نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد بهترین تغذیه در ماه اول بارداری
تغذیه بارداری ، دوران بارداری
ماه های اول بارداری زمانی است که رشد و تغییرات، سریع اتفاق می افتد و ضروری است تا مواد مغذی مورد نیاز برای این تحولات تأمین شود.

غذاهایی که باید در سه ماه اول بارداری بخوریم

یکی از حساس ترین دوران رشد و تکامل نوزاد در رحم مادر، سه ماهه اول بارداری می باشد. در این مرحله، سایز و اندازه جنین تغییر قابل توجهی نمی کند، اما تمایز سلولی در همین زمان رخ می دهد. در حقیقت در این مرحله است که مشخص می شود هر توده سلولی قرار است کدام بخش از بدن را تشکیل دهد و در حقیقت نوعی تفکیک در مورد وظایف سلول های مختلف صورت می گیرد. این دوران از لحاظ تقسیم های مکرر سلولی و همانندسازی DNA از اهمیت بسزای برخوردار است؛ به گونه ای که عوامل جهش زای محیطی در این دوران بیش ترین اثر خود را بر جنین می گذارند و مادر باردار بسیار باید به محیط اطراف خود حساس باشد. تغذیه مادر در این دوران نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است. سه ماهه اول بارداری زمانی است که رشد و تغییرات، سریع اتفاق می افتد و ضروری است تا مواد مغذی مورد نیاز برای این تحولات تأمین شود. این درست هنگامی است که اغلب زنان اشتهایی به خوردن غذا ندارند و یا دچار تهوع های متعدد می شوند.

در سه ماه اول بارداری بدن مادر باردار برای تطابق با جنین در حال تغییرات فیزیولوژیکی است. مادر باردار باید بهترین غذا ها را برای این دوران بشناسند تا انرژی و مواد مغذی لازم برای بدن خود و جنین را فراهم کند.

  بارداری

تغذیه مناسب در ماه اول بارداری بسیار مهم است

1- اسفناج ، چرا من باید در ماه اول بارداری اسفناج بخورم؟

سبزیجات برگ تیره از قبیل اسفناج از نظر ویتامین، املاح و پروتئین غنی می باشد که برای شما ضروری است. علاوه بر آن اسفتاج دارای مقادیر زیادی اسیدفولیک و آهن است که به تکامل سیستم عصبی نوزاد کمک کرده و خستگی مادر را در دوران بارداری بهبود می بخشد.

 من هر روز در یخچالم اسفناج دارم و برای صبحانه مقدار اسفناج را با تخم مرغ سرخ کرده و میخورم. همچنین هر روز بعنوان میان وعده اسموتی توت فرنگی و اسفتاج درست میکنم که بسیار لذیذ است.

2- عدس ، چرا من باید در ماه اول بارداری عدس بخورم؟

عدس منبع غنی از پروتئین است که برای تکامل بافت ها و ماهیچه جنین نقش اصلی را دارد. همچنین عدس منبع غنی از فیبر است که باعث جلوگیری از ایجاد یبوست در دوران بارداری میشود.

از عدس در تهیه سوپ استفاده کنید که بسیار خوشمزه است. اگر شما سوپ دوست ندارید، ساندویج عدس و اسفناج درست کنید، شاید شما الان حس خوبی نداشته باشید به این ساندویج اما یکی از علائق من است.

3- مرکبات ، چرا من باید در ماه اول بارداری پرتقال بخورم؟

در ماه اول بارداری خانواده مرکبات مانند پرتقال و گریپ فورت منبع غنی از ویتامین C است که در ساخت استخوانها و عروق خونی جنین اثر مستقیم دارد و همچنین باعث افزایش مقاومت بدن مادر باردار می شود. علاوه بر این اسید فولیک موجود در این میوه ها از بروز نقص سیستم عصبی و اسپیدنا جلوگیری میکند. با 7 میوه مفید در دوران بارداری آشنا شوید.

من عاشق گریپ فورت هستم و وقتی شروع به خوردن میکنم هیچ کس نمی تواند جلوی من را بگیرد. هر روز صبح برای خودم یک لیوان آب پرتقال درست میکنم. بسیار دلچسب و مغذی است. گاهی اوقات هم پرتفال را به سالادم اضافه میکنم. در این مقاله به چند نوشیدنی مفید در بارداری اشاره شده است.

4- مغزیجات ، چرا من باید در ماه اول بارداری مغزیجات بخورم؟

بادام حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین های لازم برای افزایش سوخت و ساز و وضعیت متابولیک بدن مادر میشود و اشتهای او را نیز زیاد میکند و همچنین باعث تکامل بدن جنین میشود. امگا3 موجود در گردو برای رشد مغز جنین حیاتی است. آیا در دوران بارداری می توانم مکمل امگا3 را دریافت کنم؟

اگر از جویدن مغزیجات خسته شده اید آنها را پودر کنید. من گردو، بادام و سایر مغزیجات را پودر کردم و با شیر و ماست روزانه میخورم.

5- پنیر ، چرا من باید در ماه اول بارداری پنیر بخورم؟

پنیر منبع غنی از کلسیم و پروتئین است . این دو عنصر برای ساخت استخوانها و عضلات ضروری می باشد. اما در برخی مقالات به این اشاره شده پنیر غذای ممنوعه است. برای فهمیدن مصرف پنیر در بارداری:آره یا نه؟ این مقاله را مطالعه کنید.

من پنیر را البته از نوع پاستوریزه بیشتر با کراکر و لابلای بیسکویت می خورم.

6- مارچوبه ، چرا من باید در ماه اول بارداری مارچوبه بخورم؟

مادرانی که دارای کمبود ویتامین D هستند حتما مارچوبه بخورند. همچنین این ماده باعث افزایش استحکام استخوانهای جنین میشود. مارچوبه غنی از ویتامین D است.

من مارچوبه را بصورت بخارپز و یا آبپز با مقداری ادویه می خورم. گاهی اوقات با گوشت و بعنوان سبزیجات آن و یا سوپ می خورم. همه خانواده من عاشق مارچوبه هستند.

 بارداری

تغذیه در دوران بارداری بسیار مهم است

7- تخم مرغ ، چرا من باید در ماه اول بارداری تخم مرغ بخورم؟

تخم مرغ منبع غنی از پروتئین، کلسیم و ویتامین D می باشد. امگا3 در تکامل مغز و قدرت بینایی جنین بسیار موثر است.

من معمولا تخم مرغ را با سالادم مخلوط میکنم. گاهی اوقات هم نیمرو رو ترجیح میدهم اما برای سلامت جنینم حتما آن را می خورم.

8- کلم بروکلی ، چرا من باید در ماه اول بارداری بروکلی بخورم؟

کلم بروکلی نه تنها دارای کلسیم و اسید فولیک برای مادر باردار است بلکه حاوی فیبر و آنتی اکسیدان فراوان برای جنین است. همچنین بروکلی حاوی مقادیر زیاد ویتامین C است که به جذب آهن کمک میکند، مخصوصا اگر با غلات مصرف شود.

 بروکلی بصورت سبزیجات بخار پز کنار گوشت و مرغ و یا داخل سوپ بسیار لذت بخش هست همچنین له شده آن در آب سیب و یا آب هلو را نیز امتحان کنید.

9- لوبیا قرمز ، چرا من باید در ماه اول بارداری لوبیا قرمز بخورم؟

اکثر مادران در دوران بارداری کم خونی دارند. برای افزایش تولید هموگلوبین لوبیا قرمز را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این غذا برای بعد از زایمان شما هم بسیار مفید است.

 من معمولا ترجیح میدهم لوبیا قرمز را یا در سوپ و یا بصورت خوراک مصرف کنم. غذای لذیذی برای آخر هفته است.

10- ماست ، چرا من باید در ماه اول بارداری ماست بخورم؟

ماست منبع غنی از کلسیم و ویتامین D است که برای تکامل استخوانهای جنین مناسب است. همچنین ماست حاوی پروبیوتیک است که خستگی و بی حالی مادر باردار را از بین می برد.

 من ترجیح میدهم ماست را بامیوه بخورم. ماست با سیب، هلو و توت فرنگی بسیار لذیذ می شود.

11- بامیه ، چرا من باید در ماه اول بارداری بامیه بخورم؟

بامیه غنی از ویتامین A و ویتامین B و C و املاح مانند روی و کلسیم است. همچنین منبع غنی از اسید فولیک و فیبر است که از یبوست بارداری جلوگیری میکند.

 من بامیه را یا بصورت بخار پز و یا در خورشت استفاده میکنم. یکی از دوستانم بامیه را با آرد و تخم مرغ یرخ میکند. اما من امتحان نکردم بنظر خوشمزه می آید.

12- سالمون ، چرا من باید در ماه اول بارداری سالمون بخورم؟

ماهی غنی ترین منبع از امگا3 برای تکامل مغز جنین و سیستم عصبی او می باشد. اما مصرف زیاد ماهی باعث تجمع جیوه در بدن میشود. پس باید سالمون با جیوه بسیار کم را بخورید و شما مجاز به استفاده 360 گرم ماهی و یا کمتر در هر هفته در سه ماه اول بارداری هستید. در مورد مصرف ماهی در ایران برای خانم های باردار بیشتر بدانید.

در سه ماه سوم بارداری ماهی را هر دو هفته یکبار بخورید. ماهی بصورت کبابی و یا سرخ شده و یا در سوپ خوشمزه است.

بهترین تغذیه در ماه اول بارداری

بهترین تغذیه در ماه اول بارداری
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 469
برگرفته از سلامت بانوان اوما / م.ف
این مطلب مفید بود ؟ 444 25
نظر کاربران
Elnaz

Elnaz

من نزديکه2ماهه باردارم ازهمه غذاهاوتنقلات وسبزيجاتم بدم اومده خودمم D..ويتامينم پايين هستش,,کيس سينه ام دارم,,وزنمم نسبت ب قدم پايينه,,واقعاتحمل ندارم.موندم چجورى 7ماه باقى مانده روتحمل کنم.

پاسخ دادن 28 12
الهام

الهام

عزیزم قرص دمیترون بگیر ناشتا یکی بخور حالتو بهتر میکنه منم مث شما بودم حتی آب هم تو معدم نمیموند

پاسخ دادن 0 0
نیرین

نیرین

حالم منم تا ماه پنجم خیلی خیلی بد بود از ماه پنجم به بعد بهتر میشه

پاسخ دادن 0 0
رودی

رودی

الناز جان عزیزم بنظرم باید سعی کنی حتی اگه حالتو بد می‌کنه بزور بخوری چون واقعا بدنت احتیاج داره

پاسخ دادن 15 6
زهرا

زهرا

هفته اول بارداریم و تو ادرارم خون دیده شده چیکار کنم کمکم گنید

پاسخ دادن 27 19
لیلا

لیلا

سلام من4هفته بارداریمه.ولی دکترم گفته این هفته4شنبه برم سوناکنن ببین چقدرشدکرد.میخواستم بدونم واجبه برم یامهم نیست زیادچون خیلی کوچیکه گفتم منتطربمونم حداقل تا3هفته ی دیگه دوباره برم

پاسخ دادن 42 27
Hani

Hani

سلام خسته نباشین تکنو های گاهی توی پهلو ازداخل حس میشه توی هفته ی های اول بارداری چیه؟

پاسخ دادن 5 1
نی نی

نی نی

سلام من 20سالمه الان یک ماه ک بار دارم سه روز هست ک خون ریزی دارم خیلی میترسم واسه جنین ضرر داشته باشه تورخداکمکم کنید خیلی میترسم

پاسخ دادن 8 1
فرزانه

فرزانه

حتما به پزشک تون مراجعه کنید و احتمال زیاد باید شیاف پروژسترون استفاده کنید. با توجه به این که سن بارداری شما کم است ممکن است خونریزی ناشی از لانه گزینی باشدو اما اگر ادامه دارد حتما به پزشک مراجعه کنید

پاسخ دادن 2 0
الهه

الهه

سلام من 31 سالمه و تازه امروز یک ماهگیم تموم شد و مشکل کمخونی داشتم الان خیلی میترسم میشه کمکم کنید که چی بخورم که مشکلی پیش نیاد ممنونم

پاسخ دادن 6 4
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف