نمناک سبک زندگیکار و زندگی چطوری تنبلی در زندگی مشترک را کنار بذارم؟
تنبلی ، زندگی مشترک
به تعویق انداختن کار و تنبلی ، رفتاری ناپسند و ناراحت کننده است که پیامدهای ناخوشایندی در بر دارد که در این بخش با آن آشنا می شوید.

برای کنار گذاشتن تنبلی چه اقداماتی انجام دهیم

تنبلی به هر شکلی که باشد، رفتاری نامطلوب و نکوهیده است که بتدریج در وجود انسان به صورت عادت درمی آید. پس با آن مبارزه کنید، زیرا پیامدهای تاخیر در کار، برای خود شخص نیز رنج آور است و احساسی که از این تاخیر در او ایجاد می شود، علاوه بر زیان های پیش بینی شده و نشده، شرمساری و بیزاری از خویشتن را نیز در بر دارد . راه های زیادی وجود دارد که آدم بر این تنبلی غلبه کند.

تنبلی یکی از مشکلات زوجین در زندگی مشترک

خانمی 32 ساله ام . هشت سال از ازدواجم می گذرد. مشکل من و شوهرم، تنبلی من است و بارها به من گفته است که از همه نظر از تو راضی ام جز خانه داری! چه کار کنم؟
خوشحالم که هم خودتان و هم همسرتان از زندگی مشترک خود به طور کلی راضی هستید و این گونه که گفتید، تنها یک رفتار شماست که باعث برخی مشکلات می شود. در ادامه برای شما توضیحاتی می دهم که امیدوارم بتواند به رفع این مشکل کمک کنند .
تنبلی چیست و چرا تنبل می شویم؟
تنبلی به تعویق انداختن کارهای از پیش تعیین شده در برنامه یا حذف اهداف از قبل تعیین شده در زندگی است. در حیطه روان شناختی، از کمبود اعتماد به نفس، به عنوان یکی از اصلی ترین علل تنبلی نام برده می شود. گاهی هم فرد بدون آن که دچار علایم بارز افسردگی باشد، نشانه ها و خصوصیتی از این بیماری را مانند پایین بودن اعتماد به نفس دارد. این ویژگی می تواند کم تحرکی و بی میلی به انجام فعالیت را در فرد ایجاد کند که شکلی از تنبلی است. از ویژگی های دیگر افراد تنبل این است که تلاش کردن، چندان برای آن ها اهمیت ندارد و مهم ترین مسئله، نتایج است. این افراد احساس رضایت درونی از تلاش خود ندارند و تنها به این نگاه می کنند که از بیرون به چه میزان پاداش دریافت می کنند تا بر اساس آن تلاش کنند. گاهی هم فرد انگیزه لازم را برای تحرک دارد اما به علت کمبود انرژی دچار تنبلی می شود. کم کاری تیروئید و کم خونی به خصوص کم خونی مزمن، می تواند عامل خستگی شدید و در نتیجه رفتارهای توأم با تنبلی باشد که باید این بیماری ها را درمان و کنترل کرد .
راهکارهایی برای کنار گذاشتن تنبلی
پیش از شروع هر کاری، مقدمات آن را فراهم کنید. هر قدر درباره کاری، بیشتر آگاهی داشته باشید و از قبل مقدمات آن را آماده کرده باشید، تسلط شما برای انجام آن کار بیشتر خواهد بود و سرعت عمل شما بیشتر می شود. به طور مثال، شما در کارهای خانه ضعیف هستید. بنابراین شب قبل باید فهرست کارهای فردا را برای خودتان بنویسید .

تنبلی

آشنایی با بهترین راهکارها برای کنار گذاشتن تنبلی

قدم اول را محکم بردارید
کار را از هر نقطه ای که برای تان راحت تر است، آغاز کنید زیرا همین که قدم اول را بردارید، نیمی از راه را رفته اید. وقتی درگیر کار شدید، دیگر برای تان سخت است که آن را نیمه کاره رها کنید. شاید به شستن ظرف ها علاقه مند باشید یا گردگیری یا هر کار دیگری. مهم این است که کار اول را دوست داشته باشید و حتما انجام دهید .
محدودیت زمانی تعیین کنید
برای انجام کارها، یک ضرب الاجل زمانی تعیین کنید و با تمام وجود به آن متعهد باشید. به طور مثال برنامه ریزی کنید که تا قبل از ساعت 16، حتما لباس ها را در ماشین لباس شویی بیندازید. پس از انجام هر بخشی از کار، به خودتان پاداش کوچکی بدهید. در خور ذکر است که باید حتما به قول یا پاداشی که برای خودتان در نظر گرفته اید، عمل کنید زیرا به این شکل مکانیسم لذت و پاداش، هنگام انجام کارها در ذهن شما فعال می شود .
افکار منفی را دور کنید
افکار مثبت غیر واقع بینانه و داشتن انتظارات بیش از حد از خود نیز مانند افکار منفی، می تواند تنبلی را تشدید کند. برنامه روزانه تان را خیلی شلوغ نکنید . فهرست کارهایی را که باید انجام دهید، بیش از ظرفیت جسمی خود در نظر نگیرید. همچنین کاری را که شروع کرده اید، باید تمام کنید. با این حال و اگر خسته هستید، استراحتی کوتاه داشته باشید اما کار را متوقف نکنید. بهتر است در طول انجام کارها، از این که اگر این کار را تمام کنید همسرتان چقدر خوشحال می شود یا افکار مثبت دیگر کمک بگیرید .

تنبلی

بهترین راهکارها برای کنار گذاشتن تنبلی را بشناسید

دو راهکار دیگر برای کنار گذاشتن تنبلی

ورزش کنید

فواید ورزش وصف ناشدنی و بی شمار است. اما مهم ترین آن شادی و شوری است که در زندگی جاری می کند. با ورزش کردن، سرعت جریان خون افزایش می یابد و سوخت وساز بدن بیشتر می شود. شاید نرمش صبحگاهی برای شما کمی دشوار باشد، اما حداقل تلاش کنید که 15 دقیقه از وقت خود را به نرمش های ساده اختصاص بدهید .

  • عقل سالم در بدن سالم است. با داشتن جسمی سالم تمام ابعاد زندگی سالم خواهد شد. هر فرد باید حدود 150 دقیقه در هفته ورزش کند. اگر این زمان برای تان ممکن نیست، متناسب با برنامه ی زمانی زندگی تان، وقتی را برای ورزش کردن کنار بگذارید. هرقدر هم زمان ورزش کردن شما اندک باشد، باز هم در مقایسه با ورزش نکردن، صد به هیچ جلو خواهید بود .
  • ورزش کردن، سطح انرژی بدن را بالا می برد و خودبه خود تمایل به خوردن غذاهای نامناسب را از بین می برد. غذاهای نامناسب مانند فست فودها و… شادابی و پویایی بدن را می گیرند. وقتی انرژی کافی نداشته باشید، احتمال تنبلی افزایش می یابد. اگر به طور کلی فردی کم انرژی هستید، حتما به دکتر مراجعه کنید چون میزان بالای انرژی در درمان تنبلی نقش مهمی دارد .
  • گاهی اوقات چنان درگیر روزمرگی می شویم که رفع تکلیف و خستگی به همه ی ابعاد زندگی مان رسوخ می کند. کارمان خسته کننده و عادی می شود، شرایط زندگی و روابط مان هم تعریفی ندارد. در این شرایط، از آنجا که تغییرات ظاهری کم کم راهی به تغییرات درونی پیدا می کنند، گام اول می تواند تغییر در نحوه پوشش شما باشد. وقتی لباس ورزشی به تن می کنید، خود را ملزم به ورزش کردن می بینید. در واقع غیرمستقیم به خود تلقین می کنید و تلقین موجب تغییر شما می شود .

از زمان نهایت استفاده را ببرید

سعی کنید، فعالیت های خود را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید. وقتی که کارها بخش بخش باشند، انجام آنها ساده تر و شدنی تر است و ترس شما از شروع کردن کمتر می شود. گاهی اوقات علت تنبلی، گیج شدن و شلوغی بیش از اندازه موجود در کارهاست. برای اجتناب از گیجی و سردرگمی لازم است که کارها را کوچک تر کنید. تفکیک کارها به شما کمک می کند که هر کدام را با آرامش به ثمر برسانید و ضمنا می توانید رفت وآمدی میان انجام هر کار داشته باشید، یعنی ضمن انجام کاری به اقدامات لازم برای سایر فعالیت ها هم بپردازید و از آنجا که مرز میان هر فعالیت کاملا مشخص است، سردرگمی و آشفتگی به بار نخواهد آمد. کسانی که مدام از کمبود وقت می نالند، درست از زمان بهره نمی برند و اتلاف وقت به شیوه های نامناسب موجب از دست رفتن زمان لازم برای پیگیری امورات شان می شود. از طرف دیگر، عدم برنامه ریزی آشفتگی ایجاد می کند و در آشفتگی، مغز قدرت مدیریت و تصمیم گیری درست را از دست می دهد. پس با درمان تنبلی به مغز بی نوا رحم کنید.

تنبلی در زندگی زناشویی را چگونه برطرف کنیم؟

چطوری تنبلی در زندگی مشترک را کنار بذارم؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 2
برگرفته از خراسان ، چطور / ف
این مطلب مفید بود ؟ 2 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف