نمناک سبک زندگیبارداری و نوزاد توصیه هایی جدی قبل از بچه دار شدن
قبل از بچه دار شدن ، قبل از بچه دار شدن چه کارهایی باید انجام داد
قبل از بچه دار شدن باید خودتان را از لحاظ امادگی جسمی و روحی بسنجید .همسران جوان می بایست قبل از بچه دار شدن نسبت به تغییراتی که پس از بچه دار شدن تجربه می کنند، آگاهی پیدا کنند.

نکات کلیدی که قبل از بچه دار شدن باید بدانید 

 قبل از بچه دار شدن، پدر و مادر جوان مدام در فکر این هستند که امدن یک عضو جدید چه تغییراتی در زندگی انها می تواند ایجاد کند و یا اینکه چه شرایطی را باید از لحاظ سلامت جسم و روان برای بچه دار شدن فراهم کنند. 

حس مبهم مادر و پدر شدن برای همه افراد وجود دارد و تا زمانی که در شرایطش قرار نگیرند و آن را تجربه نکنند، این ابهام برایشان باقی خواهد ماند و اندیشیدن به آن با وجود شیرینی ها و لذت هایش اضطراب آور و استرس زا خواهد بود. این اضطراب و دل نگرانی زوج های جوان کاملاً قابل قبول است چرا که مسئولیتی که می خواهند بر عهده بگیرند، مسئولیت کمی نیست و نیازمند آمادگی در زمینه های بسیاری است؛ بُعد روحی و روانی، بُعد جسمانی و بُعد مالی.
علاوه بر این موارد، همسران جوان می بایست قبل از بچه دار شدن نسبت به تغییراتی که پس از بچه دار شدن تجربه می کنند، آگاهی پیدا کنند.


قبل از بچه دار شدن

دانستنی های مهم قبل از بچه دار شدن 

توصیه های قبل از بچه دار شدن

یکی از تفاوت های خانم ها و آقایان این است که حس فرزنددار شدن برای خانم ها بیشتر قابل لمس است چرا که آن ها به سبب تغییرات جسمانی، شرایطی بسیار متفاوت را تجربه می کنند که آقایان تصوری از آن ندارند و آقایان تا زمانی که بچه به دنیا نیامده است، کمتر حس پدر شدن را تجربه می کنند.
بسیاری از خانم های باردار، به خصوص در سه ماه اولیه بارداری مدام حالشان بد می شود، به بو حساس هستند، توان آشپزی ندارند، حتی گاه تا مدتی توان انجام کارهای منزل را ندارند و بی حوصله اند، بسیار تحریک پذیر و حساس می شوند، احساسات متغیری را تجربه می کنند و بعضاً بهانه گیر می شوند. تمامی این موارد به سبب تغییرات هورمونی دوران بارداری کاملاً طبیعی است.
اضافه بر تمام اینها باید بدانید که بچه دار شدن می تواند:

باعث ایجاد مشکلات ارتباطی بیشتر بین شما و همسرتان شود

آیا رابطه ای با ثبات با شریک خود دارید؟ آیا بچه دار شدن توانایی ترمیم و یا تحکیم یک زندگی زناشویی متزلزل را دارد؟ خیر. این افسانه است. شما باید قبل از اینکه صاحب فرزندی شوید خود و شریکتان را به خوبی بشناسید. باید خالصانه به یکدیگر علاقه مند باشید و رابطه میان شما صمیمانه و کاملاً باثبات باشد. باید آینده رابطه شما روشن، مطمئن، قابل پیش بینی و نویددهنده باشد. در غیر این صورت ورود یک تازه وارد بر مشکلات ارتباطی شما می افزاید.

گاهی شما را از نظر مالی در فشار خواهد گذاشت

آیا از توان مالی برخوردارید؟ یک کودک با وابستگی های مالی فراوانی به این دنیا وارد می شود که این وابستگی ها با گذشت زمان افزایش می یابند. هزینه های نگهداری و پرورش کودک بی شمار است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:هزینه زایمان، هزینه های درمانی (مراجعه به پزشک و تهیه دارو)، نیازهای تغذیه ای و پوشاک، اسباب بازی، مدرسه و شهریه های متعدد دیگر، اوقات فراغت، دانشگاه و ازدواج، بنابراین لازم است شما از پشتوانه مالی، شغلی با درآمد مکفی و پایدار و پس انداز خوبی برخوردار باشید.

نیاز به وقت بیشتری خواهید داشت

بسیار خوب، شما از لحاظ مالی تأمین هستید اما پول نمی تواند نیازهای احساسی و عاطفی فرزند شما را برآورده کند. کودک شما نیازمند حضور شماست که هیچ چیز را نمی توان جایگزین آن کرد، حتی گرانقیمت ترین و مجلل ترین لباس ها و اسباب بازی ها را. این در مورد پدر و مادر هر دو به یک اندازه صدق می کند و حائز اهمیت است. اگر مشغله کاری زیادی دارید، بهتر است تا کمی فارغ بال نشده اید، از بچه دار شدن صرف نظر کنید.

ممکن است باعث اختلاف نظر بیشتر شما با همسرتان شود

آیا به مشکلات احتمالی آینده اندیشیده اید؟ آیا در مورد نوع و روش تربیتی با همسرتان توافق دارید؟ اگر شما و شریکتان متعلق به دو مذهب، فرهنگ، کشور یا حتی طبقه اجتماعی متفاوت باشید، این تفاوت ها می تواند طی پرورش کودک زمینه ساز مشاجرات و کشمکش های فراوانی شود. نیازی نیست شما در مورد همه چیز هم عقیده باشید اما ضروری است بر سر اینکه چگونه در آینده مصالحه و سازش خواهید کرد توافق پیدا کرده باشید. بنابراین پیش از بچه دار شدن درباره نحوه پرورش کودک با شریکتان صحبت کنید و به توافقات اصولی دست یابید. هر دوی شما در این زمینه باید از آمادگی جسمی، روحی و مالی کافی برخوردار باشید.

بچه دار شدن

نکات مهم قبل و بعد از بچه دار شدن

نیازمند کسب دانش در زمینه فرزند پروری خواهید بود

آیا از دانش کافی در زمینه پرورش کودک بهره مند هستید؟ فرزندپروری یک علم است. شما باید از مراحل رشد و تکامل کودک، نحوه مراقبت از کودک و روانشناسی کودک و نوجوان آگاهی کامل داشته باشید. شما باید بدانید چگونه با یک کودک خردسال و یا نوجوان رفتار و تعامل کنید. شما به منظور تأدیب و تربیت فرزندتان باید از صلاحیت و دانش کافی برخوردار باشید.

باعث تغییراتی در جسم و وزنتان می شود

آیا شما آمادگی ظهور تغییرات جسمی در بدنتان را دارید؟ حاملگی وزایمان با اضافه وزن در مادران همراه است (به ویژه در ناحیه شکم). این اضافه وزن ممکن است همیشگی یا گذرا باشد. به هر صورت برای بازگشت به وضعیت اولیه حداقل نه ماه زمان لازم است. بنابراین، زوج های جوان باید آمادگی پذیرش این تغییرات ظاهری را داشته باشند.

تا مدتی خواب راحت کمتری خواهید داشت

آیا برای بی خوابی های شبانه آمادگی دارید؟ بی خوابی های شبانه، از هم گسیختگی در الگوهای خواب، نبود وقت کافی برای رسیدگی به خودتان، رابطه جنسی کمتر و تفریح و اوقات فراغت کمتر از جمله مشکلات پیش روی شماست که باید با آنها کنار آیید.

قبل از بارداری

نکات و دانستنی های بهداشت و سلامت قبل از بارداری

شرایط و مراقبت های سلامتی قبل از بچه دار شدن

اصلی ترین امادگی قبل از بارداری مربوط به امادگی جسمی مادر از لحاظ سلامت و قدرت باردار شدن و رشد جنین می باشد. ویزیت قبل از بارداری از نظر تأثیر بر عواقب حاملگی (بر مادر و جنین) مهم ترین ویزیت منفرد در مراقبت های بهداشتی است. چنانچه  هنگامی که اکثر خانم ها متوجه بارداری خود می شوند (1 تا 2 هفته پس ا ز قطع اولین قاعدگی) طناب نخاعی جنین قبلاً تشکیل شده و قلب جنین نیز می تپد، بنابراین بسیاری از روش های پیشگیری از نقایص سیستم عصبی مانند مصرف اسیدفولیک، در این زمان مؤثر واقع نمی شوند.

این مشاوره های قبل از بچه دار شدن لازم است

 بیماری های مزمن طبی مادر، دیابت، صرع، هیپرتانسیون، بیماری کلیوی، بیماری های بافت همبند، بیماری تیروئید، بیماری ریوی، بیماری قلبی

بیماری های ژنـتیکی مـادرزادی:نـقـائص لولهٔ عصبی، فنیل کتونوری، تالاسمی، بیمار تی ساکس (Tay sacks)

 مصرف الکل و دخانیات بر اعتیاد به مواد مخدر

 ازدواج فامیلی

 سقط راجعه، استفاده از روش های پیشگیری از بارداری

 عادات خاص غذایی یا کاری

- بعضی رژیم های غذایی خاص مانند گیاه خواری صرف

- چاقی شدید که باعث افزایش عوارضی مانند هیپرتانسیون، پره اکلامپسی، دیابت بارداری، ترومبوفلبیت، اختلالات زایمان، حاملگی پست ترم، سزارین، زایمان پره ترم و نقایص جنین می شود.

- بیماری های روانی خاص مانند بی اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی، افسردگی یا سایکوز

 واکسیناسیون:

توصیه می شود پس از تزریق واکسن های ویروسی زنده مانند سرخجه و سرخک حداقل تا 3 ماه جلوگیری از بارداری داشته باشد. به علاوه در هنگام تزریق این واکسن ها می بایست از عدم وجود حاملگی اطمینان دقیق حاصل شود.

 بیماری های حاد عفونی بخصوص بعضی بیماری های ویروسی مانند آبله مرغان و سرخجه

ـ پزشکانی که در مشاورهٔ قبل از بارداری شرکت می کنند عبارتند از متخصصان بیماری های زنان، متخصصان داخلی، متخصصان بیماری های کودکان و پزشکان خانواده

ـ در بسیاری از موارد لازم است زوجی که قصد بچه دار شدن را دارند هر دو در مشاورهٔ قبل از بارداری شرکت کنند به خصوص در ازدواج فامیلی و سابقهٔ بیماری ژنتیکی در هر یک از زوجین و یا خانوادهٔ نزدیک.

مشاوره قبل از بارداری شامل بررسی کامل سابقهٔ طبی، مامایی، اجتماعی و خانوادگی است و ممکن است 30 دقیقه تا یکساعت طول بکشد.

زوجین می بایست اطلاعات را به طور کامل و دقیق در اختیار پزشک بگذارند و در این زمینه به پزشک اعتماد کامل داشته باشند زیرا طبق تحقیقات ثابت شده که تنها 30% زنان سابقهٔ نقایص زمان تولد در خانواده را به درستی ذکر می کنند.

راهکار
در مواردی که مادر نسبت به بارداری اش احساس ترس دارد، مرور آموزه های دینی و الهی بسیار آرامش بخش خواهد بود. در روایات داریم که هر چه عبادت سخت تر و مشکل تر، ثوابش بیشتر. بارداری عبادتی است بزرگ و با عظمت که پیامبر اکرم(ص) در این باره می فرمایند:«وقتی زن حامله می شود، مانند انسان روزه دار شب زنده داری است که برای عبادت برمی خیزد و چون سربازی است {که جانش را} در راه پیشرفت اسلام نثار می کند.»
زوجین قبل از بچه دار شدن، توقعات و انتظارات خود را با هم در میان بگذارند. اکثر آقایانی که زیر بار بچه دار شدن نمی روند به سبب دغدغه مالی و نگرانی از عدم توانایی برای تأمین خرج و مخارج زندگی است. صحبت کردن درباره توقعات و سطح پایین و منطقی در نظر گرفتن آن ها، دغدغه فشار مالی را از دوش مرد برمی دارد و به او در پذیرش این مسئولیت کمک می کند.
کمک اطرافیان و خانواده ها در بحث فشار مالی بسیار موثر است. بسیاری از خانواده ها وقتی زوجی از نزدیکانشان بچه دار می شوند، به آن ها پیشنهاد می دهند که وسایلی مانند کالسکه یا ساک بچه و حتی لباس های دوران نوزادی فرزند خودشان را بدهند به والدین جوان. لباس های نوزادان به سبب رشد سریع آن ها مدت زمان کمی قابل استفاده است و معمولاً نو می ماند به خصوص در ماه های اولیه.
از آن جایی که بعضاً هزینه لباس های نوزاد کم نیست، این مسئله خود کمکی است در کاهش مخارج قدم نو رسیده.
قبل از بچه دار شدن اگر اختلاف و مشکلی میان زوجین وجود دارد حتماً در صدد برطرف کردنش برآیند. این تصور کاملاً اشتباه است که بچه دار شدن می تواند حلال مشکلات عاطفی و رفتاری میان زوجین باشد.

توصیه هایی جدی قبل از بچه دار شدن

توصیه هایی جدی قبل از بچه دار شدن
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 125
منبع : نمناک /ن
این مطلب مفید بود ؟ 104 21
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف