نمناک سبک زندگیخانه داری برق انداختن خانه بدون مواد شیمیایی
مواد شیمیایی ، نظافت
آیا بی محابا برای نظافت خانه سراغ مواد شیمیایی می روید. بهتر است کمی دست نگه دارید و در تمیزکاری منزل خود جنبه سلامت قضیه را هم در نظر بگیرید.

بدون مواد شیمیایی ها خانه را تمیز کنید

تا به حال چقدر درباره مسمومیت های ناشی از استفاده از مواد شیمیایی برای تمیزکاری منزل شنیده اید؟ آیا می دانید شوینده های شیمیایی که این روزها جزء لاینفک خانه و خانه داری شده اند تا چه اندازه می توانند سلامت شما را به خطر بیندازند؟ ریه های تان از تنفس این مواد شیمیایی آسیب جدی می بیند و مجرای تنفسی تان ممکن است دچار لطمات جبران ناپذیری شود.
با همه این اوصاف آیا باز هم بی محابا برای نظافت خانه سراغ مواد شیمیایی می روید. بهتر است کمی دست نگه دارید و در تمیزکاری منزل خود جنبه سلامت قضیه را هم در نظر بگیرید. توصیه ما به شما این است که تا حدامکان از روش های طبیعی برای تمیز نگه داشتن محل زندگی تان استفاده کنید. اینجا پای سلامت شما و خانواده تان مطرح است.

روش های طبیعی برای تمیز نگه داشتن محل زندگی تان

با این سس گاز تان را برق بیندازید

اگر لک های ناشی از پخت وپز و البته چربی های مربوط به همین مسئله روی اجاق گاز شما شمایل سوختگی به خودش گرفته، برای پاک کردن آن سراغ مواد شیمیایی نروید بلکه از سس های کچاپ یا همان سس گوجه فرنگی استفاده کنید. برای این منظور می توانید از سس هایی که تاریخ مصرف آنها تمام شده اما هنوز در یخچال باقی مانده اند، استفاده کنید. ابتدا گاز را با حرارت ملایم روشن کنید و بگذارید با همان حرارت سطح گاز تا حدودی گرم شود سپس سس را روی سطح سوختگی بمالید و اجازه بدهید برای 5دقیقه در همان حالت باقی بماند. سس باعث می شود سوختگی ها و لک ها خشک شود. در مرحله بعدی با یک دستمال مرطوب قسمت مربوطه را که سس روی آن ریخته اید کمی با ضرب پاک کنید. به این ترتیب لکه ها به راحتی از بین می رود. در آخرین مرحله با یک دستمال خشک گاز را پاک کنید و از تمیزی اش لذت ببرید.

مواد شیمیایی

با پودر سودا استیل ها را نو نوار کنید

جدیدترین روش طبیعی برای تمیزکاری سیلورهایی که به مرور زمان کدر شده اند را اینجا جست وجو کنید. برای تمیز کردن سیلورهای تان ابتدا یک لیتر آب را در ظرف گودی بریزید. به اندازه یک قاشق غذاخوری هم نوشابه یا پودر سودا داخل این آب بریزید. سپس یک تکه فویل آلومینیومی را هم به این محلول اضافه کنید و بعد تمام این ترکیب را روی حرارت بگذارید تا بجوشد. فراموش نکنید که صرفا چند جوش خوردن کافی است تا محلول شما برای پاک کردن سیلورها آماده شود. بعد از اینکه محلول آماده شد ظروف سیلور را داخل این محلول فرو کنید و برای مدت 10 ثانیه داخل آن نگه دارید. هرچه ظروف سیلور شما بیشتر کدر و سیاه باشد، می توانید مدت زمان بیشتری سیلور را داخل محلول نگه دارید. وقتی ظرف ها را از داخل محلول موردنظر درمی آورید شک نکنید که شگفت زده خواهید شد.

پوست پرتقال؛ چربی زدای طبیعی

دفعه بعدی که یک پرتقال را پوست کندید یادتان باشد پوسته ها را دور نریزید چون می توانند کاربرد بهتری داشته باشند. پوست پرتقال جای لکه های آب روی ظروف فلزی را از بین می برد و البته لکه های چربی غیرقابل حل در آب را هم که در سطح سینک ظرفشویی جاخوش کرده اند کاملا پاک خواهد کرد. همچنین می توانید از قسمت سفید پوست پرتقال برای برق انداختن وسایل چوبی استفاده کنید و به نوعی آنها را جلا بدهید. درواقع این روغن پرتقال است که خاصیت جلا دادن دارد و درنهایت برق جالب توجهی را از خود بر جای می گذارد که نشانی از تمیزی است، ضمن اینکه می توانید از پوست پرتقال برای دفع کردن حشرات از دور و اطراف تان استفاده کنید.

با این دیوارشوی مدرن آشنا شوید

آیا دیوارهای خانه تان کثیف شده و دنبال راه حلی سریع و البته آسان برای تمیز کردن آنها هستید؟ کمی از خمیر دندان غیر ژلی روی نقطه های کثیف دیوار بگذارید و سپس با یک برس روی آن را بکشید و تمیز کنید بعد خمیر دندان را با آب یا یک دستمال مرطوب تمیز از سطح دیوار پاک کنید. خمیر دندان در واقع مانند یک خوشبو کننده در برابر بوهای ترش هم عمل می کند، بنابراین می توانید از آن به عنوان ماده تمیزکننده و البته خوشبوکننده برای شیشه های شیر بچه ها هم استفاده کنید اما یادتان باشد که چندین بار شیشه را آبکشی کنید و حسابی آن را بشویید تا اثر آن در شیشه باقی نماند.

لیمو به داد یخچال تان می رسد

یک تکه پارچه کتانی تمیز یا یک تکه اسفنج را کمی به آبلیمو آغشته کنید و بعد برای چند ساعتی آن را داخل یخچال بگذارید. حواس تان باشد که اسفنج نباید با آبلیمو آبکشی شود بلکه فقط کمی به آن آغشته شود. این کار باعث می شود هر بوی نامطبوعی درون یخچال از بین برود. لک و پیس روی سطوح سنگی مانند اوپن های آشپزخانه معمولا اجتناب ناپذیر است اما در عین حال راه حل ساده و دم دستی هم برای حل و فصل ماجرا وجود دارد. لیمو را از وسط نصف کنید و بعد هر نصفه را از سمت گوشت داخل نمک فرو ببرید. بعد باز هم از قسمت گوشت لیمو، آن را روی سطح سنگی بکشید تا دریابید چطور این لکه ها به آسانی از بین می روند.

الکل صنعتی؛ دشمن دوده!

برای تمیزکاری با الکل صنعتی ابتدا یک تکه پارچه را داخل ظرف الکل فرو کنید و بعد کمی هم نمک به پارچه آغشته کنید. این پارچه که ترکیبی از نمک و الکل است هر سطح چرک و کثیفی را برق می اندازد و آلودگی ها را ازبین می برد. همچنین می توانید از الکل برای پاک کردن دوده ها از شیشه پنجره ها استفاده کنید. برای این کار باید یک دوم پیمانه الکل پاک کننده را با یک چهارم پیمانه آب مخلوط کنید و بعد با یک روزنامه، شیشه را پاک کنید. درخشش شیشه ها شما را شگفت زده خواهد کرد.

نمک، زنگار را فراری می دهد

موضوع خیلی ساده است. شما می توانید با پاشیدن کمی نمک روی یک اسفنج مخزن قهوه ساز، چایساز، لیوان های سرامیکی و شیشه ای را طوری تمیز کنید که هیچ تمیزکننده دیگری تا به حال این کار را نکرده باشد، در ضمن اگر تابه شما بر اثر شست وشوی متعدد زنگ زده، درست زمانی که داغ است به اندازه یک چهارم پیمانه نمک داخل آن بریزید بعد با برس سطح تابه را پاک کنید. بعد از یک آبکشی ساده خواهید دید که چطور زنگارها از بین رفته است.

مواد شیمیایی

نسخه ای برای سینک های جرم گرفته

برای تمیز کردن سینک ظرفشویی یا حتی سینک دستشویی، به جای استفاده از مواد شیمیایی که می توانند ریه شما را به مرور زمان تخریب کنند سراغ نوشابه بروید. به این ترتیب نه تنها خودتان نوشابه را با آن درصد بالای کالری اش میل نکرده اید که آن را بهتر مورد استفاده قرار داده اید. برای تمیز کردن سینک از نوشابه ای استفاده کنید که در دمای محیط بوده. آن را داخل سینک بریزید و بعد از تقریبا 30 ثانیه که گازهای آن خوابید با آب داغ و اسکاچ سطح سینک را بشویید و درنهایت هم شاهد برق افتادن آن باشید. فسفریک اسید موجود در نوشابه باعث از بین رفتن هرگونه آلودگی و کثیفی داخل سینک خواهد شد، ضمن اینکه از نوشابه برای شستن شیشه اتومبیل هم می توانید استفاده کنید.

بیکینگ سودا بوی بد را نابود می کند!

آیا وقتی از سیر و پیاز استفاده می کنید دستان تان بوی آنها را می گیرند و این موضوع شما را آزار می دهد؟ در این صورت به جای صابون، دستان تان را با شدت هرچه تمام تر با بیکینگ سودا بشویید. اگر می خواهید قدرت شویندگی مایع ظرفشویی تان را بالا ببرید 2قاشق غذاخوری بیکینگ سودا به مایع ظرفشویی خود اضافه کنید و تفاوتش را ببینید. ظرف های تان پس از شست وشو چنان برقی خواهند زد که تا به حال تصورش را هم نمی کردید.

برق انداختن خانه بدون مواد شیمیایی

برگرفته از سیب سبز-/ ر
این مطلب مفید بود ؟ 23 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف