنبه 12 اسفند - شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)

یکشنبه 29 اسفند - روز ملی شدن صنعت نفت ایران

-سال 1395 کبیسه و اسفند 30 روزه است و در این در سال با دو روز تولد حضرت زهرا (س) و روز زن مواجه هستیم ؛ یکبار در 11 فروردین و یکبار هم در 29 اسفند.

تعطیلات رسمی 95 ، جزئیات کامل تعطیلات رسمی 95

تعطیلات رسمی در سال 1395 چند روز است؟
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 186
برگرفته از ایسنا - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 161 25
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف