تنگی نفس
شاید به ظاهر بعضی از مواد شوینده قوی، برای سابیدن خانه عالی باشند، اما می توانند سلامت شما را نیز به خطر بیاندازد و باعث مشکلات تنگی نفس شود.

رفع تنگی نفس هنگام کار با مواد شوینده

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، خانه تکانی و تمیز کردن خانه را در پیش رو داریم که متاسفانه گاهی بدون خطر و ایجاد دردسر نیست.صدها ماده شوینده و پاک کننده در بازار وجود دارد. متاسفانه برخی از این محصولات در تماس با پوست و ریه موجب بروز واکنش هایی می شوند.

با ورود بخارات و گازهای شیمیایی به دستگاه تنفسی، فرد با افت شدید سطح اکسیژن خون مواجه می شود و اگر بسرعت اکسیژن رسانی انجام نشود، پس از گذشت چهار دقیقه سلول های مغزی شروع به تخریب برگشت ناپذیر می کنند. از علائم افت سطح اکسیژن خون می توان به تنفس تند، استفراغ، سردرد، احساس عطش برای دریافت هوا، گیجی و منگی، حالت تهاجمی و تغییر رنگ پوست به آبی ـ خاکستری (سیانوز) اشاره کرد.

تنگی نفس

تنگی نفس با مواد شوینده

اقدامات اولیه برای رفع تنگی نفس

ابتدا راه های ورودی هوا را باز کنید. در غیر این صورت پشت مصدوم قرار بگیرید و او را از زیر بازوها بکشید و به محیط باز ببرید.
هرگز مصدومان دچار مشکلات تنفسی را به صورت طاق باز نخوابانید، زیرا میزان فشار بر قفسه سینه او افزایش می یابد و باعث وخامت حالش می شود. مصدوم را پشت به یک تکیه گاه به حالت نیمه نشسته قرار دهید و سر او را کمی به عقب متمایل کنید تا مجرای تنفسی اش باز بماند. (بهترین روش برای کمک به تنفس مطلوب.)
بر اثر استنشاق بخارات شیمیایی بدون شک مصدوم مضطرب است و تند تند نفس می کشد. وی را تشویق کنید تا از تنفس کوتاه بپرهیزد و تا حد امکان نفس عمیق بکشد و طی هر تنفس، چند ثانیه ای اکسیژن را درون ریه هایش نگه دارد.
اگر مصدوم بیهوش شده یا حال وی رو به وخامت است، بلافاصله با 115 (اورژانس) برای دریافت راهنمایی یا اعزام نیروی درمانی تماس بگیرید.
برای در امان ماندن از مشکلات تنفسی بخصوص در روزهای منتهی به عید که میزان مصرف مواد شیمیایی شوینده زیاد است، از پاک کننده ها و شوینده های قوی استفاده نکنید.

روش درمان تنگی نفس با مواد شوینده در خانه تکانی

2.4208
این مطلب مفید بود ؟98110
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از جام جم-/ ر
وبگردی