نمناک اخبارجامعه قانون درباره تنبیه دانش آموزان در مدارس چه می گوید؟
تنبیه دانش آموزان ، قانون تنبیه بدنی در مدارس
در رابطه با تنبیه دانش آموزان آیین نامه ای است که در سال 1372 به تصویب رسیده است و در طی این چند سال در مدارس ها مورد استفاده قرار می گیرد.
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1395

حد و مرز تنبیه دانش آموزان

تنبیه بدنی این روزها جزو اتفاقاتی است که وقتی بحث آن را در محفل های مختلف جامعه مطرح می کنید با واکنش هایی در باب مخالفت با آن رو به رو خواهید شد که تقبیح این کار را جزو بدیهیات می دانند. در نظر بسیاری از ما «تنبیه بدنی»یک شیوه منسوخ شده است که دیگر کسی در این دوره و زمانه از آن به عنوان یک روش تربیتی استفاده نمی کند؛ اما با همه این ها هرازگاهی از دور و نزدیک می شود خبرهای تلخ و ناگواری را شنید که مایه بهت بیشتر افراد جامعه می شود. در ایامی که برای بیشتر آدم ها ا تنبیه بدنی یک اتفاق عجیب و غیرقابل هضم به نظر می رسد هنوز هم می شود والدین و معلم هایی را پیدا کرد که به این شیوه بی رحمانه معتقدند. فرو کردن مداد در سر دانش آموز کرمانی توسط معلمش یکی از اتفاقات تلخ این روزها بود که انتشار خبرش همه را شوکه کرد به همین بهانه به سراغ آیین نامه اجرایی مدارس رفتیم تا درباره حد و حدود تنبیه قانونی دانش آموزان در مدرسه ها بدانیم.

 
 

تنبیه دانش آموزان

قانون تنبیه در مدارس

آیین نامه ای با ممنوعیت؛ اما بی راه حل

آیین نامه مدارس، آیین نامه ای است که در سال 1372 به تصویب رسیده است و در طی این چند سال در مدارس ما مورد استفاده قرار می گیرد؛ آیین نامه ای که با وجود کلی گویی های فراوان، مبهم بودن، ندادن راه حل مشخص به معلمان و کادر آموزشی، انقدر کارایی دارد که بشود از آن این گونه برداشت کرد که تنبیه بدنی و آزار جسمی و روحی دانش آموزان در آن تخلف محسوب می شود تا جایی که اگر نگاهی به ماده های این آیین نامه بیندازید خواهید فهمید که در طول همه این سال ها در بیشتر موارد و در بسیاری از مدارس هیچ گونه از این موارد رعایت نمی شود.

 
تنبیه دانش آموزان

قانون تنبیه در مدارس


حتی جریمه نوشتن و تکالیف سنگین هم ممنوع!

فارغ از تنبیه های بدنی، اگر نگاهی به این آیین نامه بیندازید خواهید فهمید که حتی تنبیه به وسیله مشق و جریمه نوشتن هم تخلف محسوب می شود. چنانچه ماده 77 آیین نامه می گوید؛ «اعمال هرگونه تنبیه از قبیل اهانت،تنبیه بدنی و تعیین تکالیف درسی جهت تنبیه ممنوع است و در اعمال تنبیهات نباید بین دانش آموزان تبعیض و استثنایی قائل شد.»
 
تنبیه دانش آموزان

قانون تنبیه در مدارس


تذکر شفاهی بدهید آن هم به صورت خصوصی

کافی است نگاهی به ماده 76 این آیین نامه بیندازید قسمتی که در بخش های مختلف آن به راهنمایی و چاره جویی های تربیتی در مورد تنبیه دانش آموزان پرداخته است. جالب اینجاست بدانید که در این ماده در مورد تنبیه و تذکر به دانش آموزان به این موارد اشاره کرده است که تذکر و اخطار شفاهی باید به طور خصوصی باشد و در صورت عمومی شدن، این تذکر باید فقط در حضور دانش آموزان کلاس مربوط انجام شود. این در حالی است که به غیر از موردهای تنبیهی که از دست به دست شدن در رسانه ها باز می مانند در طول این چند وقت اخیر می توان به مواردی اشاره کرد که در آن نه فقط تذکر که حتی تنبیه بدنی دانش آموز در صف مدرسه انجام گرفته است به عنوان نمونه می شود به فیلم پخش شده یکی از مدارس شهریار در دو ماه گذشته اشاره کرد که یکی از مسئولان مدرسه با کمربند اقدام به تنبیه بدنی چند دانش آموز می کند و هیچ از یک افراد کادر آموزشی با وجود حضور در صحنه از کار او جلوگیری نمی کنند.
 
تنبیه دانش آموزان

قانون تنبیه در مدارس


در اجرای تنبیه، آبروی دانش آموز حفظ شود

یکی دیگر از نکاتی که در آیین نامه مدارس به آن تأکید زیادی شده است بحث حفظ آبرو و عزت نفس دانش آموزان است. کافی است به سراغ بخشی از ماده 81 این آیین نامه بروید؛ جایی که در آن به این نکته اشاره شده است که « در اجرای تنبیه، آبروی دانش آموز حفظ شود و از تنبیه در حضور جمع جز در موارد ضروری اجتناب گردد.» این در حالی است که بسیاری از ما در طول چند سال اخیر نه تنها شاهد تنبیه بدنی معلمان در مدارس مختلف کشور بوده ایم که حتی هرازگاهی در مواردی شاهد دست به دست شدن فیلم هایی در فضای مجازی بوده ایم که هیچ کدام از آن ها دربرگیرنده این بخش از آیین نامه نبوده اند که از معروف ترین و پر سر و صداترین آن ها می شود به فیلم بیژن؛ دانش آموز مازندرانی اشاره کرد که به «شیب، بام» معروف شده بود. فیلمی که انتشارش تا سال های سال تبعات خوبی برای این دانش آموز نداشت و کار را به جایی رساند که حتی به ترک تحصیل او از مدرسه منجر شد.

قانون درباره تنبیه دانش آموزان در مدارس چه می گوید؟

قانون درباره تنبیه دانش آموزان در مدارس چه می گوید؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 6
برگرفته از مهر/ی
این مطلب مفید بود ؟ 5 1
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف