نمناک اخبارپزشکی و سلامت ستایش پدر کودک پیوند دست از خلبان و پزشک
پیوند دست ، خلبان
ساجد کوچولوی 13 ماهه در اثر واژگونی خودروی پدرش به بیرون پرت و دستش قطع شد ، خلبان عشایر تصمیم گرفت به هر نحوی شده جان کودک را نجات دهد.
تاریخ انتشار : 1 آبان 1395
بازدید : 3,954 نفر

تلاش خلبان و جراح برای پیوند دست کودک 13 ماهه

شاید اگر وظیفه شناسی و انساندوستی خلبان پرواز اهواز- شیراز، همکاری فرودگاه و تخصص مثال زدنی جراح بیمارستان اردیبهشت شیراز نبود، دست قطع شده ساجد کوچولو هرگز نمی توانست دوباره به حرکت بیفتد.

در روزهای گذشته خبر پیوند موفقیت آمیز بازوی قطع شده یک کودک 13ماهه در شیراز آن هم برای نخستین بار در جهان بازتاب زیادی در رسانه ها و خبرگزاری ها داشت. حال آنکه اهمیت اتفاقی که باعث شد ساجد کوچولو به این عمل حساس برسد، کمتر از موفقیت آن نبود. ماجرا از این قرار است که چند روز پیش خانواده عربی زاده که ساکن شهرستان کنگان استان بوشهر هستند، از استان خوزستان به خانه برمی گشتند که دچار حادثه ای هولناک شدند.

در مسیر آبادان-ماهشهر بود که خودروی آنها از مسیر خارج و واژگون شد و در این حادثه پسربچه 13ماهه خانواده به نام ساجد از ماشین به بیرون پرت و دستش از قسمت بازو به طور کامل قطع شد. با حضور امدادگران اورژانس در محل، پسربچه به همراه دست قطع شده اش به بیمارستان ماهشهر منتقل شد اما در آنجا امکاناتی برای پیوند دست نبود و به همین دلیل خانواده عربی زاده راهی اهواز شدند.

پدر ساجدکوچولو می گوید:حدود ساعت 8صبح بود که این حادثه اتفاق افتاد اما در بیمارستان ماهشهر 3ساعت ما را معطل کردند و در نهایت گفتند که باید پسرم را به اهواز منتقل کنیم. آنها اطمینان دادند که در بیمارستان اهواز جراح پیوند عضو حضور دارد و می تواند دست پسرم را پیوند بزند.

برای همین او را به اهواز منتقل کردیم اما متاسفانه در آنجا هم همان اقداماتی که در ماهشهر انجام شده بود، انجام شد و در نهایت به ما گفتند که جراح دست ندارند. برای همین تصمیم گرفتیم به شیراز برویم. خانواده عربی زاده می دانستند که زمان حکم طلا را دارد و اگر دیر به شیراز برسند، عمل پیوند هرگز انجام نمی شود. در چنین شرایطی آنها با مسئولان فرودگاه اهواز تماس گرفتند. تنها چند دقیقه به پرواز اهواز- شیراز مانده و هواپیما در حال لندینگ بود.

وقتی ماجرا به گوش خلبان عشایری رسید، او تصمیم گرفت تا رسیدن پسربچه به فرودگاه پرواز را به تأخیر بیندازد. او وقتی از ماجرا باخبر شد، در پاسخ مسئولان فرودگاه گفت:«حاضرم حتی تا چند ساعت برای رسیدن پسربچه صبر کنم.» خلبان عشایری در زمانی که منتظر رسیدن ساجدکوچولو و خانواده اش بود بیکار ننشست.

او با دکتر امید لیاقت از جراحان باسابقه و زبردست بیمارستان اردیبهشت شیراز تماس گرفت و ماجرا را به او اطلاع داد و به این ترتیب همه چیز در بیمارستان برای رسیدن ساجدکوچولو و انجام عمل پیوند مهیا شد. از سوی دیگر با تلاش و هماهنگی رئیس فرودگاه اهواز، قرار شد هواپیما با سرعت بیشتر و در زمانی کوتاه تر مسیر را طی کند و به این ترتیب هواپیما در فرودگاه شیراز به زمین نشست.

ساجدکوچولو با آمبولانسی که از قبل انتظارش را می کشید به بیمارستان منتقل شد و هر چند زمان زیادی از حادثه و قطع شدن دستش گذشته و کسی به موفقیت آمیز بودن عمل امید نداشت اما این عمل با موفقیت انجام و دست ساجدکوچولو پیوند زده شد. پدر ساجد کوچولو می گوید:بعدازظهر دیروز، ساجد از آی سی یو به بخش منتقل شد و این یعنی عمل کاملا موفقیت آمیز بوده و دست او می تواند دوباره حرکت کند.

او ادامه می دهد:در این مدت مسئولان بیمارستان اردیبهشت و پزشک جراح تلاش زیادی کردند و حتی خلبان عشایری هر روز به بیمارستان سر می زد تا از روند جراحی مطمئن شود. حالا تنها خطری که ساجد را تهدید می کند، عفونت است که پزشکان همه تلاش شان را برای جلوگیری از آن به کار گرفته اند و ساجد پیوند دستش را مدیون همه کسانی است که برای انجام این عمل تلاش کردند.

ستایش پدر کودک پیوند دست از خلبان و پزشک

ستایش پدر کودک پیوند دست از خلبان و پزشک
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 18
برگرفته از همشهری /ن
این مطلب مفید بود ؟ 18 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف