نمناک سرگرمیگوناگون خلاقیت های خنده دار دانش آموان برای تقلب - سری 2
تقلب ، مفهوم تقلب
همه ما می دانیم که تقلب بد است. اما کسی هست که تا به حال هیچ وقت تا صبح بیدار نمانده باشد تا تقلب آماده کند؟

مهارت تقلب این دانش آموزان تحسین برانگیز است

همه ما با معنی و مفهوم تقلب آشنا هستیم گر چه تقلب میتواند به مصداقهای زیادی تعمیم داده شود اما منظور ما تقلب در امتحانات درسی است.شاید کمتر کسی باشد که تقلب نکرده باشد اما این گستردگی باعث آن نمی شود که زشتی آنرا از بین رفته بدانیم. بلکه تلاش ما باید این باشد که با این پدیده مبارزه کنیم.

تقلب چیست؟ تقلب، دغلی یا دغل کاری و به معنای در کاری به نفع خود و به ضرر دیگری تصرف کردن است و در مواردی چون:امتحان، بازی، خرید و فروش، ... به کار گرفته می شود. اما درباره تقلب در امتحان، سؤالات متعددی مطرح است که در این بخش به تعدادی از آن ها خواهیم پرداخت.

تقلب رفتاری است غیرصادقانه، طی طریقی است به غیر از شیوه شرافتمندانه، و رسیدن به واقعیت و حقیقتی است غیر از طریق مشروع و نشان دادن خود با چهره ای وارونه و غیرصحیح.

تقلب نوعی دزدی است، منتها دزدی در مال نیست، بلکه دزدی رتبت و مقام و موقعیت و از این قبیل است. بر اثر آن آدمی سعی دارد چیزی را از آن خود کند که شرعاً یا عرفاً از آن او نیست و در تملک آن موقعیت و مقام راه شرافتمندانه را طی نمی کند. تقلب در حقیقت کوتاهترین راهی است که آدمی برای طریق و رسیدن به مقصود خود انتخاب می کند و سعی دارد با میان بُر زدن به جایی برسد که دیگران در سایه کوشش ها و تلاش های مداوم بدان جا می رسند.

کودکان دیگر در سایه درس خواندن و رنج بردن به قبولی می رسند و او بدون کار و تلاش و زحمت. اساس موضوع این است که برخی از افراد در عین تنبلی و در عین احساس عقب ماندگی ظرفیت تحمل محرومیت را ندارند و می خواهند هرچه زودتر و سریعتر به درجه و موقعیتی برسند که دیگر افراد عادی از آن برخوردارند. اینان خود را دوست دارند و نمی خواهند گرد و غباری بر چهره شان از این بابت بنشیند. نمی خواهند سر و گردنی کوتاهتر از دیگران داشته باشند. اگرچه ظرفیت و تحمل روحی دیگران را ندارند.

برداشت ما این است که در سالهای اخیر در مدارس گرایش به تقلب به شدت افزایش یافته است و یکی از دلایل مهم آن هم تحت فشار قرار گرفتن مدارس برای افزایش درصد قبولی از مدیران بالا بوده است و به تبع آن به دانش آموزان نمرات بالاتر از حق خود داده شد و نظارت در سر جلسات امتحان با مسامحه کاری صورت گرفت و دانش آموزان هم برای درس نخواندن و تنبلی و گرفتن نمرات غیر واقعی عادت کردند و این واقعیت مخصوصا در مدارس ابتدایی و راهنمائی رخ داده است.

امروزه قبح تقلب در نظر ما کم رنگ شده است و این میتواند برای ما واقعاً هشدار دهنده باشد. چون فرزندان جامعه با تقلب کردن آسیب می بینند و تقلب میتواند این پیام را برای آنها داشته باشد که خطاهای دیگری را هم میتوان این چنین انجام داد و قوانین و مقررات دیگری را هم میتوان اینچنین زیر پا گذاشت. و ما هرگز نمیخواهیم چنین فرزندانی را تربیت کنیم. چون ما میخواهیم که فرزندان ما هم با اخلاق و هم تلاشگر و هم باسواد باشند

در یک تعبیر خشن شاید بتوانیم بگوئیم فردی که تقلب می کند مانند کسی است که دزدی میکند اما با شیوه ی دیگر. همانطور که در دزدی پنهان کاری، ترس و تجاوز به حقوق دیگران وجود دارد در تقلب هم وجود دارد.اما گفته میشود که تقلب میتواند چیزی شبیه دروغگوئی باشد.

به نظر میرسد که فرد سالم نباید تقلب کند گر چه نتواند به همه سئوالات امتحانی پاسخ دهد. چون او میداند تقلب از سنخ چه نوع اعمال و رفتاری است.

اگر دانش آموزی یک بار از طریق تقلب موفق شود نمره ی خوبی بگیرد دیگر نمی تواند با فکر خودش امتحان دهد ودر مقابل وسوسه ی نوشتن ازروی دست دیگران پایداری نکند.

بیشتر دانش آموزان در طول سالهای مدرسه حداقل یکی دوبار تقلب می کنند ودر بیشتر این موارد بدون ان که مطلب درسی را فهمیده باشند با نمره ی غیر واقعی به کلاس بالا راه می یابند و این موضوع مشکلات بسیاری را بوجود می اورد بیشتر والدین می خواهند فرزندان انها درک کنند که تقلب کردن کار درستی نیست حتی اگر بدون تقلب نمره ی بالا تری را نگیرند . در یک تعبیر خشن شاید بتوانیم بگوئیم فردی که تقلب می کند مانند کسی است که دزدی میکند اما با شیوه ی دیگر. همانطور که در دزدی پنهان کاری، ترس و تجاوز به حقوق دیگران وجود دارد در تقلب هم وجود دارد.اما گفته میشود که تقلب میتواند چیزی شبیه دروغگوئی باشد. به نظر میرسد که فرد سالم نباید تقلب کند گر چه نتواند به همه سئوالات امتحانی پاسخ دهد. چون او میداند تقلب از سنخ چه نوع اعمال و رفتاری است.

«درس بخوانید برای اخذ مدرک نه برای درک مطلب» این جمله شاید این روزها به بزرگترین مانیفست بچه محصل­های سرزمینمان تبدیل شده است تا جایی که آدم ها همه تلاششان در جهت تحصیل در مدرسه و دانشگاه را منعطف به گرفتن نمره می کنند و هرز گاهی کار را به جایی می رسانند که دیگر برای خیلی هایمان مهم نیست که هدف وسیله را توجیه می کند یا نه ؛ برای همین می توان گفت تقلب در ایام امتحانات تنها راه میان بری است که می تواند برای بسیاری حکم نجات از مهلکه مردود شدن را داشته باشد و از این رو دانش آموزان و دانشجویان ایرانی همیشه در صدد این هستند که برای موفقیت هر چه بیشتر دست به راه ها و سبک های متفاوت بزنند. به همین بهانه و با سپری کردن ایام امتحانات به سراغ راه و روش های متفاوت تقلب رفتیم. روش هایی که هر کدامشان با اینکه یک تخلف محسوب می شوند ولی درکنارش به خلاقیت دانش آموزان و دانشجویان ایرانی پهلو می زنند.

 
تقلب

فرمول را در ماشین حساب مهندسی نوشتیم

دانشجویان مختلف هرکدامشان بسته به رشته هایی که در آن درس می خوانند روش های متفاوتی برای تقلب کردن در امتحان در پیش می گیرند. علی و امین که هر دو نفرشان از دانشجویان رشته مهندسی هستند می گویند در کنار روش های سنتی ای که بین دانشجویان تمام رشته ها متداول است یکی از روش هایی که شاید بیشتر مختص بچه های ریاضی و فنی باشد کاربرد و استفاده از ماشین حساب است.« خیلی ها می دانند که در رشته های مهندسی و فنی بردن ماشین حساب سر جلسه امتحان ممنوع نیست و همه دانشجویان می توانند سر جلسه از آن استفاده کنند اما یکی از ویژگی هایی که ماشین حساب مهندسی نسبت به بقیه دارد حافظه آن است.

یعنی شما می توانید به اندازه دو تا سه صفحه ورقه امتحانی در ماشین حسابتان فرمول بنویسید و بعد از آن استفاده کنید مثلاً یک بار یکی از استادهای ما گفته بود که از 23 سوال مشخص در جزو سه سوال برای امتحان می دهد. من 21سؤال از آن 23 سؤال را توی حافظه ماشین حسابم جا دادم ولی از شانس بدم دو سؤال از سه سؤالی که استاد در امتحان داده بود دقیقا همان هایی بود که در حافظه جا نشده بود و من آن امتحان را افتادم. همین شد که ترم بعد ماشین حساب بهتری خریدم.(با خنده)»
 
تقلب


با موبایل سؤال را ارسال و جواب را دریافت می کنیم

با پیشرفت تکنولوژی و همه گیر شدن استفاده از تلفن همراه رفته رفته روش سنتی در تقلب هم جای خودش را به روش ها نوین و به روزتر داد به شکلی که این روزها استفاده از موبایل در بین دانشجویان تبدیل به یکی از ابزارهای مهم و کلیدی در تقلب شده است. سعید دانشجوی مهندسی مواد یکی از دانشگاه های سراسر است او درباره کاربرد موبایل در امتحانات این طور می گوید:« یکی از کارهایی که در حین امتحانات در دانشگاه ما انجام می دهند این است که امکان دسترسی به اینترنت را قطع می کنند تا بچه ها نتوانند از تلگرام و واتس آپ استفاده کنند ولی خب کاری که بچه ها می کنند این است که از بلوتوث استفاده می کنند به شکلی که عده ای پشت درهای ورودی می ایستند تا بچه ها با بلوتوث عکس سؤالات را بفرستند و متقابلاً از بیرون عکس پاسخ سؤالات را هم دریافت کنند.» اما پریسا که دانشجوی حسابداری دانشگاه علمی کاربردی است می گوید در دانشگاه آنها حتی مشکل اینترنت هم وجود ندارد و بچه ها به راحتی می توانند از تلگرام استفاده و سؤال و جواب ها را با یکدیگر رد و بدل کنند.

تقلب نویسی با خودکارهای نامرئی

«به همراه داشتن هر گونه نوشته یا برگه اضافی، جزوه، کتاب و هر وسیله ای غیر از برگه امتحانی در جلسه آزمون تقلب محسوب می شود.»این جمله آشنایی است که حتماً همگی ما در طول دوران تحصیلمان با آن رو به رو شده ایم؛ ولی نکته جالب توجه درباره این اخطاریه این است که در بیشتر مواقع دانش آموزان و دانشجویان درحین امتحان از خود این برگه برای تقلب کردن استفاده می کنند. با این حال نکته جالب توجه در استفاده از این برگه که بیش از پیش خیال افراد را راحت می کند آمدن نوشت افزارهای جدید است تا جایی که نازنین دانش آموز سال اول دبیرستان درباره کارایی آنها این طور می گوید « خوبی این خودکارها این است که در ظاهر نامرئی می نویسند یعنی شما از قبل می توانید به راحتی پیش از امتحان تمام جواب ها و نکات کلیدی را با خیال راحت پشت کارت ورود به جلسه بنویسید بدون اینکه اصلاً چیزی مشخص باشد ولی در حین امتحان با استفاده از نور لامپ کوچکی که روی خود خودکار است به راحتی از پاسخ ها استفاده کنید.»

با روش دنده ای تست می زنیم

احسان دانشجوی روابط عمومی دانشگاه پیام نور است او می گوید در کنار راه های پر دردسر و پر خطر امتحانات تشریحی برای امتحانات تستی راه های راحت تری وجود دارد تا افراد به آسانی به پاسخ های موردنیازشان برسند. یکی از این روش ها روش دنده ای است.«این روش به شکلی است که بچه ها با پاهایشان و با در نظر گرفتن الگوی دنده های اتومبیل تست ها را جواب می دهند؛ یعنی اگر جواب گزینه یک باشد باید پایتان را جلو بگذارید یا اگر جواب دو باشد پایتان را عقب بگذارید و به همین ترتیب جواب سؤالات بعدی»
 
تقلب

با کف کفش کنار دستی هایمان به سؤالات پاسخ می دهیم

یکی از ویژگی هایی که بیش از پیش به کارآمد بودن تقلب در جلسات امتحانی کمک می کند همکاری و تعاملی است که در حین برگزاری امتحان بین دانش آموزان و دانشجویان شکل می گیرد تا جایی که حامد؛ یکی از دانش آموزان سال دوم دبیرستان می گوید یکی از کارهایی که برای تقلب انجام می دهند این است که برگه های تقلب را در قطعات کوچک و با ماژیک پررنگ به صورت ریز می نویسند و آن را در قطعات متوسط کف کفش آدم های کنار دستی شان می چسبانند به شکلی که حین امتحان با پا روی پا انداختن طرف مقابل شما می توانید از جواب های سؤالات امتحان استفاده کامل را ببرید.

ساخت قرقره در لوله های خودکار

یکی از حرفه ای ترین روش های تقلب در طی چند سال گذشته شاید به همین روش تعلق بگیرد روشی که شاید ساخت آن کمی زمان بر باشد اما بعد از آن می تواند بیشترین بازدهی در نمره آوردن را برای دانشجو یا دانش آموز موردنظر داشته باشد به شکلی که شما در این روش می توانید با فنر و قرقره در دو طرف خودکارتان جواب های مورد نظر را بنویسید و آن را در لوله خودکارتان جاساز کنید.

چرا تقلب می کنیم؟/ ما با این سیستم بزرگ شدیم

شب امتحان چیست؟ شبی است که دانشجویان ایران زمین متفق القول تصمیم می گیرند از نیمسال بعد حتماً در طول ترم ساعاتی را به مطالعه ی دروس بپردازند.اما اغلب دچار فراموشی می شوند. برای همین هم تقلب شاید اولین و آخرین گزینه برای کسانی باشد که این دوران را با کابوس مشروط و مردود شدن سپری می کنند. «شاید هر حرفی بزنم توجیه به نظر بیاید ولی اتفاقی که نمی شود آن را انکار کرد این است که ما با این سیستم بزرگ شدیم شما خودتان از کلاس اول دبستان تا به الان را به یاد بیاورید، می بینید که نه معلم ها و نه خانواده ها هیچ وقت یاد گرفتن و نگرفتن درس برایشان مهم نبود همیشه آن کسی عزیز دردانه بقیه به حساب می آمد که نمره بالاتری داشته باشد. این نمره است که همیشه برای همه ما مهم بوده و بعدها تبدیل به یک دغدغه بزرگ شده حالا گرفتنش هم می تواند با درس خواندن باشد هم می تواند با تقلب کردن.»
 
تقلب

به خاطر ترس از شهریه ها تقلب می کنیم

رضا دانشجوی سال سوم مهندسی مکانیک از دانشگاه آزاد است. او می گوید دغدغه نمره داشتن و ترس از افتادن بین دانشجویان دانشگاه آزاد بیشتر از دانشگاه های سراسری است و این طور تقلب کردنش را توجیه می کند.« راستش را بخواهید من در دوره مدرسه انقدر توی خط تقلب کردن نبودم این موضوع چندان برایم مهم نبود ولی از وقتی که دانشگاه قبول شدم و درگیر شهریه ها بیشتر زمانم به جای درس خواندن به کار کردن می رود از طرفی هم شهریه های هر ترم ما بالای یک میلیون است برای همین اصلاً نمی توانم روی افتادن ریسک بکنم و به ناچار به تقلب متوسل می شوم.»

معلممان به کلید سؤالات 10 داده بود

اما یکی دیگر از دانش آموزان تقلب کردنش برای تقلب کردن و خلاقیت به خرج دادن در این راه بهانه دیگری می آورد و می گوید گاه بد درس دادن معلم ها و سخت گیری بیش از اندازه آنها باعث می شود تا ما سراغ تقلب کردن برویم مثلا همین امسال ما معلم ریاضی داشتیم که خودش می گفت چند سال پیش مصحح حوزه امتحان نهایی بوده و موقع تصحیح به کلید 10 داده است خب شما تصور کنید به ما چقدر می دهد.
 
تقلب

مراقب ها بابت حق السکوت 50هزار تومان می گیرند

تا پیش از این بسیاری از ما تصور می کردیم که برای انجام یک تخلف و تقلب در امتحان مهارت خود شخص و در عین حال تعامل بین فردی دانشجویان می تواند از دو فاکتور موفقیت آمیز این امر باشد اما امین می گوید که در کنار این دو مورد، توجه به مراقبان امتحان مورد سومی است که باید دانشجویان در حین تقلب حتماً آن را در نظر بگیرند ولی نکته جالب توجه رویکرد نوینی است که افراد و مراقبان در برخورد با یکدیگر و به تازگی در پیش گرفته اند و طی یک معامله به توافق رسیده اند.«در طول این چند سالی که من دانشجوی رشته مهندسی هستم شاید از بین مراقبان زیادی امتحانی چهار پنج نفری باشند که کاملاً با فوت های کوزه گری تقلب آشنایی دارند و می توانند مچ دانشجو را بگیرند که بچه ها با آن چند نفر هم وارد مذاکره شده اند طوری که به ازای هر تقلبی که از بچه ها می گیرند بچه ها 50 هزار تومان حق السکوت به آن ها می دهند.

استاد گفته بود فقط یک کاغذ یادداشت می توانید با خودتان بیاورید؛ ایده خلاقانه دانشجو برای حداکثر استفاده از یک کاغذ یادداشت!

 
تقلب
یکی از فواید داشتن ناخن بلند در امتحان
 
تقلب
 
یکی از روش های تقلب استفاده از جایی است که از پنجره کلاس بهترین دید را داشته باشد
 
تقلب


تنها آبمیوه ای که روی نمراتتان هم تاثیر می گذارد

 
تقلب

خلاقیت های خنده دار دانش آموان برای تقلب - سری 2

خلاقیت های خنده دار دانش آموان برای تقلب - سری 2
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 7
برگرفته از برترینها - میگنا - خبرگزاری مهر - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 6 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف