تمرکز در رانندگی
هر ساله هزاران نفر به علت حواس پرتی در هنگام رانندگی جان خود را از دست می دهند. شما می توانید برای به حداقل رساندن این خطرات، تمرکز لازم برای رانندگی در مسیرهای طولانی را در خود تقویت کنید.

ترفندهایی شگفت انگیز برای تمرکز در رانندگی طولانی مدت

همه ما می دانیم برای انجام کارهایمان به تمرکز نیاز داریم. تمرکز کافی داشتن یکی از باارزش ترین ویژگی هاست که می تواند در موفقیت نقش مهمی ایفا کند.

رانندگی در جاده ها همیشه هم لذت بخش و هیجان انگیز نیست و در بسیاری از موارد و زمانی که مسیر طولانی است، رانندگی بیشتر یک امر خسته کننده به حساب می رود.

بر اساس نظر متخصصان، بیش از سه ساعت رانندگی در یک مسیر، احتمال وقوع تصادفات را بالا می برد زیرا مغز شخص راننده پس از سه ساعت، رانندگی را یک امر روتین می داند و کمتر از قبل به آن توجه می کند و در نهایت باعث می‍شود فرد نتواند تمرکز کافی را بر روی جاده و عناصر پیرامون خودرو داشته باشد.

اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که در برخی از موارد رانندگی در مسیرهای طولانی اجتناب ناپذیر است به همین دلیل در این مقاله قصد داریم چند راهکار برای افزایش تمرکز در زمان رانندگی در مسیرهای طولانی به شما معرفی کنیم.

روش های جلوگیری از حواس پرتی در هنگام رانندگی

توقف کنید!

یکی از بهترین راهکارهایی که می تواند تمرکز شما را در زمان رانندگی بالا ببرد، توقف های کوتاه در زمان رانندگی است؛ به طور کل بهتر است پس از هر 3 ساعت رانندگی، حدود نیم ساعت به کناره جاده رفته و کمی استراحت کنید. در این نیم ساعت می توانید کمی نرمش کنید تا بدنتان از حالت کسلی و خموشی خارج شود؛ دست ها را به پشت برده و به هم جفت کنید و حالا سعی کنید آن ها را به بالا ببرید، این عمل باعث می شود فرم کمرتان به حالت معمول برگردد و خستگی ستون فقراتتان را از بین ببرد.

نرمش دیگری که می توانید انجام دهید این است که پایتان را بر روی جسمی گزاشته که سطحش از زمین بالاتر است (مانند سپر) سپس به صورت معکوس سعی کنید عضلاتتان را کش دهید، این عمل باعث می شود ماهیچه های پایتان از حالت سکون خارج شوند و خونتان سریع تر در رگ های ماهیچه به حرکت در بیاید.

تمرکز در رانندگی

نحوه تمرکز در رانندگی

قهوه بنوشید

خوردن و آشامیدن در زمان رانندگی به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود ولی اگر خواستید چند دقیقه ای در مسیر توقف کنید، به شما پیشنهاد می کنیم قهوه بنوشید؛ قهوه باعث هوشیار شدن شما می شود و حواس بینایی و شنواییتان را بهبود می بخشد، همچنین کافئین موجود در این نوشیدنی باعث می شود ذهن و بدنتان از حالت کسلی و خستگی خارج شود.

از لبنیات دوری کنید، زیرا باعث ایجاد حس خواب آلودگی در شما می شود و اگر عادت دارید قهوه را با شیر میل کنید بهتر است از شیر خشک استفاده کنید. همچنین می توانید یک اسنک مقوی و یا یک دسر شیرین بخورید تا در زمان رانندگی انرژی کافی برای ادامه مسیر داشته باشید.

مقاومت نکنید!

در برابر خواب مقاومت نکنید؛ اگر فکر می کنید خسته اید و نیاز به خواب دارید، به کناره جاده رفته و یک ساعت چشمانتان را ببندید، شاید از نظرتان یک ساعت خواب برای ادامه دادن کافی نباشد و وقت تلف کردن است ولی بهتر است بدانید یک ساعت خواب قادر است حواس و هوشیاری شما را چند برابر کند و ریسک بوجود آمدن تصادفات را به شدت کاهش دهد.

اگر هم احساس کسلی می کنید بهتر است شیشه ها و یا سانروف ماشین را باز کنید تا کمی هوای تازه وارد کابین شود ولی در کل هیچگاه در زمان خواب آلودگی رانندگی نکنید زیرا ذهن شما قادر نیست به خوبی اجسام و تحرکات اطراف شما را آنالیز کند.

چگونه در مسیرهای طولانی رانندگی تمرکز کنیم؟

45
این مطلب مفید بود ؟41
برگرفته از جام جم آنلاین -/ ر
وبگردی