سالمندان

تغذیه سالمندان

کد مطلب : 4388زمان مطالعه : 1 دقیقه
یکی از نکات اساسی در حفظ سلامت سالمندان توجه به تغذیه ایشان است. در ادامه نکاتی در خصوص تغذیه سالم سالمندان را می خوانید.

نقش بسیار مهم تغذیه سالم درسلامت سالمندان

یکی از نکات اساسی در حفظ سلامت سالمندان توجه به تغذیه ایشان است. سالمندان بر اساس تعریف، افراد بالاتر از 65 سال هستند و سالمندی با تغییراتی در توان فرد و حواس این افراد همراه است. کاهش قدرت و توانایی، اختلال در سیستم ایمنی بدن و اختلال در عملکرد ارگان ها از تغییرات دوران سالمندی است. یکی از عوارض مهم این دوران کاهش حواس است؛ مثل حس چشایی و بویایی.

تغذیه

نقش تغذیه در سلامت سالمندان

حتماً شنیده اید که افراد پیر می گویند غذاها دیگر مزه قدیم را ندارد. این امر نشانگر این است که فرد سالمند حدود نیمی از حس خود را از دست داده است. از این رو دقت در تغذیه سالمندان برای حفظ سلامت بدنی آن ها و برای جلوگیری از بروز بیماری های مزمن و عوارض سوء تغذیه در ایشان بسیار اهمیت دارد بسیاری از سالمندان دچار سوء تغذیه هستند؛ بدین ترتیب که یا مصرف بیش از حد مواد غذایی موجب بروز چاقی در آن ها شده و یا بیماری های مزمن ناشی از آن مثل دیابت، فشار خون یا عوارض قلبی عروقی آن ها را رنج می دهد. این امر مراقبت های خاص تغذیه ای را می طلبد.

بعضی اوقات سالمندان نیز در اثر کم خوراکی دچار سوء تغذیه می شوند که ناشی از عدم اشتها یا مسائل جانبی دیگر است که این نیز خطرات خاصی به همراه دارد و مراقبت های مربوط به خود را می طلبد .

تغذیه سالمندان

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از salamatnews.com
برچسب :
وبگردی