نمناک بهداشت و سلامتتغذیه سفارش هایی برای تغذیه مناسب نوجوانان روزه دار
تغذیه مناسب ، تغذیه مناسب روزه داران
نوجوان برای روزه گرفتن در فصل گرما باید تغذیه مناسب داشته باشند و با تغذیه خوب خود را تقویت کنند تا اذیت نشوند.

تغذیه مناسب برای کودکان روزه دار

مهم ترین سوالی که این روزها ذهن والدین را به خود مشغول کرده، بحث تغذیه نوجوانان است که فرزندمان چگونه روزه داری را در روزهای گرم و بلند تابستان می خواهد تحمل کند؟!
کارشناسان تغذیه برای تقویت جسمی و تغذیه مناسب نوجوانانی که امسال، اولین سال روزه داری آنهاست، این سفارش ها را بیان می کنند:

خوردن سحری
وعده سحری از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر این وعده از برنامه غذایی نوجوانان حذف شود، آنها به علت گرسنه ماندن در زمان طولانی، دچار مشکل کاهش قند خون می شوند که پیامد آن عوارض عصبی از قبیل احساس خستگی، بی حوصلگی، عصبانیت، خشم، افسردگی، سر درد، تشنگی، گرسنگی و... خواهد بود که نتیجه آن عدم موفقیت در امر روزه داری می شود.

افطار با آب سرد، هرگز
معمولا یکی از مشکلات مهمی که در ماه های گرم سال به علت روزه داری و نخوردن آب در طول روز، گریبانگیر افراد می شود، این است که بسیاری از افراد به علت تشنگی، روزه خود را با آب سرد آن هم به مقدار زیاد باز می کنند که این کار می تواند از نظر سلامتی مشکلاتی مثل، دل درد، نفخ، تشدید ناراحتی های گوارشی، اختلال در هضم و جذب غذا، سوء تغذیه و... برای فرد در برداشته باشد. بنابراین بهتر است وعده افطار را با آب ولرم، چای، شیر و عسل یا خرما، پنیر و چند عدد گردو شروع کنند.

 

تغذیه مناسب

تقویت جسمانی و تغذیه مناسب نوجوانان روزه دار

 
افطار با غذای سبک
افرادی که در ماه مبارک تغذیه سالم و صحیح ندارند بویژه نوجوانانی که وعده سحری را از برنامه غذایی خود حذف می کنند، در ساعات روزه داری بسیار گرسنه می شوند و به این دلیل به هنگام افطار، اگر معده خالی را پر از غذا آن هم غذاهای چرب و سنگین کنند، باعث سنگینی و اختلالات دستگاه گوارش شده که حتی ممکن است به حالت تهوع، اسهال، اختلال در هضم و جذب مواد مصرفی و دیگر ناراحتی های گوارشی منجر شود.

تعادل در مصرف مواد شیرین
متاسفانه یکی از عادات نامناسب تغذیه ای نوجوانان، مصرف مواد شیرین به مقدار زیاد در وعده افطار است. بهتر است، تا جایی که امکان دارد، از مصرف مواد شیرین بخصوص زولبیا و بامیه پرهیز کنند، زیرا این مواد خوراکی، هم بیش از حد شیرین هستند و هم سرخ کردنی و خوردن آنها در وعده افطار، نه تنها سیری کاذب ایجاد می کند، بلکه موجب بروز چاقی و ناراحتی های قلبی و عروقی می شود.

دیر شام نخوردن
در این ماه معمولا دیر شام می خورند. به این ترتیب، فاصله بین صرف شام و خواب کوتاه می شود. در نتیجه به علت بی تحرکی پس از شام، دستگاه گوارش سنگین شده و موجب ایجاد اختلال در خواب شبانه می شود. همچنین باعث بی اشتهایی فرد برای صرف سحری شده، که نتیجه آن به علت افت قند خون، باعث ایجاد گرسنگی، تشنگی، ضعف، خستگی، عصبانیت، سردرد و سرگیجه می شود.

به موقع بیدار شدن
وعده سحری را نباید با عجله و تندتند بخورید. کمی زودتر بیدار شدن و مصرف یک میوه یا کمی سالاد می تواند باعث تحریک اشتهای فرزندمان گردد. این نکته مهم است از آنجایی که دریافت کالری و پروتئین نوجوانان نباید در طول ماه رمضان تغییر کند، بهتر است که وعده ناهار در سحر و صبحانه در افطار میل شود و یک ساعت پس از افطار نیز شام سبکی مصرف شود، اما از آنجایی که فاصله کوتاهی بین افطار تا سحر وجود دارد بهتر است شام به همراه افطار میل شود، اما باید غذا را به آرامی بخوریم، زیرا مصرف سریع مقادیر زیاد غذا و اشباع شدن ناگهانی معده، باعث ایجاد اختلال در جریان خون شده و موجب بروز ناراحتی گوارشی می شود.

 

تغذیه مناسب

تقویت جسمانی و تغذیه مناسب نوجوانان روزه دار

 
مصرف آب به میزان لازم
در این روزهای گرم و بلند تابستانی مهم ترین مساله برای روزه داران تامین آب بدن است. زمانی که با فرزند دلبندمان پای سفره افطار می نشینیم و افطار می کنیم، بهتر است برای رفع تشنگی تنها به نوشیدن آب اکتفا نکنیم، زیرا مصرف بیش از حد آب هم مشکلات خاص خود را به همراه دارد. در کنار هشت لیوان آب بین افطار تا سحر، می توانیم از دمنوش هایی مثل گل گاوزبان، چای سبز، چای کمرنگ، شیر و میوه های آب دار مانند هندوانه و خربزه و خوردن سبزیجات از جمله شوید و جعفری و سالاد کاهو نیز استفاده کنیم.
این نکته مهم است، مصرف آب زیاد در هنگام سحر نه تنها از تشنگی ما در طول روز نمی کاهد، بلکه می تواند با رقیق کردن آنزیم های گوارشی باعث بروز مشکلات گوارشی فراوان نیز گردد. همچنین از مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی بپرهیزید، زیرا این دسته از غذاها عطش بدن را بیشتر می کند و سیری کاذب به وجود می آورد. برای مثال، یک بشقاب ماکارونی به همراه دوغ کم نمک در کنار سبزیجات یک وعده کامل غذا برای نوجوانان است. در حقیقت مصرف ماست و دوغ را نوجوانان عزیز ما جدی بگیرند، زیرا پروتئین و کلسیم داخل لبنیات حالات فیزیولوژیکی بدن را به بهترین شکل خود می رساند.

سفارش هایی برای تغذیه مناسب نوجوانان روزه دار

سفارش هایی برای تغذیه مناسب نوجوانان روزه دار
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از جام جم/ی
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف