نمناک ورزشوالیبال جزئیات تغییرات اساسی لیگ جهانی والیبال 2016
لیگ جهانی والیبال ، برگزار لیگ جهانی والیبال
با توجه به فشردگی برنامه های والبیال ،فدراسیون جهانی والیبال برای افزایش هیجان رقابت ها و همچنین صرفه جویی در زمان ، بیست و هفتمین دوره لیگ جهانی را نسبت به ادوار گذشته متفاوت برگزار خواهد کرد.
بازدید : 5,134 نفر

برنامه مسابقات لیگ جهانی والیبال 2016

با توجه به اینکه در سال 2016 بازی های المپیک برگزار می شود فدراسیون جهانی والیبال برای لیگ جهانی این سال فرمول جدیدی طراحی کرد که تیم های شرکت کننده در لیگ جهانی فرصت لازم برای استراحت و آماده سازی خود برای حضور در المپیک را داشته باشند.

به همین دلیل فدراسیون جهانی والیبال تدبیری اندیشید تا برخلاف دوره های گذشته که لیگ جهانی در مدت تقریبی دو ماه پیگیری می شد، در سال 2016 در یک دوره یک ماهه طی روزهای 17 جون تا 17 جولای (28 خرداد تا 27 تیرماه 1395) با فرمول و قالب جدید البته تنها در مرحله مقدماتی برگزار شود.

فرمول جدید لیگ جهانی که مختص سال المپیک در نظر گرفته شده، البته سال هاست در رقابتهای جایزه بزرگ جهان (گراندپری) در حال انجام است و آزمون و خطاهای خود را نیز به پایان برده است. گراندپری مدل زنانه لیگ جهانی مردان است که از سال 1993 و پس از توفیق یافتن برگزاری لیگ جهانی مردان، از سوی فدراسیون جهانی برای رقابتهای سالیانه زنان طراحی و راه اندازی شد. به گونه ای که حالا علی رغم فشردگی مسابقاتش از هیجان انگیزترین و پر تب و تاب ترین رقابتهای جهانی در والیبال محسوب می شود.

تیم های شرکت کننده

بر اساس قالب جدید لیگ جهانی در سال آینده 36 تیم شرکت کننده در 3 سطح 12 تیمی دسته بندی شده اند که اسامی تیم های شرکت کننده در هر سطح به قرار زیر است:

سطح یک: فرانسه، ایتالیا، استرالیا، روسیه، آمریکا، برزیل، ایران، آرژانتین، صربستان، بلغارستان، بلژیک و لهستان

سطح دو: هلند، پرتغال، ترکیه، اسلواکی، ژاپن، کره جنوبی، فنلاند، کوبا، کانادا، چین، مصر و جمهوری چک

سطح سه: تونس، ونزوئلا، اسلوونی، قطر، آلمان، مکزیک، اسپانیا، مونته نگرو، پورتوریکو، چین تایپه، قزاقستان و یونان

فرمول مسابقات

در سال 2015 سطح یک این رقابت با حضور هشت تیم برگزار شد اما در سال 2016 این تعداد به 12 تیم افزایش یافت. در سطح یک 12 تیم به 9 گروه 4 تیمی متفاوت تقسیم شده اند. یعنی تیم های هر گروه در سه هفته دور مقدماتی، متفاوت هستند.

هر هفته 3 تیم میزبان گروه خود هستند و تیم ها به صورت ضربدری با یکدیگر به رقابت می پردازند. در انتها نیز مجموع تمام نتایج و امتیازات 9 گروه، در یک جدول رده بندی محاسبه می شود. پس از پایان مرحله گروهی، تیم میزبان مرحله نهایی، همراه با 5 تیم برتر جدول مقدماتی برگزارکننده مرحله نهایی مسابقات خواهند بود که در هفته پنجم لیگ جهانی برگزار می شود.

مسابقات لیگ جهانی والیبال


فرمول مرحله نهایی لیگ جهانی اما مانند دوره های گذشته است. شش تیم راه یافته به فینال (Final 6) به دو گروه سه تیمی تقسیم می شوند و دو تیم برتر هر گروه به نیمه نهایی صعود می کنند. سپس تیم های پیروز در فینال برای قهرمانی رو در روی یکدیگر قرار می گیرند.

در لیگ جهانی 2017، تیم قهرمان سطح دو 2016 به سطح یک صعود می کند و آخرین تیم سطح یک نیز به سطح دو سقوط خواهد کرد. در سطح دو این دوره لیگ جهانی مانند سطح یک 12 تیم شرکت کننده در 9 گروه 4 تیمی متفاوت حضور دارند. در هر هفته سه گروه به صورت ضربدری با یکدیگر به رقابت می پردازند و تیم میزبان فینال همراه با سه تیم برتر گروهی به مرحله فینال(Final 4) این سطح صعود می کند. مرحله فینال نیز در هفته چهارم لیگ جهانی برگزار می شود. در لیگ جهانی 2017، تیم قهرمان سطح سه 2016 به سطح دو صعود کند و آخرین تیم رده بندی سطح دو نیز به سطح سه سقوط می کند.

در سطح سه 12 تیم حضور دارند اما در 6 گروه 4 تیمی به مصاف یکدگیر می روند. در هر هفته 3 گروه به صورت ضربدری با یکدیگر به رقابت می پردازند و تیم میزبان فینال همراه با 3 تیم برتر گروهی به مرحله فینال این سطح صعود می کند. مرحله فینال سطح سه هفته سوم لیگ جهانی برگزار می شود.

گروه بندی سطح یک

بر اساس این فرمول گروه بندی تیم ها و زمان برگزاری مسابقات سطح یک سه هفته به قرار زیر است:

هفته نخست:27 تا 29 خردادماه

گروه A- میزبان استرالیا:استرالیا، فرانسه، ایتالیا، بلژیک
گروهB - میزبان برزیل:برزیل، ایران، آمریکا، آرژانتین
گروهC - میزبان روسیه:روسیه، صربستان، بلغارستان، لهستان

هفته دوم:سوم تا پنجم تیرماه

گروهD- میزبان لهستان:لهستان، روسیه، آرژانتین، فرانسه
گروهE- میزبان ایتالیا:ایتالیا، آمریکا، استرالیا، بلژیک
گروهF - میزبان صربستان:صربستان، ایران، بلغارستان، برزیل

هفته سوم:10 تا 12 تیرماه

گروه G- میزبان فرانسه:فرانسه، بلژیک، برزیل، لهستان
گروه H- میزبان آمریکا:امریکا، بلغارستان، روسیه، استرالیا
گروه I- میزبان ایران:ایران، ایتالیا، صربستان، آرژانتین

جزئیات تغییرات اساسی لیگ جهانی والیبال 2016

جزئیات تغییرات اساسی لیگ جهانی والیبال 2016
:
امتیاز : 4.8 تعداد رای : 30
برگرفته از میزان-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 29 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف