نمناک اخباراقتصاد تغییر در یارانه نقدی، قیمت بنزین و فاز دوم هدفمندی یارانه ها
محمدرضا فرزین در نشست خبری امروز با خبرنگاران گفت: در صورت ادامه گام اول، یارانه نقدی کاهش نیافته و هیچ فردی از دریافت یارانه نقدی حذف نمی شود و شرایط باید به گونه ای باشد که منابع لازم برای پرداخت یارانه نقدی به دولت فراهم باشد.
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1392

'محمد رضا فرزین امروز در نشست خبری با خبرنگاران گفت:برای اجرای فاز دوم باید با مجلس به توافق برسیم، به کمیسیون تلفیق پیشنهاد دادیم و قرار است مجددا با حضور در این کمیسیون در راستای چگونگی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به توافق برسیم.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها خاطرنشان کرد:در صورت ادامه گام اول، یارانه نقدی کاهش نیافته و هیچ فردی از دریافت یارانه نقدی حذف نمی شود و شرایط باید به گونه ای باشد که منابع لازم برای پرداخت یارانه نقدی به دولت فراهم باشد.
فرزین خاطرنشان کرد:در حال حاضر حدود سالانه 40 هزار میلیارد تومان به خانوارها یارانه نقدی پرداخت می شود، بنابراین اگر بخواهیم گام اول را ادامه دهیم شرایط باید به گونه ای باشد که این منابع تامین باشد.

سه سناریو برای قیمت بنزین
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا هفت برابر شدن قیمت حامل های انرژی درست است، گفت:با احتساب این که بخواهیم قیمت حامل های انرژی به 90 درصد فوب خلیج فارس برسد و قیمت گاز 75 درصد سبد صادراتی باشد سه سناریو طراحی کردیم که در سناریوی سوم قیمت بنزین به 2160 تومان می رسید اما احساس کردیم که درمجلس شرایط برای ارائه سناریوی سوم مناسب نیست و سناریوی اول را مطرح کردیم که در این سناریو قیمت بنزین به 1060 تومان می رسد.
فرزین در مورد درآمدهای هدفمندی در سال 91 گفت:میزان درآمدها تقریبا مطابق با درآمدهای سال 90 بوده است چرا که تغییری در قیمت حامل ها نداشتیم.
وی با بیان این که آنچه در لایحه بودجه سال 92 در قالب ردیف 120 هزار میلیارد تومانی برای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده مربوط به سناریوی اول وقیمت بنزین 1060 تومانی است خاطرنشان کرد:در این سناریوها رقم دقیقی برای یارانه نقدی برآورد نشده است و رقم یارانه 250 هزار تومانی مربوط به سناریوی سوم است که در آن قیمت بنزین به 2160 تومان می رسد.
فرزین تفاوت این سه سناریو را در نرخ ارز اعلام و تصریح کرد:در سناریوی اول مبنای محاسبه قیمت حامل های انرژی نرخ ارز 1226 تومانی است.
وی افزود:در سال 91 حدود 31 هزار میلیارد تومان ازخانوارها در قالب اصلاح قیمت ها دریافت کرده ایم.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با بیان این که در آستانه انتخابات قرار داریم و مباحث بسیاری در خصوص اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در نقاط ضعف و قوت آن مطرح می شود تصریح کرد:تقریبا کمتر کاندیدای ریاست جمهوری ای بر اهمیت و ضرورت اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تاکید نمی کند و می توان گفت اکثر کاندیداها به دنبال ادامه اجرای این قانون هستند که نشان از مورد قبول واقع شدن قانون هدفمندی یارانه ها در افکار عمومی دارد.
وی با تاکید بر این که افکار عمومی مدافع و خواهان اجرای این قانون است، تصریح کرد:قانون هدفمندی یارانه ها با اهداف مشخص در اقتصاد کشور آغاز شد و در تاثیر اجرای این قانون بر مدیریت مصرف انرژی هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.
فرزین با بیان این که از ابتدای اجرای قانون تا پایان سال 90، 17.5 میلیارد دلار صرفه جویی انرژی در کشور صورت گرفت که ناشی از اجرای مناسب بود، گفت:قیمت حامل های انرژی طی 28 ماه گذشته هیچ تغییری نکرده است.

بهبود توزیع درآمد در کشور پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با اشاره به بهبود ضریب جینی و نسبت درآمد 10 درصد اغنیا به 10 درصد قشر ضعیف جامعه گفت:در سال 90 اتفاق عظیمی افتاد و ضریب جینی در شهر و روستا بهبود یافت. همچنین برای اولین بار نسبت درآمد 10 درصد اقشار بالای جامعه به 10 درصد اقشار ضعیف به زیر 10 درصد (9.38 درصد) رسید که نشان از بهبود توزیع درآمد در کشور پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها دارد.

اصلاح الگوی مصرف انرژی در خانوارها
وی با اشاره به این که تا پیش از اجرای قانون همیشه رشد مصرف انرژی در خانوارها بیشتر از بنگاه های تولیدی بود، گفت:در پی اجرای قانون با همکاری مردم و افکار عمومی الگوی مصرف خانوارها اصلاح شد.
فرزین مهمترین دلیل موفقیت دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را همراهی مردم و افکار عمومی اعلام کرد.

آثار تورمی هدفمندی تخلیه شده است
فرزین با تاکید بر این که پرداخت یارانه نقدی باعث افزایش نقدینگی نشده است، افزود:در واقع با اصلاح قیمت ها از مردم پول گرفته ایم و به آن ها پرداخت کردیم.
وی با اشاره به این که از سال 84 تا 90 کمترین نرخ رشد نقدینگی مربوط به سال 90 و معادل 19.4 درصد بوده است، گفت:همچنین کمترین نرخ رشد پایه پولی در این سال ها مربوط به سال 90 و معادل 11.4 بود.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با تاکید بر این که آثار تورمی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تا پایان سال 90 بر اقتصاد تخلیه شده است، گفت:در دی ماه 90 تورم نقطه به نقطه و سالانه برابر شد و پس از آن شوک ارزی در شهریور و بهمن ماه 90 باعث نوسانات قیمتی شد.

با پتانسیل پایگاه های اطلاعاتی حذف افراد از دریافت یارانه خطا دارد
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با بیان این که در خصوص حذف خانوارها از دریافت یارانه نقدی مباحثی مطرح می شود، گفت:برای پرداخت یارانه نقدی مطالعات زیادی انجام داده ایم و در ابتدا اقدام به خوشه بندی کردیم.
فرزین افزود:با مطالعات انجام شده به این جمع بندی رسیدیم که به همه افرادی ثبت نام کرده اند یارانه پرداخت و برای حذف افراد از روش خود انصرافی استفاده کنیم.
وی با بیان این که از آن زمان تاکنون به دنبال تکمیل پایگاه های اطلاعاتی هستیم،تصریح کرد:نمی توان بیش از 20 درصد از خانوارها را از پرداخت یارانه نقدی حذف کرد.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها گفت:اگر بخواهیم اقدام به شناسایی افراد کنیم دو نوع خطا وجود دارد اول این که افرادی که مستحق دریافت یارانه نقدی هستند تشخیص ندهیم که در این بخش حدود پنج درصد خطا وجود دارد از سوی دیگر نیز ممکن است نتوانیم افرادی را که مستحق نیستند شناسایی کنیم. بنابراین درحال حاضر با توجه به پتانسیل پایگاه های اطلاعاتی موجود امکان حذف افراد وجود ندارد اما امیدواریم با اجرایی شدن طرح تحول مالیاتی که در آن بر روی ایجاد پایگاه های اطلاعاتی تاکید شده است بتوانیم نظام شناسایی را تقویت کنیم.

چگونگی حمایت از تولید در جریان اجرای قانون
فرزین با بیان این که در جریان اجرای قانون از چند روش برای حمایت از تولید استفاده کرده ایم، خاطرنشان کرد:یکی از روش ها در نظر گرفتن قیمت تبعیضی برای بخش تولید بود و برای اولین بار قیمت انرژی را برای خانوارها بالاتر از قیمت انرژی برای بنگاه ها در نظر گرفتیم و درکنار این روش سهمیه بنزین و گازوئیل را برای بخش حمل ونقل که نقش مهمی در چرخه تولید دارد در نظر گرفتیم.
وی با اشاره به حمایت بیش از صد میلیارد تومانی از کشتیرانی در سال گذشته و اختصاص سوخت ارزان به کشتیرانی اظهار کرد:اگر به بخش تولید سهمیه حامل های انرژی اختصاص ندهیم درآمد بیشتر می شود و می توانیم پرداخت نقدی به این بخش داشته باشیم اما از اول هم معتقد بودیم که پرداخت نقدی به تولید هم مشکل است.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها درباره اختصاص 30 درصد از منابع مربوط به هدفمندی یارانه ها به بخش تولید که در قانون آمده است، اظهار کرد:در جلسات مشترک دولت با مجلس در مورد 30 درصد هیچ ابهامی وجود نداشت و با اختصاص این میزان به بخش تولید موافق بودیم اما مسئله چگونگی اختصاص این میزان منابع به این بخش بود.
فرزین با بیان این که این موضوع باید حل شود، تاکید کرد:در سال گذشته به دلیل نوسانات نرخ ارز نیاز نقدینگی در واحدهای تولیدی افزایش یافت و در صندوق توسعه به دنبال برطرف کردن این نیاز بودیم.
وی با تاکید بر این که مسائل و مشکلات تولید تنها مربوط به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نبوده است، خاطرنشان کرد:علاوه بر نوسانات نرخ ارز برخی مشکلات بخش تولید ریشه تاریخی داشته در کنار تحریم ها مسئله ساز شده است.

هر طرح اقتصادی پیامدهای مثبت و منفی دارد
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با بیان این که هر طرح اقتصادی پیامدهای مثبت و منفی دارد، تصریح کرد:هیچ طرح اقتصادی وجود ندارد که تمام پیامدهای آن مثبت باشد و در واقع ارزیابی ما از یک طرح باید با توجه به اهداف باشد.
فرزین با تاکید بر این که هدف از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها برقراری عدالت و مدیریت مصرف انرژی بود گفت:همزمان نگران تولید بودیم و باید به گونه ای عمل می کردیم که با حداقل هزینه می توانیم اهداف را محقق کنیم.
وی با بیان این که اجرای قانون هدفمندی یارانه ها باعث افزایش نقدینگی نشد، تاکید کرد:این که با افزایش قیمت حامل های انرژی محصولات انرژی بر در کشور گران می شوند و رقابت آن ها مشکل می شود جزو ذات طرح بوده و در درون آن نهفته است.
فرزین اضافه کرد:معتقدیم بخشی از تورم سال 90 ناشی از هدفمندی یارانه ها بوده و اگر فرض کنیم که کلیه تورم این سال ناشی از هدفمندی یارانه ها بوده که این گونه نبوده است سقف آن 10 درصد بود است زیرا در آن سال هم نوسانات قیمت ارز و هم افزایش قیمت جهانی مواد غذایی را داشته ایم.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با بیان این که این مسائل ربطی به مدیریت طرح ندارد، افزود:مدیریت ما آنجا موثر بود که جلوی انتظارات تورمی را در کشور گرفتیم و افزایش قیمت ها را عقب انداختیم.

در سال گذشته یک ریال هم برای اجرای قانون استقراض نکرده ایم
وی در پاسخ به سوال درباره عملکرد اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در سال گذشته و استقراض از بانک مرکزی برای پرداخت یارانه نقدی تاکید کرد:در سال گذشته حتی یک ریال هم برای پرداخت یارانه نقدی استقراض نکرده ایم.
فرزین با بیان این که منابع هدفمندی شامل دو بخش است، گفت:بخشی از این منابع مربوط به اصلاح قیمت حامل های انرژی است که ما کسب می کنیم و بخش دیگر مربوط به ردیف های بودجه ای است که مجلس در بودجه لحاظ می کند.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با بیان این که در سال گذشته حدود 40 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت کرده ایم، تصریح کرد:البته همان طور که اعلام کردم حمایت ما از تولید به صورت نقدی نیست و با اطمینان اعلام می کنم که برای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها یک ریال کسری نداشته ایم و از جایی استقراض نکرده ایم.
وی افزود:در سال گذشته درآمدها و هزینه های مربوط به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تغییری نکرد.

برای اجرای گام دوم باید هم جهت باشیم
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با بیان این که برای اجرای گام دوم همه باید هم نظر و هم جهت شویم، اظهار کرد:در صورتی که بخواهیم گام دوم را اجرا کنیم همگی باید بپذیریم که شرایط برای ورود به اجرای مرحله دوم قانون مناسب است.

پاسخ به سوال خبرنگاران
محمدرضا فرزین در حاشیه نشست خبری درجمع خبرنگاران اظهار کرد:برای افزایش قیمت حامل های انرژی سه سناریو پیش بینی کردیم که در سناریوی اول قیمت بنزین 1060، در سناریوی سوم قیمت بنزین 2160 تعیین و در سناریوی دوم قیمت بین سناریوی اول و سوم و حدود 1500 یا 1600 تومان بود.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها در پاسخ به این سوال که آیا ایرانیان خارج از کشور هنوز یارانه نقدی دریافت می کنند، تصریح کرد:تمام افرادی که یارانه نقدی دریافت می کنند از طریق داخل کشور این مبلغ را دریافت می کنند. به عبارت دیگر هیچ ایرانی خارج از کشور از طریق خارج از کشور نمی تواند یارانه دریافت کند و اگر اسم مشخصی دارید می توان این روند را پیگیری کرد.

تکذیب کاهش یارانه نقدی
فرزین درباره صحبت های مطرح شده مبنی بر کاهش یارانه نقدی مرحله اول، اعلام کرد:دولت هیچ برنامه ای برای کاهش یارانه نقدی ندارد و این امر را تکذیب می کند.
عدم تغییر قیمت حامل های انرژی در صورت اجرایی نشدن گام دوم
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها درباره چگونگی تغییر قیمت حامل های انرژی گفت:این مسئله بستگی به توافق دولت ومجلس دارد اگر وارد گام دوم شویم به طور قطع قیمت حامل های انرژی افزایش یافته و میزان یارانه نقدی افزایش می یابد.
وی افزود:اگر وارد گام دوم نشویم میزان یارانه نقدی و قیمت حامل های انرژی تغییر نمی کند.

بنزین 3000 تومانی نخواهیم داشت
فرزین در پاسخ به این سوال که بنزین 3000 تومانی از چه زمانی وارد بازار می شود اظهار کرد:اصلا بنزین 3000 تومانی نخواهیم داشت.

قیمت نان افزایش نیافته که یارانه پرداخت شود
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ای برای پرداخت یارانه نان ندارید؟ تصریح کرد:در سال گذشته قیمت نان افزایش یافت و برای کمک به مردم یارانه نقدی پرداخت شد اما در سال جاری قیمت نان افزایش پیدا نکرده که یارانه به آن تعلق بگیرد.
در اجرای گام دوم در مدیریت نقدینگی سازمان هدفمندی بیشتر دقت شود
وی با بیان این که اهداف هدفمندی یارانه ها در کشور محقق شده و به خوبی توسط دولت مدیریت شده است، گفت:به نظر من در اجرای گام دوم باید در حوزه مدیریت نقدینگی سازمان هدفمندی یارانه ها دقت بیشتری به خرج دهیم به دلیل این که روند کسب درآمدها در سیستم طولانی است.
فرزین تاکید کرد:همچنین معتقدم برای اجرای گام دوم باید بر آماده سازی افکار عمومی متمرکز شویم.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با بیان این که در قانون مشخص شده که منابع قانون هدفمندی یارانه ها صرف چه بخش هایی شود، تصریح کرد:در ماده هشت قانون هدفمندی یارانه ها 30 درصد از منابع باید به بخش تولید برای بهینه سازی مصرف انرژی اختصاص یابد که دولت بخش عمده ای از این منابع را با قیمت های تبعیضی و یا در نظر گرفتن سهمیه برای بخش حمل ونقل اختصاص داده است.

طبق مصوبه کمسیون تلفیق میزان یارانه نقدی 30 هزار تومان می شود
وی با اشاره به این که برای تجدیدنظر در مورد مصوبه کمیسیون تلفیق درباره منابع اجرای قانون هدفمندی یارانه ها با مجلس در حال مذاکره هستیم، گفت:از سوی مجلس اعلام شده که فرصتی به این موضوع اختصاص داده می شود تا دوباره نظرات مان را مطرح کنیم و امیدواریم که این رقم اصلاح شود.
فرزین با بیان این که با مصوبه فعلی میزان یارانه نقدی 30 هزار تومان می شود و امیدواریم مشکل در مذاکرات حل شود، تاکید کرد:همان طور که اعلام کردم دولت هیچ برنامه ای برای کاهش یارانه نقدی و افزایش قیمت حامل های انرژی در صورت عدم ورود به گام دوم ندارد.
دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها گفت:چارچوب اجرای فاز دوم همانند فاز اول است به گونه ای که قیمت ها را اصلاح کرده و منابع حاصل از آن را به مردم پرداخت می کنیم.

پرداخت 6000 میلیارد تومان تسهیلات ریالی در سال91
وی درباره میزان منابع ارزی صندوق توسعه که در سال گذشته در مرکز مبادلات به ریال تبدیل شده است، خاطرنشان کرد:در سال گذشته 20 درصد از منابع را می توانستیم به صورت ریالی تسهیلات پرداخت کنیم و با توجه به تغییر در مصوبه مجلس مبنی بر پرداخت 20 درصد از منابع ورودی در سال 91 به صورت ریالی به مرکز مبادلات اعلام کردیم که متناسب با نیاز ریالی اقدام به تبدیل ارز به ریال می کنیم که در این راستا 6000 میلیارد تومان منابع به صورت ریالی به بخش صنعت و کشاورزی پرداخت کنیم که بخش عمده آن از طریق مرکز مبادلات ارزی به ریال تبدیل شد.
فرزین اظهار کرد:طبق مصوبه کمیسیون تلفیق در سال جاری 20 درصد منابع صندوق به صورت ریالی تسهیلات داده می شود. '

تغییر در یارانه نقدی، قیمت بنزین و فاز دوم هدفمندی یارانه ها

برگرفته از isna.ir
این مطلب مفید بود ؟ 1 4
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف