نمناک ورزشفوتبال تحلیل عجیب درباره صعود تیم ملی ایران به جام جهانی
تیم ملی ایران ، تیم ملی فوتبال ایران
تیم ملی ایران در رده بندی فیفا بهترین تیم قاره آسیاست و تنها تیم بدون شکست آسیا در مقدماتی جام جهانی است.
تاریخ انتشار : 29 خرداد 1396
بازدید : 3,062 نفر

عجیب ترین تحلیل درباره تیم ملی ایران

مجله اقتصادی اکونومیست در گزارشی جالب توجه به شرایط فوتبال آسیا و البته صعود تیم ملی ایران به جام جهانی پرداخته و این صعود را به افول فوتبال در آسیا و خصوصا تیم های شرقی مرتبط دانست.
پیروزی 2 بر صفر مقابل ازبکستان بهترین پایان برای صعودی کم نوسان بود. ایران با این برد رکورد قابل توجهی در مراحل مقدماتی ثبت کرد:16 بازی، بدون شکست، 34 گل زده و تنها 3 گل خورده. تیم ملی بعد از برزیل دومین تیمی است که به روسیه می رسد. چینی ها که می خواهند به ابرقدرتی در فوتبال جهان تبدیل شوند، فقط می توانند با نگاهی حسادت بار به ایران چشم بدوزند. ژی ژین پینگ، رییس جمهوری چین باشگاه ها را به هزینه کردن در فوتبال تشویق کرده، ولی تیم ملی این کشور همچنان ضعیف است و بعد از تساوی مقابل سوریه جنگ زده در مقدماتی جام جهانی در قعر گروهش قرار گرفت. ایران در رده بندی فیفا بهترین تیم قاره آسیاست و در رتبه سی ام جهان قرار دارد. در رده بندی «الو» (ELO) که ظاهرا مقیاسی دقیق تر برای مقایسه تیم ها در دنیاست، ایران در رده بیستم قرار دارد. ایران تنها تیم بدون شکست آسیا در مقدماتی جام جهانی است و برای سومین بار در چهار دوره گذشته به این مسابقات صعود کرده است.

آیا ایران می تواند برای چین الگویی برای موفقیت در فوتبال آسیا باشد؟ ظاهرا نه. در کتابی که سایمون کوپر و استفان ژیمانسکی به نام «اقتصاد فوتبال» نوشتند و فوتبال کشورها را بر اساس جمعیت، ثروت و تجربه بازیکنان بررسی کردند، موفقیت تیم ملی ایران بین سال های 1980 تا 2001 فراتر از انتظار بوده است.
سرانه تولید ناخالص ملی کمتر از نصف استرالیا، کره جنوبی و ژاپن است. ایران از نظر جمعیت بعد از ژاپن (127 میلیون) قرار دارد، خیلی جلوتر از کره (52 میلیون) نیست و فاصله خیلی زیادی با چین (38/1 میلیارد) دارد. از نظر جذب استعداد می توان گفت که فوتبال برای ایرانی ها در اولویت است. بهترین ورزشکاران استرالیا جذب کریکت، راگبی، فوتبال استرالیایی می شوند و در کره جنوبی و ژاپن، بیسبال و بسکتبال خیلی پرطرفدار هستند. ایران به خاطر وزنه برداری و کشتی شهرت دارد، ولی فوتبال معمولا تنها ورزش گروهی در شهرهای کوچک و بزرگ است.

 

تیم ملی ایران

صعود تیم ملی ایران به جام جهانی روسیه

 

با این حال این برتری هم نمی تواند خیلی موثر باشد. لیگ ایران ضعیف است و در قاره آسیا در رده هفتم قرار دارد. رقمی که هر ساله برای انتقالات هزینه می شود پایین است. اگر ایران در گذشته بازیکنان زیادی به بهترین لیگ های اروپا صادر می کرد، این روزها به زحمت می تواند بازیکنی را به این لیگ ها بفرستد. یک دهه پیش اکثریت بازیکنان تیم ملی در یکی از پنج لیگ بزرگ اروپا (انگلیس، ایتالیا، اسپانیا، آلمان و فرانسه) بازی می کردند. این فصل فقط اشکان دژاگه 30 ساله توانست در یکی از این لیگ ها حاضر باشد. تعدادی از بازیکنان تیم ملی در لیگ های ضعیف تر اروپایی بازی می کنند و حتی متعصب ترین هواداران ایرانی هم موافقند که بازیکنی در کلاس جهانی در این تیم وجود ندارد.

این شرایط می تواند بازتابی از ضعف فوتبال در آسیا باشد. یکی دیگر از رتبه های برتر گروه های دوگانه مقدماتی در اختیار عربستان است؛ کشوری که هرگز بازیکنی در پنج لیگ برتر اروپایی نداشته است. سابقه نشان می دهد که ایران بدون بازیکنانی با تجربه حضور در این لیگ ها تحلیل خواهد رفت. تیم هایی که بازیکنانی در اروپا ندارند برای ماندن در فهرست 30 تیم برتر رده بندی «الو» به زحمت افتاده اند.
افت صادرات بازیکن به 5 لیگ برتر اروپا جریانی است که به تمام قاره آسیا سرایت کرده است. استرالیا هنگام جام جهانی 2006، 18 بازیکن در این لیگ ها داشت که حالا به 7 بازیکن رسیده و چین از دو به صفر. کره پیشرفت ضعیفی داشته و از 6 به 8 رسیده. وضع ژاپن با 16 بازیکن در 5 لیگ برتر اروپا از همه آسیایی ها بهتر است.
نزول فوتبال آسیا در آخرین جام جهانی هم به چشم آمد. در حالی که پنج تیم از آمریکای شمالی و آفریقا به مرحله حذفی رسیدند، هر چهار نماینده آسیا در گروه شان آخر شدند و در 12 بازی حتی یک برد هم نداشتند.

چنین نتایج ضعیفی در سال 2002 غیرممکن به نظر می رسید، وقتی کره و ژاپن میزبان بودند و عطش آسیا برای پیشرفت در فوتبال را به رخ می کشیدند. کره هرچند به کمک چند اشتباه بزرگ داوری توانست به نیمه نهایی برسد و بعد از آمریکا در سال 1930 به دومین تیم خارج از اروپا و آمریکای جنوبی تبدیل شد که به این مرحله از جام جهانی می رسد.
آن زمان به نظر می رسید آسیایی ها می توانند این موفقیت را تکرار کنند، ولی هیچکدام از تیم های آسیایی بعد از آن نتوانستند در مرحله حذفی به پیروزی برسند. اشکال کار کجا بود؟ یکی از دلایل مهم کمبود رقابت در مسابقات قاره است. تام بایر، مدیری که با فوتبال چین و ژاپن همکاری کرده، معتقد است فاصله بین تیم های مدعی و سایر تیم های آسیا در مقدماتی ها خیلی زیاد است و صعود خیلی آسان شده. این مشکل تا زمانی که بقیه تیم های قاره پیشرفت نکنند، پابرجا خواهد بود.

در همه قاره ها تیم های ضعیفی در مقدماتی حضور دارند، ولی تیم های خارج از اروپا و آمریکای جنوبی به ندرت فرصت دارند خودشان را مقابل بهترین ها محک بزنند. در دو سال گذشته ایران تنها دو بازی با تیم های غیرآسیایی داشته (مقدونیه و مونته نگرو). ژاپن، کره و چین هم همینطور. تیم های آفریقایی هم همین مشکل را دارند، ولی آنها استعدادهای زیادی رو می کنند. نیجریه، ساحل عاج، غنا و سنگال بین 14 تا 21 بازیکن در 5 لیگ برتر دارند. تیم های آمریکای شمالی از نزدیکی با پسرعموهای جنوبی شان بهره می برند. کوپا آمریکا سال گذشته به مناسبت صد سالگی با حضور آمریکا و مکزیک برگزار شد و برای سال 2019 هم قرار است این تیم ها جزو میهمانان باشند.
چین و ژاپن هم ممکن است بین این میهمانان حاضر باشند. چنین فرصت هایی برای پیشرفت فوتبال آسیا حیاتی است.

تحلیل عجیب درباره صعود تیم ملی ایران به جام جهانی

تحلیل عجیب درباره صعود تیم ملی ایران به جام جهانی
:
امتیاز : 2.9 تعداد رای : 7
برگرفته از ایلنا/ی
این مطلب مفید بود ؟ 4 3
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف