نمناک اخبارجامعه تولد نوزاد در کولاک و برف نیم متری + تصاویر
نوزاد ، تولد نوزاد
در پی بارش شدید برف در استان آذربایجان شرقی و انسداد راه های ارتباطی روستایی،خبر زایمان مادر بارداری در دمای منفی 27 درجه به مرکز بهداشت و درمان ورزقان رسید.همزمان با میلاد پیامبر اسلام دریک عملیات امدادی استثنایی مادری نوزاد خودرا در کولاک نیم متری در ورزقان به دنیا آورد.
تاریخ انتشار : 21 دی 1393

هرسال شاهد تولد نوزادان در زمان و مکان های غیر قابل پیش بینی هستیم که این تولدها گاهی غافلگیر کننده و درد سر ساز می شوند و ممکن است خطر آفرین باشد و جان مادر یا نوزاد را تهدید کند روز گذشته جمعه 19 دی ماه خبر از وضعیت نامساعد مادر بارداری در روستای دور افتاده ورزقان به نام برزین دادند که اکنون با تلاش های 15 ساعته و طاقت فرسای نجاتگران جمعیت هلال احمر و اورژانس هوایی آذربایجان شرقی موفق به نجات مادرو فرزند شدند و توانستند آنها را از خطر حتمی نجات دهند.در ادامه گزارش کاملی از این اتفاق را می خوانید.

تولد نوزاد در کولاک و برف


نجاتگران  تیم تخصصی امداد ونجات کوهستان جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی  طی یک عملیات 15 ساعته امدادی سخت و نفسگیر موفق شدند مادر بارداری را در روستای برزین از خطر حتمی نجات دهند.
سیدعلی سیدی مسئول تیم تخصصی امداد ونجات کوهستان جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی  گفت:روز گذشته جمعه 19 دی ماه حوالی ساعت ساعت 20:30 از طریق شبکه بهداشت ورزقان  با جمعیت هلال احمر ورزقان تماس و خبر از وضعیت نامساعد مادر بارداری در روستای دور افتاده ورزقان به نام " برزین" دادند.
وی گفت:با توجه به تاریکی هوا امکان پرواز برای بالگرد میسر نبوده و از طرفی به علت مسدود بودن راه روستا در اثر برف و کولاک و صعب العبور بودن راه ، امدادرسانی زمینی هم  با مشکل مواجه بود که برابر درخواست جمعیت هلال احمر شهرستان ورزقان  و هماهنگی اتاق " eoc " مرکز کنترل و هماهنگی عملیات های امدادی جمعیت هلال احمر استان " تیم تخصصی امداد ونجات کوهستان استان در قالب 2 تیم عملیاتی با بهره گیری از  2 دستگاه  خودروی کمک دار و دستگاه خودروی عملیاتی  آرگو  تبریز را به مقصد ورزقان ترک کردیم.

تولد نوزاد در کولاک و برف


سیدی افزود:با توجه به تجارب قبلی دو نفر خانم امدادگر که تخصص یکی مامایی و دیگری نجاتگر کوهستان بود  اکیب را همراهی می کرد.
مسئول تیم تخصصی امداد ونجات کوهستان جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی گفت:با توجه به بررسی راه های منتهی به روستای برزین از توابع ورزقان متوجه شدیم که سهل الوصول ترین راه محور فرعی از طرف شهر اهر است که در تاریکی شب و برودت بسیار پایین در ارتفاعات صعب العبور وجنگلی ادامه مسیر داده و حوالی ساعت 3 بامداد امروز به روستای سراجلو 15 کیلومتری روستای برزین  رسیدیم.

تولد نوزاد در کولاک و برف

 

سیدعلی سیدی خاطرنشان کرد:از روستای سراجلو به بعد دیگر ادامه مسیر با خودروهای کمکدار هم مقدور نبود با توجه به تماس از روستا و اعلام وضعیت نامساعد مادرباردار بناچار خودروی آرگو را با 2 نفر خانم ماما و نجاتگر و 2 نفر از اعضای تیم به طرف روستای برزین رهسپار کردیم.
سیدی تصریح کرد:خودرو آرگو بعد از طی مسیر15 کیلومتری در میان برف و کولاک شدید حوالی ساعت 5 بامداد امروز، به برزین رسیده  و اعضای تیم  مشاهده می کنند که نوزاد به دنیا آمده که بلافاصله ماما اقدام به انجام کمک های پزشکی لازم برای سلامت و زنده ماندن  نوزاد  می کند.
مسئول تیم تخصصی امداد و نجات کوهستان گفت:به علت وضعیت وخیم مادر، نجاتگران اقدام به سرم تراپی و تزریقات لازم تحت نظر ماما کرده و نسبت به کنترل علائم حیاتی  مادر تا آمدن بالگرد اورژانس اقدام می کنند.
 

تولد نوزاد در کولاک و برف


سیدی  گفت:صبح امروز حوالی ساعت 9:30 بالگرد اورژانس برای انقال مادر و نوزاد به محل مراجعه و در نزدیکی روستای برزین توسط نجاتگران با جانمایی پد، به زمین می نشیند که نجاتگران با آرگو اقدام به انتقال  مادر و فرزند به بالگرد کرده  و از آنجا به بیمارستان طالقانی تبریز انتقال داده می شود.گفتنی است به میمنت یوم میلاد پیامبر اسلام پدر و مادر این پسر نام نوزاد خودرا محمد گذاشته اند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ورزقان نیز گفت:برف و کولاک و بوران استخوان سوز ورزقان در دمای 27 درجه زیر صفر مانع شادی نشد و نوزاد پسر در دل جنگل های ارسباران در میان برف نیم متری به دنیا آمد.

تولد نوزاد در کولاک و برف نیم متری + تصاویر

تولد نوزاد در کولاک و برف نیم متری + تصاویر
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 100
برگرفته از افکار نیوز - / ل
این مطلب مفید بود ؟ 90 10
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف