نمناک سبک زندگیکار و زندگی تفاوت سرقفلی با حق کسب و پیشه
سرقفلی ، حق کسب و پیشه
یکی از مباحث و دغدغه های امروزین کسبه، سرقفلی و مسایل راجع به آن است. سابقه تاریخی،سرقفلی بسیار طولانی است و مبنای آن توافق طرفین است، اما در مورد حق کسب و پیشه و تجارت قضیه برعکس است.
بازدید : 1,692 نفر

همه چیز در مورد سرقفلی و حق کسب و پیشه

در قوانین مدون با دو کلمه رو به رو می شویم:

  1. حق سرقفلی
  2. حق کسب و پیشه و تجارت

در جامعه ما گاه این دو به یک معنی به کار رفته و گاه از هم تفکیک شده اند و با معانی مختلف مطرح شده اند. اما سرقفلی وجهی است که مالک (خواه مالک عین باشد یا منفعت) در ابتدای اجاره و جدای از مال الاجاره از مستأجر می گیرد تا محل را به وی اجاره بدهد و واگذار کند.

سرقفلی

سرقفلی و حق کسب و پیشه

در حالی که حق کسب و پیشه و تجارت حقی است که به طور تدریجی و به مرور زمان برای مستأجر محل کسب و پیشه و تجارت به وجود می آید. در نتیجه بعد از اینکه مستأجر کار و فعالیت کرد و مشتری و اعتبار به دست آورد، حقی برای او به وجود می آید که به آن حق کسب و پیشه و تجارت می گویند، پس این دو در ماهیت کاملاٌ با هم متفاوت هستند.

سوال :بیش از40 سال در تولیدی خود به کار تولید مشغول هستم .مالک در دادگاه برای تخلیه از من شکایت کرده من سرقفلی این ملک تجاری را خریدم و جواز هم دارم .ولی ایشان حرف از کسب و پیشه به میان میاورد این 2 با هم فرق دارد؟

پاسخ:

سرقفلی فقط یک حق است و در روابط موجر و مستاجر این حق محقق می شود، و منظور پولی است که در ابتدای عقد اجاره به هرعلتی، توسط صاحب ملک از مستاجر دریافت می­شود. اما حق کسب و پیشه و تجارت حقی است که تاجر و کاسب نسبت به محلی پیدا می کنند. این حق ناشی از تقدم در اجاره ملک، حسن شهرت، بدست آوردن مشتری و رونق کسبی است که بر اثر عملکرد مستاجر محل ملک به وجود آمده است . در واقع حق کسب و پیشه تنها به مستاجر تعلق دارد و صاحب ملک نمی تواند دارای این حق شود .

تفاوت سرقفلی با حق کسب و پیشه

تفاوت سرقفلی با حق کسب و پیشه
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از دادرس-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف