نمناک ورزشفوتبال چرا تیم تراکتورسازی برای برد به آزادی می آید؟
تیم تراکتورسازی ، بازی پرسپولیس با تراکتور
تیم تراکتورسازی برای بردن پرسپولیس با چه استراتژی پا به میدان خواهد گذاشت،فلسفه بازی تراکتور از ابتدای فصل مبتنی بر تقدم حمله بر دفاع بوده است.
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1395

تیم تراکتورسازی با چه استراتژی پا به میدان می گذارد؟

 او بالا و پایین های زیادی را در لیگ به چشم دیده و خوب می داند که حتی اختلاف شش امتیازی آن هم در یازده هفته مانده به پایان لیگ، به هیچ وجه تضمین قهرمانی نیست؛ اما قلعه نویی یک نکته را خوب می داند و آن اینکه باخت در تهران مقابل پرسپولیس، می تواند تا حدود زیادی رویای قهرمانی تراکتور را به تعویق اندازد. اما این دلیل بر این نیست که او برای کسب تساوی به آزادی می آید. قطعا او تیمش را با اندیشه برد به مصاف پرسپولیس می فرستد.

اما سوال مهم این است که تراکتور برای بردن پرسپولیس با چه استراتژی پا به میدان خواهد گذاشت. فلسفه بازی تراکتور از ابتدای فصل مبتنی بر تقدم حمله بر دفاع بوده است. تیم امیر قلعه نویی با داشتن بازیکنان خلاق در خطوط میانی و حمله، حتی در بازی رفت برابر پرسپولیس نیز بیشتر از مهمان خود، صاحب توپ و میدان بود. اما اجرای این استراتژی در ورزشگاه آزادی با سختی های خاص خود همراه است. تیم روبه روی تراکتور نیز پرسپولیسی است که قدرت زیادی در اداره بازی، تملیک توپ و به گردش در آوردن آن دارد. در چنین شرایطی و با توجه به اینکه تراکتور چند مهره مهم خود در فاز دفاعی را در اختیار ندارد، کار قلعه نویی برای تخریب بازی پرسپولیس و گرفتن مالکیت توپ از آن تیم سخت می شود. تراکتور نیاز دارد تا با بازیکنان درگیر شونده در میانه میدان، اجازه بازیسازی را از هافبک های خلاق پرسپولیس بگیرد و آنگاه با سپردن توپ به بازیکنان خلاق و سرعتی خود، پرسپولیس را با ضدحملات سریع غافلگیر کند. نبود مهدی کیانی در خط میانی تراکتور، کار این تیم را برای اجرای این تاکتیک دشوار می کند.

 

تیم تراکتورسازی

برنامه ریزی برای جدال تراکتور سازی و پرسپولیس

 

پرسپولیس در برابر تیم هایی که به دنبال بازی هجومی و یا پایاپای با آن هستند، بهتر و روان تر بازی کرده است. فولاد خوزستان آخرین نمونه از این دست تیم هایی بود که به قصد گلزنی به پرسپولیس مجبور به باز شدن بازیکنانش در داخل زمین شد و در مقابل حملات زیادی را به روی دروازه اش دید. در عوض گسترش فولاد با آگاهی از این موضوع با ارائه یک بازی بسته سعی در متوقف کردن پرسپولیس داشت و تنها یک بار دروازه خود را باز شده دید. تراکتور نیز اگر بخواهد با هدف گلزنی، تمرکز بازیکنانش در یک سوم دفاعی اش را کاهش دهد، بعید نیست که اسیر پرسپولیس شود. در این شرایط باید دید قلعه نویی ابزار لازم برای ارائه یک بازی مبتنی بر دفاع و ضدحمله را دارد یا اینکه دست به یک بازی انتحاری مقابل پرسپولیس خواهد زد.

بدین ترتیب بازی پرسپولیس و تراکتورسازی علاوه بر اینکه حساس ترین و مهمترین بازی لیگ شانزدهم محسوب می شود، می تواند عنوان تاکتیکی ترین نبرد لیگ را هم به خود اختصاص دهد. دو تیم هجومی لیگ که درصد مالکیت توپ شان اغلب بیشتر از حریفان بوده است، رودروی هم قرار می گیرند، آن هم در حالی که یکی از این دو تیم نیاز مبرمی به پیروزی دارد و این تیم در این دیدار نه میزبان که مهمان محسوب می شود. پس از این نظر شاید بتوان این بازی را زورآزمایی تاکتیکی قلعه نویی و برانکویی خواند که از قضا ارتباط خوبی با یکدیگر دارند.

برانکو قطعا با تحلیل بازی تراکتور، نکاتی احتیاطی را برای بازیکنانش تشریح خواهد کرد، اما احتمالا سبک بازی این تیم تغییر چندانی نخواهد کرد. اما او قطعا پیش بینی هایی از تاکتیک انتخابی قلعه نویی خواهد کرد تا در صورت گره خوردن بازی و مهار بازیکنانش چاره لازم را از قبل اندیشیده باشد. بر این اساس احتمالا محدوده حرکتی بازیکنان این تیم تغییراتی دچار تغییرات جزیی شود. نکته مهم در انتخاب بازیکنان پرسپولیس، پست دفاع راست است که پس از نمایش های خوب صادق محرمی در چهار بازی اخیر، نیمکت نشین کردن او سخت خواهد شد. از طرفی نیمکت نشین کردن رضاییانی که ستاره پرسپولیس در قم بوده است نیز برای برانکو راحت نیست. به جز این پست، تکلیف ترکیب پرسپولیس در سایر خطوط تقریبا مشخص است؛ بدین صورت که حسینی و انصاری دو مدافع وسط، ماهینی مدافع چپ، کامیابی نیا هافبک دفاعی، مسلمان، رفیعی و احمدزاده سه هافبک دیگر پرسپولیس و طارمی و امیری نیز مهاجمان این تیم خواهند بود.

 

تیم تراکتورسازی

استراتژی تراکتور برای بازی با پرسپولیس

 

در مقابل قلعه نویی در غیاب بازیکنانی چون کیانی و خالد شفیعی، کار دشواری برای پر کردن جای آنها خواهد داشت. در غیاب کیانی، محتمل ترین گزینه احمد نوراللهی خواهد بود. اما در خط دفاع در غیاب خالد شفیعی محروم و هادی محمدی و ایرانپوریان مصدوم، قلعه نویی با بدشانسی بزرگی مواجه شده است. در این شرایط بنگر احتمالا در کنار مهدی زاده دو مدافع وسط خواهند بود و آقایی و بیک زاده نیز دو مدافع کناری. در خط میانی علاوه بر نوراللهی، محمد نوری و کرار بازی خواهند کرد و عالیشاه و محمد ابراهیمی دو وینگر کناری خواهند بود. در خط حمله نیز در غیاب شریفی سه اخطاره، قلعه نویی از بین فرزاد حاتمی و ادینیهو که هر دو اخیرا دچار مصدومیت بوده اند یکی بازی خواهد کرد که در صورت رهایی حاتمی از مصدومیت، به نظر او انتخاب اول قلعه نویی خواهد بود.

چرا تیم تراکتورسازی برای برد به آزادی می آید؟

چرا تیم تراکتورسازی برای برد به آزادی می آید؟
:
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
برگرفته از ورزش 3/ی
این مطلب مفید بود ؟ 1 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف