نمناک ورزش و تناسب اندامورزش درمانی چه ورزش هایی برای تقویت استخوان ها مفید است؟
تقویت استخوان ها ، شکستگی استخوان
ورزش یکی از موثرترین راه های تقویت استخوان ها است پس با انجام تمرینات ورزشی از شکستگی استخوان ها جلوگیری کنید.

ورزش موثرترین راه برای تقویت استخوان ها

صرفنظر از علل متعدد و گسترده بوجود آورنده شکستگی استخوان، بهترین عامل پیشگیری کننده و حتی درمان بخش این عارضه ورزش درمانی است.ورزش منظم برای سلامت کلی بدن انسان خوب است و باعث تقویت استخوان ها می شود. استخوان ها در واکنش به استرس جسمانی شکل می گیرند، از این رو، فعالیت جسمانی منظم برای پیشگیری از کاهش تراکم مواد معدنی استخوان مفید است.در این مطلب با موثرترین راه برای تقویت استخوان ها آشنا شوید.

تقویت استخوان ها با انجام تمرینات ورزشی

شما بعد از 30 سالگی شاهد کاهش توده استخوانی خواهید بود. این وضعیت خطر ابتلا به شکستگی های استخوانی را افزایش می دهد و شگفت آور این است که میزان شکستگی های استخوانی در ستون فقرات، ناحیه کمر، مچ دست و دنده ها شایع تر است.
خبر خوب این است که شما می توانید با تقویت استخوان ها از شکستگی های استخوانی پیشگیری کنید حتی اگر مبتلا به ضعف این اندام یا در معرض پوکی استخوان باشید.ورزش یکی از موثرترین راه های تقویت استخوان ها است و بهترین تمرینات ورزشی برای مبتلایان به ضعف استخوان ها از این قرارند:

تمرین های قدرتی: انجام ورزش های قدرتی به افراد دچار ضعف استخوان توصیه می شود؛ کار با وزنه، دمبل یا کش در باشگاه های بدنسازی مناسب است؛ ولی باید دقت داشته باشند از انجام فعالیت ها و حرکاتی که همراه با خم کردن کمر و برداشتن وزنه است یا دراز و نشست که همراه با خم کردن کمر و پشت است، اجتناب کنند.

وزنه برداری:
لازم نیست وزنه های سنگین برای تقویت استخوان ها بلند کنید. تحقیقات نشان می دهد که انتخاب وزنه های سبک و استفاده از آنها به تناوب، سبب افزایش تراکم استخوانی در زنان بعد از سنین یائسگی می شود. اگر قدرت بدنی کافی ندارید از وزنه های سبک شروع کنید و بهترین حالت بدنی را در حال بلند کردن این وزنه ها داشته باشید تا دچار آسیب نشوید.

تقویت استخوان ها

دویدن یکی از ورزش های مفید برای تقویت استخوان ها

دویدن: دانشمندان اسپانیایی با بررسی تاثیر دویدن مداوم بر سفتی استخوان ها، دریافتند هرقدر مسافتی طولانی تر بدویم شرایط برای ما بهتر خواهد شد و مواد معدنی استخوان، متراکم تر خواهد شد. طول مدت دویدن بر استحکام استخوان ها تاثیری مثبت دارد. در واقع با این کار می توان از بروز پوکی استخوان در سنین بالا جلوگیری کرد.

بالا رفتن از پله ها:
استفاده از پله ها به جای آسانسور استخوان های ضعیف را تقویت می کند. بالا رفتن از پله ها سبب تقویت استخوان های پا و مفصل ران شده و منجر به بهبود تعادل نیز می شود. بالا رفتن از پله همچنین توده استخوانی بیشتری را تولید می کند و کالری بیشتری می سوزاند.

پیاده روی:تحقیقات نشان می دهد که راه رفتن منظم می تواند خطر شکستگی ها را به میزان 30 درصد کاهش دهد. مطالعات همچنین ثابت کرده که 15 دقیقه راه رفتن در طول روز منجر به کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان می شود. پیاده روی در مسیرهای شیب دار باعث تاثیرات مفید بیشتری روی استخوان ها خواهد شد.

طناب زدن:این تمرین بسیار تاثیر گذار است. پرش با طناب سبب تقویت استخوان ها مفصل ران می شود. توجه داشته باشید که 30 دقیقه طناب زدن معادل سوزاندن 400 کالری است.

تقویت استخوان ها

طناب زدن یکی از ورزش های مفید برای تقویت استخوان ها

ورزش های مقاومتی مناسب برای استخوان ها را می توان در 3 بخش تقسیم بندی کرد:

ورزش های بسیار مفید: این ورزش ها شامل دو، پرش با طناب، بالا و پایین آمدن از پله، ایروبیک، بسکتبال، والیبال، تنیس، اسکی، اسکیت، فوتبال، کوهنوردی، ژیمناستیک و وزنه برداری است. (در این روش ها استخوان ها وزن بیشتری را تحمل می کنند).

ورزش های مناسب:پیاده روی تند، ایروبیک با حرکات ملایم تر، استفاده از وسایل ورزشی مخصوص تقویت عضله قلب

ورزش های کمتر مرتبط: شنا، دوچرخه سواری، یوگا و پیاده روی.

چه ورزش هایی برای تقویت استخوان ها مفید است؟

چه ورزش هایی برای تقویت استخوان ها مفید است؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از بهداشت نیوز_ آوای سلامت / ف
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف