نمناک سبک زندگیکار و زندگی تمایل زنان ایرانی به مردان خارجی
ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی ، ازدواج دختر ایرانی با پسر خارجی
ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی با امار رو به رشدش نشان دهنده ی میل دختران ایرانی به ازدواج با اتباع خارجی است و اینطور که پیداست انها مرد زندگی خود را از اتباع خارجی انتخاب می کنند.
بازدید : 27,059 نفر

زنان ایرانی و ازدواج با مردان خارجی

 

 ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی با توجه به امارهایی که از سوی دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی ثبت احوال به دست آمده است نشان دهنده علاقه ی زنان و مردان ایرانی به ازدواج با اتباع خارجی است و این درحالی است که مسئله ی ازدواج برای جوانان ایرانی یک مشکل بزرگ محسوب می شود.

آنگونه که از شواهد بر می آید، گویا دختران ایرانی میل زیادی به ازدواج با اتباع غیر ایرانی پیدا کرده اند و مرد زندگی آینده خود را از میان مردان غیر ایرانی انتخاب می کنند.

آمارهایی که مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال داده حکایت از آن دارد که در 9 ماهه امسال 615 مورد ازدواج زنان ایرانی با مردان اتباع غیرایرانی در پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال ثبت شده و این در حالی است که تعداد این نوع ازدواج ها در مدت مشابه در سال گذشته 487 مورد بوده و این مهم رشد 26.3 درصدی این آمار را نشان می دهد. اینکه چگونه آمار ازدواج دختران ایرانی با مردان خارجی! افزایش یافته و این مسأله چه تبعاتی را می تواند در پی داشته باشد موضوع گزارشی است که در ادامه می خوانید:

 

نگاهی به آمار ها به ازدواج خارجی 

بر اساس آمار سازمان ثبت احوال، در 9 ماهه سال جاری 538 هزار و 776 ازدواج ثبت شده است که هم زن و هم مرد ایرانی بودند. همچنین آمار ازدواج مردان اتباع غیرایرانی با زنان ایرانی یک در هزار در مقابل کل آمار ثبت شده از ازدواج در سال جاری است. از سویی، در زمان ازدواج میانگین سنی مردان اتباع غیر ایرانی 38.2 سال و میانگین سنی زنان ایرانی 33.6 سال بوده است. همچنین، بیشتر زنان ایرانی که با مردان اتباع غیرایرانی ازدواج کرده اند بیشتر بین 25 تا 29 سال سن داشته اند که شامل 138 مورد می شود. 116 مورد نیز در فاصله سنی 30 تا 34 سال قرار دارد. از طرفی باید توجه کرد که 145 مورد از زنان ایرانی در گروه سنی 30 تا 34 سال و 136 مورد در فاصله سنی 25 تا 29 سال قرار دارند. نگاهی به ترکیب استانی ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی نیز گویای آن است که 90 مورد ازدواج زنان ایرانی با مردان اتباع غیر ایرانی در استان تهران، 48 مورد در استان خوزستان، 44 مورد در استان قم، 42 مورد در استان آذربایجان غربی و 36 مورد در استان خراسان رضوی ثبت شده است.

 

راستش را بگوئیم مردان ایرانی هم بی میل نیستند!

همزمان با اینکه ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در سال جاری افزایش داشته، مردان ایرانی نیز تقریباً پا به پای زنان ایرانی پیش رفته اند و آمار ازدواج شان با زنان خارجی افزایش پیدا کرده است. چنانکه در 9 ماهه اول سال جاری 560 مورد از این ازدواج ها به ثبت رسیده است اما در سال گذشته این آمار 453 مورد بود که نشان دهنده رشد 23.6 درصدی ازدواج مردان ایرانی با زنان اتباع غیر ایرانی است. میانگین سنی مردان ایرانی 33.5 و میانگین سنی زنان اتباع غیر ایرانی 27.7 بوده است.

 ازدواج

ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی 

دلیل انتخاب همسر از اتباع خارجی چیست؟ 

اینکه چرا گروهی از زنان و دختران ایرانی، مرد خارجی را برای ساختن آینده شان به مرد ایرانی ترجیح می دهند، تابع عوامل مختلفی است که به نظر، شرایط بهتر اقتصادی، حضور در کشورهای دیگر به خصوص زندگی در اروپا، استفاده ابزاری از مرد خارجی برای اقامت در کشورهای دیگر، دست یافتن به آرزوهای جوانی در زندگی با مرد خارجی و... از جمله آنهاست. این در شرایطی است که عمدتا پس از ازدواج زنان با مردان خارجی، خلاف تصورات پیش از ازدواج رقم خورده و مشکلات خاصی نیز برای زنان ایرانی پیش می آید. به خصوص آنکه بخش زیادی از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی به حوزه مردان افغان بر می گردد. از دیگر سو، تبعات ویژه ای نیز دختران ایرانی را در ازدواج با مرد خارجی تهدید می کند از آن جمله می توان به بلاتکلیفی فرزندان حاصل از این ازدواج ها اشاره کرد.

در بین رواج پدیده ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه و احتمال افزایش افراد فاقد هویت، اسناد سجلی رابطه معناداری وجود دارد، به طوری که هرچه این پدیده یعنی ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه افزایش یابد، تعداد افراد فاقد هویت و اسناد سجلی نیز به مراتب افزایش می یابد. هرگونه ازدواج و ثبت ازدواج با مهاجران غیرمجاز غیرقانونی است زیرا بخشی از این ازدواج ها با انگیزه های سودجویی و اخذ اقامت با استفاده از نا آگاهی زنان ایرانی صورت می گیرد. به گفته کار شناسان، زنان ایرانی از طریق ازدواج با اتباع خارجی که 80 درصد آنها افغانی هستند، بدون ثبت قانونی یا حتی رسمی، دچار آسیب های روحی و روانی بسیاری می شوند. به عنوان مثال با تداوم بازگشت اتباع کشورهای افغانستان و عراق به کشورشان، تشدید وضعیت مبهم زنان به طوری که همراه شوهرشان و رفتن به مقصد آنها وضعیت حقوقی روشنی نخواهند داشت و ماندن در ایران و ترک از طرف شوهران شان از طرف دیگر مشکلات عدیده ای برای آنان به وجود می آورد. این زنان پس از مدتی دچار اختلالات روحی و روانی می شوند و بهداشت روانی آنها به خطر می افتد، آنان به یکباره خود را تنها می بینند، با تجمیع این شرایط ناگوار دچار انواع افسردگی ها، کاهش اعتماد به نفس، اعتیاد به مواد مخدر و الکل، مشاجرات خانوادگی و غیره می شوند.

 

زنان، مراقب ازدواج با اتباع افغان باشند

 جامعه شناسان هشدار می دهند از نظر تابعیت، حداکثر مردان خارجی ازدواج کرده با زنان ایرانی را مردان تبعه افغانستان و سپس اتباع عراقی تشکیل می دهند. آنان بر این باورند که وجود بحران های اجتماعی و سیاسی در این کشور ها و بازبودن درهای کشور روی مهاجران و آوارگان از عوامل عمده مهاجرت وسیع و گسترده این افراد به کشورمان بوده که متاسفانه به علت تداوم بحران در کشورهای مبدا، فراهم بودن شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در ایران، حضور مهاجران در کشور تداوم پیدا کرده و زنان ایرانی به گمان رسیدن به آرزوهای واهی، تن به ازدواج با این افراد می دهند. این در حالی است که همسران خارجی زنان به منظور رفت و آمد به کشورشان عمدتا از طریق مرزهای زمینی اقدام می کنند، اعلام می کنند که برای تردد خود دچار مشکلات زیادی نیستند که این بیانگر عدم وجود، یا عدم اعمال قوانین سخت و دقیق در کنترل ورود و خروج از مرزهاست و این مسأله خود منشأ پیامدهای زیادی از جمله افزایش ازدواج های غیرقانونی و افزایش تعداد فرزندان بی سرپرست، فاقد اسناد هویتی و غیره است.

 ازدواج زنان ایرانی با تبعه خارجی بدون رعایت ماده 1060 قانون مدنی و اخذ پروانه زناشویی ممنوع بوده و ثبت ازدواج برای زوجین و فرزندان آنان آثار حقوقی، مالی و اجتماعی به همراه دارد. به همین دلیل است قانون گذار بر ثبت ازدواج تاکید کرده و حتی در قانون مجازات اسلامی برای عدم ثبت ازدواج دایم مجازات در نظر گرفته شده است. در صورت عدم ثبت ازدواج و بروز اختلاف، معمولا زنان از لحاظ نفقه، مهریه، ارث و نسب فرزندان با مشکلات زیادی مواجه می شوند. از آنجایی که در ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی، یک طرف عقد، خارجی است ثبت ازدواج آنان برای دفاع از حقوق زن ایرانی بسیار مهم و ضروری است. زنان ایرانی برای ازدواج با اتباع خارجی باید پروانه زناشویی دریافت کنند، پروانه زناشویی در داخل ایران را مقامات وزارت کشور (استانداری ها) و در خارج از کشور را روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران صادر می کنند.

 چنانچه زنان  ایرانی بدون رعایت قوانین، مقررات مربوطه و مشاوره های حقوقی اقدام به ازدواج با اتباع بیگانه کنند، برخی مشکلات حقوقی از جمله نبود ضمانت اجرای قانونی و رسمی تعهدات برای پایبندی زوج به ادامه زندگی و نیز بلاتکلیفی وضع هویتی فرزندان آنان به وجود خواهد آمد، چراکه در قوانین فعلی یکی از شروط اصلی دریافت شناسنامه برای فرزندان متولد از مادران ایرانی و پدران خارجی، ثبت ازدواج والدین آنهاست.

تمایل زنان ایرانی به مردان خارجی

تمایل زنان ایرانی به مردان خارجی
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 58
برگرفته از ایسنا - /ن
این مطلب مفید بود ؟ 44 14
نظر کاربران
فاطمه

فاطمه

مطلب درست نبود مخصوصا اخرش ک گفته به بچه هاشون شناسنامه میدن, نخیر اگر ازدواج ثبت هم بشه خبری از شناسنامه نیست

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف