نمناک اخبارحوادث ماجرای تلخ تیراندازی جوان دانشجو در مراسم عروسی
عروسی ، قتل در عروسی
عروسی هایی با رسم و رسومات عجیب و غریب عاقبتی تلخ برای یک جوان داشت که او را از شور و شوق جشن عروسی به گوشه ی تاریک زندان کشاند . جزئیات بیشتر را در ادامه بخوانید.
تاریخ انتشار : 30 دی 1393

جوان روستایی که به علت تیراندازی ناشیانه و برآمده از یک سنت جاهلانه، در یک جشن عروسی مراسم سرور را به کام خود و دیگران تلخ کرد، نزدیک به یکسال است که زندانی است.

و به نقل ازر روابط عمومی ستاددیه کشور، این جوان دانشجویی است که به دلیل یک لذت رنگ باخته و نچشیده در مراسم ازدواج یکی از بستگان خود، بسیار بخت با او یار می شود که از تعدد افرادی که اسلحه او برای یک سنت بدوی به سمت آنها نشانه رفته بود تنها با ایراد جرح غیرعمدی با اسلحه شکاری دو لول ساچمه زنی تنها عامل مصدومیت مهمانان آن جشن شده و تنها محکوم به پرداخت دیه ناشی از ضرب و جرح غیرعمد می شود.

با توجه به تحقیقات به عمل آمده محکوم علیه فردی 22 ساله و فاقد شغل و در آمد است که فرزند یک خانواده 7 نفره است. پدر این خانواده دارای عارضه قلبی بوده و ناتوان از کار کردن است. مادر و خواهر کوچک این مددجو نیز بیمار دیابتی (تزریق انسولین) بوده و در کنار آنها پدربزرگ و مادربزرگ سالخورده به همراه عمه مطلقه در یک باب خانه روستایی فاقد شرایط لازم رفاهی و بهداشتی زندگی می کنند که همین خانه محقر نیز متعلق به پدربزرگ مادری شخص مددجو است که به طور موقت برای سکونت در اختیار آنها قرار گرفته است.

 بر اساس این گزارش مددجو در سال 89 به علت تیراندازی با اسلحه گرم در جشن عروسی منجر به صدمه بدنی 9 نفر از مهمانان آن مراسم شده بود.

در ادامه با تلاش خانواده و اقوام دور و نزدیک و ریش سفیدان موفق می شود که رضایت 2 نفر از مصدومین حادثه را قبل از شکایت به مراجع قضایی به دست آورند، 5 نفر دیگر نیز هرچند به شکایت علیه وی اقدام می کنند اما آنها نیز پس از مراحل مقدماتی دعوی با مداخله افراد مصالحه گر محلی رضایت خود را اعلام داشته و تنها دو نفر از مصدومین باقی مانده در جریان این پرونده که بابت هزینه های درمانی مبالغ سنگینی متحمل شده اند دیه غیرعمد خود به مبلغ 166 میلیون تومان را از مددجو مطالبه می کنند.

 رسم تیراندازی عروسی را عزا کرد

با مبالغی که از طریق خانواده مددجو و کمک خیرین پیش تر تامین شده بود رضایت 7 نفر اول حادثه به طور کامل اخذ گردیده اما شخص یاد شده هم اکنون به دلیل عدم توانایی در پرداخت دیه سنگین یک میلیارد و 660 میلیون تومانی خود که البته در این بین ستاد دیه با ارائه کمک 83 میلیون تومانی خود از محل منابع در اختیار هر چند مبلغ محکومیت را تا 50 درصد تقلیل داده است اما این زندانی به همچنان به دلیل عدم استطاعت در پرداخت مبلغ باقی مانده جهت مختومه شدن پرونده از 8 بهمن ماه 92 تا کنون هنوز در حبس به سرمی برد.

بر اساس تحقیقات میدانی به عمل آمده هم شخص مددجو و هم خانواده او فاقد هر گونه اموال منقول و غیرمنقولی بوده و درآمد مکفی جهت گذران زندگی و امرار معاش روزمره خود را دارا نیستند. از سوی دیگر مخارج هزینه درمانی اعضای بیمار خانواده و نیز نگهداری افراد سالخورده در این خانواده به نحوی است که مشارالیه هرگز در شرایط فعلی قادر به پرداخت دیه محکوم شده نخواهد بود.

در حال حاضر این خانواده به غیر از مقرری ماهانه یارانه خانواده، هیچ منبع درآمد دیگری ندارند.

 به رغم ممنوعیتی که برای تیراندازی در جشن های عروسی وجود دارد ولی این فرهنگ ناصحیح هنوز در برخی از استان های مرکزی کشورمان برخی از مجالس عروسی را به عزا تبدیل می کند.

 انبوه تفنگ های جنگی و شکاری در این گونه آیین ها آن هم در دست نوجوانان و جوانانی که سرشار از هیجان هستند، زنگ خطری است که گاهی شادی را در یک چشم به هم زدن به ماتم ابدی تبدیل می کنند و در ادامه جدای از ایجاد جرح و در بسیاری موارد فوت مهمانان یک عروسی، مسبب این حوادث را به دلیل محکومیت های ناشی از پرداخت دیه راهی زندان می کند.

 به راه انداختن کاروان های شادی ویژه جشن های عروسی و رگبارهای پی در پی گلوله و صدای تیراندازی اگرچه برای عده ای هیجان انگیز بوده اما تجربه ثابت کرده است این گونه هیجانات منسوخ و به دور از فرهنگ ناب اسلامی و ایرانی ما سلب آسایش سایرین را به همراه دارد.

 هرچند مقامات قضایی کشور برای مقابله با این فرهنگ نادرست علاوه بر مجازات کیفری، مجوز سلاح فرد خاطی را برای همیشه لغو و از صدور مجوز مجدد برای او ممانعت به عمل می آورند اما فرهنگ غلط و سنت غیر اسلامی تیراندازی در مجالس عروسی یک معضل فرهنگی بزرگ در برخی از همسایگان زاگرس مرکزی به شما می آید که امید است با آموزش‎های کاربردی از خانواده، مدرسه و دانشگاه و همچنین فرهنگسازی رسانه های کشور دیگر شاهد وقوع اتفاقات ناگواری از این دست نباشیم.

ماجرای تلخ تیراندازی جوان دانشجو در مراسم عروسی

برگرفته از خبرآنلاین /ن
این مطلب مفید بود ؟ 15 2
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف