نمناک بهداشت و سلامتتغذیه 10 نکته ایی که پزشکان درباره تغذیه به شما نمی گویند!
تغذیه ، افزایش سلامتی
وقتی به پزشک مراجعه میکنیم اغلب پزشکان زمان کافی برای گفتن نکات تغذیه ایی مهم را نمی یابند اما ما در این مطلب شما را با نکات مهمی که پزشکتان درباره تغذیه سالم به شما نمی گوید آشنا می کنیم.

مواردی که پزشکان درباره تغذیه به شما نمی گویند

تغذیه یکی از پر اهمیت ترین مسائل در سلامتی همه افراد می باشد و دانستن نکات تغذیه سالم که در مراجعه با پزشکتان به علت کمبود وقت نمی توانید در مورد آن صحبت کنید باعث  افزایش سلامتی و طول عمر می شود .در این مقاله به بیان این نکات پرداخته ایم.

نکات مهمی که پزشکتان درباره تغذیه سالم به شما نمی گوید

اغلب زمان های ویزیت پزشکان کمتراز 15 دقیقه است و در نتیجه زمانی برای ارزیابی کامل رژیم غذایی فرد باقی نمی ماند اما بدین معنی نیست که پزشکان اصلا نباید به این موضوع بپردازند.
در اینجا ما 10 مورد را که پزشکتان ممکن است درباره تغذیه به شما نگوید و لازم است که شما از آن ها آگاهی داشته باشید را مطرح می کنیم.

1- تغذیه مهم است
داشتن یک رژیم غذایی سالم و حفظ وزن طبیعی دو روش موثر جهت جلوگیری از بروز اکثر بیماری های مزمن معمول نظیر بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و برخی از سرطان ها و تغذیه مناسب همچنین می تواند موجب بهینه سازی درمان و کاهش مشکلات و دردسرهای افرادی شود که به تازگی چنین شرایطی را تجربه کرده اند.
هنوز اغلب پزشکان زمان بسیار کمی را برای پرداختن به این موضوعات صرف می کنند یا اصلا زمانی را برای آن اختصاص نمی دهند. با این وجود لازم است پزشکان در ویزیت های مطبی به طور نومیدکننده مختصرشان، زمان را اولویت بندی کنند،و با توجه به تاثیر گسترده غذا بر سلامت، با صرف فقط یک یا دو دقیقه به بیماران تاکید کنند که رعایت تغذیه سالم و انجام فعالیت بدنی امکان پذیر و بسیار به جا و شایسته است.

2- من در زمینه تغذیه آموزش حرفه ای ندیده ام
یک نظرخواهی در سال 2010 در آ مریکا نشان داد که دانشکده های پزشکی در طول دوره چهار ساله آموزشی شان برای دانشجویان فقط 20 ساعت را به آموزش تغذیه اختصاص می دهند که بخش اعظم این آموزش نیز به مسیرهای بیوشیمیایی می پردازد.(تکان دهنده این است که به خاطر سپردن همه مراحل متابولیسم گلوکز در دوران دانشجویی، هنگامی که بیمار برای مشاوره درباره مواد غذایی کاهش دهنده کلسترول مراجعه می کند، به هیچ وجه مفید نخواهد بود).
در حال حاضر گروهی از پزشکان متعهد از آموزش فراگیر تغذیه به عنوان بخشی از آموزش پزشکی حمایت و پشتیبانی می کنند، اما این تغییرات به کندی در حال وقوع هستند. پزشکان باید به سرعت با علم پایه تغذیه و راهنما ها مرتبط آگاهی پیدا کنند تا بتوانند بهترین مراقبت ممکن را به بیماران عرضه کنند.


تغذیه

کیفیت کالری ها به اندازه کمیت آن ها در تغذیه دارای اهمیت است.

3- فقط کالری ها دارای اهمیت نیستند
بسیاری از پزشکان برای کارآیی بیشتر توصیه های شان فقط با استفاده از مانترای ساده «کالری های دریافت شده و کالری های سوخته شده» به مقوله تغذیه وکنترل وزن می پردازند. تعادل انرزی به واقع حیاتی است اما کیفیت کالری ها به اندازه کمیت آن ها دارای اهمیت است. انتخاب غذاهای کامل غنی از مواد مغذی شامل سبزیجات، میوه ها، حبوبات و غلات کامل به شما در تامین نیازتان به ریزمغذی ها کمک می کند، موجب بهبود عملکرد دستگاه گوارش می شود و باعث می شود با دریافت کالری کمتر احساس پری کنید.

4- رژیم غذایی ایده آل وجود ندارد
برخی از پزشکان از یک رژیم غذایی خاص به این دلیل که در مطالعات پژوهشی عملکرد مناسبی داشته یا در بیماران دیگر جواب مثبتی داده است طرفداری می کنند و ممکن است درباره اعتقاداتشان بسیار جدی و متعصب باشند. با این وجود تحقیقات نشان می دهد که گستره ای از سبک های متفاوت خوردن می تواند برای سلامت مفید باشد و اغلب به کار بستن یک رویکرد واحد در همه موارد نتیجه معکوس می دهد. مشاوره تغذیه ای به منظور ایجاد تغییرات پایدار در سبک زندگی باید به صورت اختصاصی و فردی انجام شود.

5- کاهش وزن آسان نیست و من این موضوع را درک می کنم.
تغییر رفتار، کاهش وزن و اصلاح عادات غذایی یا حفظ تناسب اندام معمول، نیازمند تلاش و نظم فوق العاده ای است. هیچ راه حل ساده ای وجود ندارد، با وجود واقعیت امر توصیه پزشک شما، کمی احساس همدردی از طرف پزشکتان، می توانید مسیر طولانی ایجاد تفاهم و اعتماد را طی کنید. پزشکانی که مشکلات و چالش های داشتن یک زندگی سالم را درک و افراد به داشتن آن ترغیب می کنند و مشکل گشا تر از پزشکان بدخلق و ملامت کننده هستند، و با احتمال بیشتری در بیماران خود نفوذ پیدا می کنند.

6- ما باید چند هدف تغذیه ای برای خود تعیین کنیم.
پزشک به طور کلی شما را به مصرف بیشتر میوه و سبزیجات و مصرف کمتر گوشت قرمز ترغیب می کنند، اما این گونه اظهارات عمومی و کلیشه ای به راحتی به فراموشی سپرده می شوند. راه بهتر تعیین یک یا دو هدف خوب غذایی مانند خوردن سه فنجان سبزی در روز و جایگزینی خوردن اسنک عصرانه با یک مشت آجیل و خشکبار مناسب برای قلب است تا قبل از وقت ملاقات بعدی تان با دکتر به نتیجه ای مناسب دست پیدا کنید.

تغذیه
آیا با نکات تغذیه سالم که پزشکان درباره آن چیزی نمی گویند آشنایی دارید؟

7- خوب خوردن سلامت ذهنی و روانی شما را بهبود می بخشد
پزشکان تمایل دارند که بیشتر بر روی فواید فیزیولوژیکی یک رژیم غذایی سالم تر نظیر کاهش فشار خون یا قند خون متمرکز شوند، اما تشویق های روانی نیز به همان اندازه می توانند تاثیر گذار باشند. انتخاب هوشمندانه غذا ها می تواند خلق و خو، انرژی و تمرکز ذهنی افراد را بهبود ببخشد.

8- شما پولتان را با مصرف مولتی ویتامین ها هدر می دهید.
اغلب پزشکان از به راحتی کنار موضوع مکمل هاعبور می کنند، اما برخی از آنها ممکن است مصرف یک مولتی ویتامین را به عنوان راهی برای پر کردن خلا تغذیه ای فرد پیشنهاد کنند. بااین وجوداگر شما به طور کلی فردی سالم هستید و از رژیم غذایی نسبتا متنوعی بهره می برید، مولتی ویتامین احتمالا فایده خاصی برای شما نخواهد داشت.
شمار فزاینده ای از تحقیقات نشان می دهد مصرف «مولتی ویتامین پیشگیری کننده» خطر بیماری های قلبی، سرطان، زوال توانایی شناختی و سایر بیماری های مزمن موجود در یک جمعیت را کاهش نمی دهد.

دو نکته تغذیه ایی مهم که شاید از آن بی اطلاع بوده اید!

روغن زیتون به درد این کار نمی خورد

روغن زیتون جزو مواد غذایی بسیار مفید برای بدن است. این روغن غنی از امگا6 است که باعث جلوگیری از التهاب سلولی و رقم خوردن بیماری هایی مثل ورم و درد مفصلی، بیماری های قلبی و سکته ها می شود. به دلیل خواص بسیار خوب روغن زیتون بسیاری از مردم از آن در غذاهای خود به کرات استفاده کرده و حتی برخی از آن به عنوان روغن پخت و پز استفاده می کنند اما یادتان باشد که روغن زیتون کمتر از دیگر روغن های پخت و پز موجود در بازار فرآوری شده است و برای همین درجه دود آن که دمایی است که در آن به خاصیت های خوراکی روغن آسیب وارد می شود پایین است. اگر روغن زیتون در حرارت زیاد قرار بگیرد مولکول های مفید آن می شکنند و ممکن است مواد آسیب رسان تولید کند. در دمای بالا روغن زیتون، رادیکال های آزاد تولید می کند که برای بدن بسیار مضر است. برای همین اگر می خواهید مواد غذایی را در دمای بالا یا به مدت طولانی نپزید از روغن زیتون استفاده نکنید.

این یکی کنسروش بهتر است

خیلی از مردم تصور می کنند، کنسروها ارزش غذایی پایینی دارند و همیشه استفاده از مواد غذایی تازه بهتر است. خب، شاید این تصور درستی باشد و در مورد اکثریت مواد غذایی به خصوص سبزی ها و میوه ها واقعا بهتر است از تازه های آن استفاده کرد، اما این وسط یک استثنا هم وجود دارد:ذرت. محققان دانشگاه کورنل نیویورک در مطالعات خود به این نتیجه رسیدند؛ دمایی که برای کنسرو کردن دانه های ذرت به کار گرفته می شود میزان آنتی اکسیدان های ذرت را حدود 45درصد افزایش می دهد. آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد در بدن مبارزه می کنند. رادیکال های آزاد مواد مضری هستند که به سلول های بدن آسیب می رسانند و باعث بروز بیماری ها و حالت هایی مثل انواع سرطان ها و بیماری های قلبی در بدن می شوند. در مجموع اگرچه کنسرو کردن ذرت از میزان ویتامین C آن می کاهد اما افزایش میزان آنتی اکسیدان های آن به واسطه حرارت دیدن باعث می شود، کنسرو ذرت یک منبع غذایی عالی غنی از آنتی اکسیدان باشد.

10 نکته ایی که پزشکان درباره تغذیه به شما نمی گویند!

10 نکته ایی که پزشکان درباره تغذیه به شما نمی گویند!
: امتیاز : 3.3 تعداد رای : 3
برگرفته از دکتر سلام / همشهری آنلاین / ف
این مطلب مفید بود ؟
2 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف