نمناک سبک زندگیموفقیت بهترین روش برای تقویت اراده چیست؟
روش تقویت اراده ، راه تقويت اراده
انسان مجموعه ای از خواستن و توانستن است و خواسته های متعالی فراوانی دارد، اما اگر نتواند در مسیر تحقق آن خواسته ها حرکت کند، نمی توان او را صاحب اراده دانست و باید برای تقویت اراده خود تلاش کند.

تقویت اراده با ساده ترین روش

 رسیدن به آرامش و درک زندگی پاک، یکی از مهم ترین اهداف آفرینش انسان است و خداون نتعال با بینش و درایتی که به انسان عطا فرمود تا با تقویت اراده خود بتواند به اهداف زندگی برسد.

 امام صادق (علیه السلام) می فرمایند :اِذا دَعَوتَ فَظُنَّ أن حاجَتَکَ بالباب :وقتی چیزی می خواهی پس بپندار (خیال کن ، تصور کن ) که خواسته تو دم در است (اجابت شده ).
زندگی، قانون دارد. خوشبختی، با فهم و رعایت قانون زندگی و سیه روزی، با نادیده انگاشتن قانون زندگ حاصل می شود . موفقیت ها به بخت و اقبال وابسته نیست، بلکه زندگی پاک را با احترام به قوانین، می توان در آغوش کشید. 
شخص با اراده کسی است که وقتی درباره کاری، به خوبی تأمل کرد و آن را نافع دانست، تصمیم به انجام آن می گیرد و با فعالیت و ثبات قدم، آن را به اجرا در می آورد و در مقابل، فرد سست اراده ، با کمترین مشکلی، از انجام دادن کار، دلسرد شده و دست از تلاش برمی دارد. این فرد دارای هدفی معقول است و تا موقعی که به آن نرسیده، از تعقیب آن باز نمی ایستد و مشکلات و موانع روانی یا مادی، به اراده و عزم او لطمه نمی زند و از پیشرفتش، جلوگیری نمی کند. 
 
تقویت ارداه
 

راه های تقویت اراده

 
پیش از انجام هر کاری به جنبه ‏ها و آثار مثبت و منفی آن توجه کنید، زیرا با آگاهی از زیان‏ها یا منافع کاری، انگیزه برای ترک یا انجام کار بیشتر می‏شود و به طور طبیعی اراده قوی می‏گردد.کسی که اراده ای قوی دارد ، آنچه را خواسته است، با کوشش و ثبات قدم، به دست می آورد.
ادیسون می گوید:مشکل افرادی که شکست خورده اند و دست از تلاش بر داشتند ، این بود که نمی دانستند در یک قدمی پیروزی اند و می گفت ، راز توفیقم این بود که هرگاه برای باز کردن دری تلاش می کردم و باز نمی شد، بارها و بارها تلاش می کردم وبا خود می گفتم:حتماً این کلید، درب را در صدمین بار، باز خواهد کرد.
 
برای تقویت اراده باید به موارد زیر توجه داشت:
 
الف) تعیین هدف یا اهداف
انسان باید ابتدا هدف و یا اهداف خود را در زندگی و یا کاری که می خواهد انجام دهد ، به طور دقیق و مشخص ترسیم کند. طبیعی است که این هدف، باید شفاف، معقول، قابل دستیابی، بدون افراط و تفریط ، مطابق توان و استعداد خود و واقع بینانه باشد نه بلندپروازانه و خارج از توانایی های شخص. در غیر این صورت، وقتی با مشکلات و موانع سختی رو به رو شود، ناامید و دلسرد شده، از ادامه کار، منصرف می شود و خود را ناتوان و بی اراده می بیند.
 
ب) شناخت توانایی ها و استعدادها
همه ما در وجود خود، از استعدادهایی برخورداریم. کافی است این نیروها را بشناسیم و برای رسیدن به هدف، آنها را به کار گیریم.
 
ج) برنامه ریزی
باید برای تمام کارها و فعالیت های شبانه روزی، برنامه ای مدون و منظم داشته باشید .بدین منظور از جدولی استفاده کنید که در ستون افقی آن، ساعات شبانه روز و در ستون عمودی، ایام هفته را یادداشت و تمام کارهای روزانه - خواب، استراحت، ورزش و مطالعه را در آن درج کنید و هر فعالیتی را در زمان خاص خود، در جدول بنویسید و هیچ زمانی را بدون کار ، خالی نگذارید. هر روز صبح با نگاهی به آن برنامه ، به اجرای دقیق آن بپردازید و شب ها، قبل از خواب، آن را محاسبه و ارزیابی کنید. شایسته است همچون یک محاسبه گر جدی و قاطع ،فعالیت های روزانه و میزان موفقیت خود در انجام دادن آنها را بررسی کرده و در صورت موفقیت، خود را تشویق و در صورت تخلف و سهل انگاری در اجرا، خود را تنبیه کنید. 
د) اصل تلقین یا خودگویی های مثبت
گـفتن، باور داشتن است. وقتی می گوییم من آدم شکست خورده ای هستم، بی استعدادم و عوض شدنی نیستم،در واقع، حکم محکومیت خود را صادر می کنیم. روان شناسی شناخت، به ما چنین می گوید:دستور دادن، فرآیند شدن است و ما را دستورات می سازند.
 ما همواره با خودمان حرف می زنیم و 70 درصد وقت مان با گفتگو سپری می شود، حتی زمان خواب ، ما همان می شویم که با خود حرف می زنیم. سعی کنید دستورات خوبی به خودتان بدهید. شما با خودتان چه می گویید؟ فرهنگ ذهن و زبان شما، مثبت است و نیروزا و یا منفی است و نیروبر؟ آجر های بنای هستی مان را طرز تفکرمان می سازد و اگر بخواهیم در دنیای مان اتفاق زیبایی بیفتد ، گام اول ، تغییر در نگاه و بینش ماست.
 با تغییر نگاه ، ایده آل ها و اهداف زندگی مان به درستی شکل می گیرند و آن گاه گام دوم، یعنی تلاش مستمر و انتخاب های عالی و فرداساز، در دنیای ما رخ خواهد داد. نگرش ها و اندیشه های ما، مهم ترین عامل تغییر به شمار می آیند. 90 درصد تغییرات خوب و بد زندگی مان، به نوع نگرش ما به رخدادهای زندگی بستگی دارد و 10درصد آن به وقایع بیرونی وابسته است.
 
ه) تدریجی بودن تقویت اراده
برای به دست آوردن اراده ای قوی و محکم، باید به تدریجی بودن آن و نیاز آن به تمرین، توجه داشت. گمان نکنید می توانید بدون تلاشی درخور، به آن دست یابید. بنابراین، به راهکارهای عملی زیر توجه کرده، به آنها پایبند باشید:هر روز صبح حداقل 20 دقیقه ، به طور مرتب و در ساعتی معین ، ورزش کنید. صبح ها، هر زمان که بیدار شدید ، بی درنگ برخیزید و از رختخواب بیرون بروید ، حتی اگر خواب آلودگی مــزاحـمـتـان اسـت، از اتاق بیرون بروید و قدری نرمش کنید تا خواب آلودگی از بین برود.
 در صورت امکان، چند دقیقه قبل از اذان صبح از خواب بیدار شده، نماز شب بخوانید و اگر در آن وقت بیدار نشدید ، قضای آن را به جا آورید. مقید باشید هر روز تعداد آیات معینی از قرآن را تلاوت کنید (حداقل 30 تا 50 آیه) و در صورت تمایل، در هفته های بعد، بر میزان آن بیفزایید.ترک گناه و مخالفت با هواهای نفسانی، نقش بسیار مؤثری در تقویت اراده و نهادینه کردن آن در درون انسان دارد.
 
 هرگز در کارها، ناامید نشوید و با حالتی تهاجمی، برای پیگیری و به انجام رساندن کارهای ناقص و ناموفق، تلاش کنید.کارهایی را که به عهده می گیرید، ناتمام رها نکنید و آنها را به نحو احسن و تا رسیدن به نتیجه مطلوب، ادامه دهید واز پراکنده کاری وآشفتگی در کارها که موجب به هم ریختگی نظام فکری می شود ، بپرهیزید و به فعالیت های خود ، تمرکز وانسجام ببخشید. همواره بر خداوند ، توکل کرده و در همه امور، از او استمداد جویید.

بهترین روش برای تقویت اراده چیست؟

بهترین روش برای تقویت اراده چیست؟
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 1250
برگرفته از آفتاب یزد-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 1171 79
نظر کاربران
محمدرضا

محمدرضا

تقویت اراده در یک کلام یعنی مبارزه با هوای نفس

برای توضیحات بیشتر به سلسله سخنرانی های پناهیان با موضوع تنها مسیر مراجعه شود.

پاسخ دادن 152 22
امیر حسین

امیر حسین

موافقم

پاسخ دادن 9 2
یه آدم

یه آدم

اراده یعنی 1- مبارزه با نفس 2-مبارزه با مشکلات درونی و بیرونی 3- کنترل اعمال افکار و رفتار

پاسخ دادن 10 4
وحید

وحید

اراده یعنی مقابله با لذت هایی که آسون در اختیار هستن و خیلی سریع تموم میشن و در واقع ارداه یعنی تلاش برای لذت های بادوام و موندگار

پاسخ دادن 15 2
مرتضی

مرتضی

اراده یعنی انجام دادن کاری که به میل تو نیست ولی به نفع تو است.

پاسخ دادن 134 14
پرنیا

پرنیا

واقعا این راه هایی که آخرش گفتین مثل خوندن قرآن و بی درنگ از خواب بلند شدن و... موثر هستن و من تاثیرشونو تو زندگیم دیدم. عالی بود موفق باشید

پاسخ دادن 68 6
حجت

حجت

اراده یعنی مخالفت با لذت های مضر

پاسخ دادن 56 9
مهدی

مهدی

جمله قشنگی بود.. افرین..

پاسخ دادن 8 0
محمد

محمد

تشکر از مطالب مفیدتان،ب نظر من اراده یعنی تلاش بی وقفه برای رسیدن ب هدف تا رسیدن ب پیروزی و آرامش

پاسخ دادن 24 6
مهدی

مهدی

اراده یعنی باور داشتن به اینکه میتوان از کار های زشت دوری کرد و امید داشت به رسیدن به هدف ، به نظر من امید و اراده رابطه ای مستقیم دارند

پاسخ دادن 22 5
سارا

سارا

خيلي ممنون از مطالب بسيار آموزنده ي شما

پاسخ دادن 18 3
فاطمه

فاطمه

سلام ....ممنون خیلی عالی بود .

پاسخ دادن 17 5
ابوالفضل

ابوالفضل

اراده یعنی رسیدن به چیزایی که دیگران اونو غیر ممکن میدونن

پاسخ دادن 7 3
 m.joghataei91@yahoo

m.joghataei91@yahoo

سلام عالی بود.اراده یعنی تحمل بعضی ناعادت ها ک ب مرور زمان برات عادت میشن

پاسخ دادن 10 1
پارسا

پارسا

سلام خیلی ممنونم.خیلی مفید بود.

پاسخ دادن 2 0
احمد

احمد

اراده یعنی تو کار های خوب به خودت سخت بگیری

پاسخ دادن 4 2
عباس

عباس

بچه ها برام دعا کنید تا ارادمو قویی تر کنم!

پاسخ دادن 8 1
محمد علی

محمد علی

راستی تجربه ای که من توی زندگی پیدا کردم اینه که خوشبختی توی یک چیزه اونهم رعایت قوانین خداوند الکی نمیگم اینو با تمام وجود تجربه کردم من خودم راعایت نکردم برای همین بیچاره شدم و هزارتا بلا سرم اومد اونم از کرده خودم

پاسخ دادن 10 0
مهدی

مهدی

اراده یعنی بتونی کاری رو مشخص کرده و تا پایان ادامه بدی و با سختی هاش بسازی و تنها به اندازه ی ذره ای عقب نشینی نکنی حتی برای یک لحظه .

پاسخ دادن 8 0
زهرا

زهرا

تشكر، عالي بود

پاسخ دادن 1 0
علی موسوی

علی موسوی

با سلام وتشکر از زحمات خوبتان.راز آدم های موفق اینه که کارهایی رو که براش برنامه ریزی کردند رو انجام دادن ولی دیگران به خاطر اینکه انجام این کارها مشکل است ان را ترک کرده اند غافل از این که این کارها نیز برای آدم های موفق مشکل بوده ولی آن ها با پشت کار وتحمل کم نیاورده اند وهمین امر باعث موفقیت آن ها شده است.واقعا ترک گناه یک کار مشکل است که با ترکش اراده انسان پولادین می شود.

پاسخ دادن 5 0
علیرضا نوروزیان

علیرضا نوروزیان

اراده انچیزی است که حکم میکند نبردی را ببری که به هر حساب باید بازنده ان باشی.

پاسخ دادن 2 0
سحر

سحر

مرسی عالی بود

پاسخ دادن 2 1
گل سرخ

گل سرخ

عالی بود

پاسخ دادن 1 0
مازیار

مازیار

باسلام من هم دوست شما به نظرم اگه می خوای ارادتو قوی کن نماز بخون چون من زمانی که نماز می خوانم روز خوبی برام سپری میشه نماز پایه اول اراده است موفق باشین

پاسخ دادن 6 0
مهدی

مهدی

اراده یعنی همه چیز...

پاسخ دادن 0 2
فاطمه

فاطمه

عالی بود. خدا اجرتون بده

پاسخ دادن 1 0
عباسی

عباسی

اراده یعنی تلاش .یعنی خودتو برای بزرگترین مشکل آماده کردن . پشیرفت یعنی بیش از 8ساعت در طول روز تلاش کردن . . .

پاسخ دادن 1 2
گناهکار

گناهکار

نمیدونم چطور میشه به هوای شیطانی و نفسانی غلبه کرد فرمول خاصی نداره چون همیشه از نقطه ضعفمون وارد میشه نقطه هامونو تقویت کنیم دوستان ایشالله که خدا همیشه یاریمون میکنه امید باید داشت در عین حال تلاش هرچند کم باشه . همه همه رو دعا کنیم لطفا.التماس دعا.

پاسخ دادن 1 0
پریسا

پریسا

سلام دوستای گلم. عالی بود...واقعا خوندن نماز اول وقت و ترک گناه یه رآهکار فوق العاده عالی برای یه شروع اراده قوی و قرار گرفتن تو مسیر پیشرفت هست ... که با تکرار جملات مثبت و اینکه خدا همیشه هواتونو داره و یه رفیقه ناب برای لحظات تنهایی و رسیدن به موفقیته شیرینی راه تونه ... التماس دعا... علی یارتون

پاسخ دادن 5 1
فاطمه

فاطمه

وای عالیییی بود دنبال همین بودمممممم❤☺☺☺☺❤

پاسخ دادن 3 1
رضا

رضا

خییییییییییییییییلی موافقم....................من ارادم خیلی ضعیفه اما الان سعی میکنم تقویتش کنم و هیچ چیز مانعم نشهههههههه

پاسخ دادن 0 0
مرضیه

مرضیه

اراده یعنی تصمیم جدی برای رسیدن به هدف ، تلاش مستمر ،ناامید نشدن از ادامه راه ودر نهایت توکل به خدا

پاسخ دادن 0 0
سینا

سینا

همه اینا به شرطیه که قبلا از این روش شکست نخورده باشی ، وقتی شکست خورده باشی دیگه این حرفا معنی ندارن

پاسخ دادن 0 3
علی

علی

ادمهای ضعیف ارزو می کنن ولی ادمهای قوی اراده می کنن

پاسخ دادن 2 0
شیرالدین شاهی

شیرالدین شاهی

اراده اونکه سرنوشت تورو میسازد اگه مقاوم بودی در برابر اش یک انسان موفق هستی واگر ضعیف شدی کنار زدی

پاسخ دادن 0 0
ارمین

ارمین

با قدرت ادامه بدید و هر وقت نا امید وخسته شدید ب خدا فکر کنید چون شما خدایی دارید که حتی خود خدا نداره...

پاسخ دادن 1 0
ایمان

ایمان

اراده یعنی صبح ساعت ۶ از خونه زده باشی بیرون

پاسخ دادن 1 0
سجاد

سجاد

سلام . صبح زود بعد از نماز از منزل خارج بشید و بعد از چند روز شگفت زده میشید از هر نظر ....

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف