نمناک تکنولوژیاختراعات تولید برق خورشیدی به کمک اسفناج
اسفناج ، دریافت انرژی خورشیدی از اسفناج
دانشمندان طی چهل سال گذشته می دانسته اند که یک پروتئین فوتوالکتریک پیچیده موسوم به "فوتوسیستم یک" (PS1) که در برگهای اسفناج می توان یافت خارج از یک سلول گیاه زنده کارمی کند.
تاریخ انتشار : 5 مهر 1395

دریافت انرژی خورشیدی از اسفناج

گروهی از محققان با استفاده از غشای بدست آمده از برگهای اسفناج موفق به ساخت یک دستگاه شدند که از آب می تواند برق و هیدروژن تولید کند.

این دستگاه که سلول بیوفوتوالکتروشیمیایی (BPEC) نام دارد، به تقلید از فرآیند فتوسنتز گیاهان و تنها با استفاده از نور خورشید به تولید برق از آب می پردازد.

این سلول به همراه غشاهای گیاهی، نور خورشید را جذب و به جریانی از الکترون تبدیل می کنند. محققان برای استفاده از فتوسنتز در تولید جریان برق، یک ترکیب مبتنی بر آهن ر ا به محلول خود افزودند

این ترکیب، واسطه انتقال الکترون ها از غشای زیستی به مدار الکتریکی است که منجر به ایجاد یک جریان برق در سلول می شود. این جریان برق همچنین می تواند از طریق افزودن نیروی الکتریکی از یک سلول کوچک فوتوولتائیک برای تبدیل به گاز هیدروژن هدایت شود که نور اضافی را جذب می کند.

این امر، تبدیل انرژی خورشیدی به انرژی شیمیایی را ممکن ساخته که با شکل گیری گاز هیدرون در سلول BPEC خیره می شود.

تولید برق از اسفناج

تولید برق از اسفناج

این انرژی همچنین در زمان لزوم با سوزاندن هیدروژن به گرما و برق تبدیل می شود. این روش مشابه شیوه استفاده از سوخت های هیدروکربن است، اما بر خلاف احتراق این گونه سوخت ها که با انتشار گازهای گلخانه ای همراه است، محصول جانبی احتراق هیدروژن، آب پاک است.

در نهایت، این سیستم شامل یک چرخه بسته آب به آب است که تبدیل ذخایر انرژی خورشید به گاز هیدروژن را ممکن ساخته و جایگزین پاک و پایداری را برای سوخت هیدروکربن فراهم می کند.

یافته های محققان در مجله Nature Communications منتشر شده است.

تولید برق خورشیدی به کمک اسفناج

تولید برق خورشیدی به کمک اسفناج
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
برگرفته از ایسنا-/ر
این مطلب مفید بود ؟ 3 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف