استقلال و پرسپولیس

علت شکست های استقلال و بردهای پرسپولیس

تاریخ انتشار : 2 بهمن 1395کد مطلب : 42980زمان مطالعه : 3 دقیقه
با توجه به عملکرد این روزهای استقلال و پرسپولیس میخواهیم بدانیم چرا استقلال به این حال و روز افتاده و پرسپولیس چطور به اینجا رسید؟

تفاوت استقلال و پرسپولیس

علیرضا منصوریان در ابتدای لیگ شانزدهم جای پرویز مظلومی را روی نیمکت استقلال گرفت تا شیوه بازی آبی ها را تغییر دهد. هواداران استقلال امید زیادی داشتند تیم منصوریان داخل زمین فوتبال زیبایی بازی کند و با جمع کردن امتیازات لازم در مسیر قهرمانی گام بردارد اما آنطور که باید میشد, نشد.

در هفته هفدهم لیگ برتر، استقلال در خانه برابر تیم یازدهم جدول مثل آب خوردن تسلیم شد و پرسپولیس هم فولاد را مانند موم خم کرد تا اختلاف 2 تیم به 13 امتیاز افزایش یابد؛ امتیازی که خیلی بعید است تا انتهای فصل حتی کاهش یابد چه رسد به اینکه کاملا جبران شود.

استقلال و پرسپولیس

مقایسه عملکرد استقلال و پرسپولیس


اما استقلال را چه شده است و پرسپولیس را چرا نمی توان متوقف کرد؟

اول درباره پرسپولیس...

من اطمینان دارم برانکو از لحاظ دانش مربیگری در بالاترین سطح نیست و فاصله زیادی با بهترین مربیان دنیا دارد.

اما چطور فردی چون برانکو، از باشگاه معمولی ای مانند «پرسپولیس یک دهه اخیر»، یک مدعی ساخت که هم خوب بازی می کند، هم خوب نتیجه می گیرد و هم خوب شگفتی می آفریند؟

نکته مهم این است که «پروفسور» سال ها در تیم ملی کرواسی و باشگاه های این کشور دستیار درجه یکی بوده؛ سر کلاس یکی از بزرگ ترین تاکتیسین های دنیا (تومیسلاو ایویچ) نشسته، دستیار نخست یکی از هیجان انگیزترین مربیان جهان (میروسلاو بلاژویچ) بوده و بعد به مدت 5 سال نفر اول نیمکت بهترین تیم ملی آسیا بوده و در 10 سال اخیر هم در کشورهای مختلف دنیا تیم های مختلفی را به موفقیت رسانده است.

همچنین پروفسور 2 سال است هدایت پرسپولیسی را برعهده دارد که آن را خودش دارد می سازد؛ با دست خودش. او اینک بر همه جنبه های باشگاه پرسپولیس آگاه بوده و تیم خود را بخوبی می شناسد.

دلیل کلیدی موفقیت پروفسور از نظر من، نه فقط دانش کوچینگ بلکه بالاتر از آن، رابطه مناسب با بازیکنان در زمین تمرین و توانایی جلب احترام و رضایت آنها در زمانی است که شما افکار خود را منتقل می کنید. بازیکنان برانکو او را می فهمند، درک می کنند و هر چه می گوید با کمترین اشتباه ممکن اجرا می کنند.

اما چرا رقیب پرسپولیس به این حال و روز افتاده؟

از نظر من کسی مانند «علیرضا منصوریان» نه از لحاظ دانش مربیگری در سطح بالایی قرار دارد نه رابطه ای چون دوران نفت با بازیکنان پرادعای استقلال دارد. بی انگیزگی، زور نداشتن برای بازی خوب (غیر از بازی با سپاهان که این روزها معلوم می شود کاملا اتفاقی بود) و گلزنی، مشکلات این روزهای نیمه آبی پایتخت است.

منصوریان در کوتاه مدت قادر به ایجاد روابط مناسب با بازیکنان استقلال نبود؛ در بلندمدت هم نشان داد فاقد چنین کاریزمایی است.

استقلال با احتساب جام حذفی، بیش از 20 بازی انجام داده اما «علی منصور»ی که سال های زیادی در این باشگاه حضور داشته، هنوز نتوانسته درد تیم را متوجه شود؛ درمان پیشکش!

استقلال به عقیده بنده، فصل را از دست داده. رده چهارم و رده سیزدهم تفاوت چندانی جز غرور خدشه دار شده هوادار ندارد. اگر قرار است منصوریان بماند و به حرص دادن هواداران استقلال ادامه داده شود، بهترین کار ممکن باز شدن در تیم فوتبال استقلال به روی استعدادهای واقعی است. در استقلال بازیکنانی حضور دارند که کیفیت خیلی خوبی ندارند اما مدام بازی می کنند. به نظرم اگر استقلال از استعدادهای واقعی خود استفاده کند، می تواند شاهد درخشش این بازیکنان در آینده باشد. بازیکنان جوانی مانند سیدمجید حسینی، سیدمحسن کریمی، امید نورافکن، بهنام برزای و فرشید اسماعیلی ستاره های استقلال در این فصل بودند. آنها چون جوان هستند انگیزه زیادی برای درخشش داشتند. می گویم «داشتند» چون با پیچ و مهره کردن آنها به نیمکت در بازی هایی که نباید نیمکت نشین می شدند، برخی از آنها بی انگیزه شده اند و در بازی با استقلال خوزستانِ بسیار ضعیف شده این فصل، آن را به عینه مشاهده کردیم.

آرزوی خیلی از بازیکنان جوان مستعد بازی در استقلال است اما کسی به آنها توجهی نمی کند.

هدایت استقلال- و البته پرسپولیس- کار هر کسی نیست و من فکر می کنم داشتن روابط حسنه با بازیکنان، کلید موفقیت است و دانش و تجربه در جایگاه بعدی قرار دارد. فاکتورهایی که در پروفسور هست و در علی منصور نیست.

فصل برای استقلال به پایان رسیده؛ چه واقع بین باشیم چه ایده آل گرا... .

بهترین فرصت برای آوردن یک برانکو برای استقلال است. برانکوی مورد نظر ما حتی از خود برانکو بهتر است، بدون تیم هم هست:«زلاتکو کرانچار».

آقایان مسؤول! فرصت را بیش از این از دست ندهید؛ استقلال «شوک لازم» است. همین حالا لطفا... .

علت شکست های استقلال و بردهای پرسپولیس

53
این مطلب مفید بود ؟30
برگرفته از وطن امروز -/ح
وبگردی